Systemy inteligentnego domu powstające w ramach crowdfundingu - Inteligentny dom
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Inteligentny dom Systemy inteligentnego domu powstające w ramach crowdfundingu
REKLAMA
REKLAMA

Systemy inteligentnego domu powstające w ramach crowdfundingu

Awatar użytkownika
Pomysłowy Dobromir

Coraz częściej pojawiają się projekty wykorzystujące technologie inteligentnego domu finansowane w modelu tzw. crowdfundingu. Nie stoją za nimi wielkie pieniądze firm, ale wsparcie finansowe społeczności internautów gotowych wesprzeć projekt jeszcze przed jego powstaniem (na zasadzie przedsprzedaży), którzy czasami mogą też partycypować w przyszłych zyskach. 

Najpopularniejszą na świecie platformą realizującą projekty crowdfundingowe jest amerykański Kickstarter. Zwykle finansowania szukają tam twórcy aplikacji mobilnych lub gier, ale ostatnio duże sukcesy odniosły tam projekty związane z inteligentnym domem, takie jak LIFX - LED-owa żarówka zdalnie sterowana po sieci Wi-Fi
http://www.kickstarter.com/projects/limemouse/lifx-the-light-bulb-reinvented 

Innym ciekawym pomysłem jest SmartThings - urządzenie połączone z systemem czujników pozwalające na zdalne monitorowanie domu, sterowanie oświetleniem i innymi domowymi urządzeniami dzięki specjalnym aplikacjom z poziomu smartfona
http://www.kickstarter.com/projects/smartthings/smartthings-make-your-world-smarter

Jak dotąd pomysły te odniosły ogromny sukces zbierając od tysięcy internautów sumy wielokrotnie przewyższające założenia projektów. LIFX zebrał ponad 1,3 miliona dolarów, podczas gdy do realizacji projektu jego twórca założył 100 tys. $. SmartThings zebrał 1,2 miliona przy założeniu 250 tys. $. Choć są to proste projekty to ich sukces pokazuje ogromny potencjał tego środowiska, który może być wykorzystany nawet przez niezależnych projektantów.

Co myślicie o tych projektach? Moim zdaniem jest tylko kwestią czasu aż na Kickstarterze lub innych platformach crowdfundingowych zaczną pojawiać się bardziej zaawansowane systemy inteligentnego domu.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Sławek M

Wątpię żeby się sprawdziło w polskich warunkach. Polak nie lubi kupować kota w worku. Poza tym te projekty to trudno nazwać inteligentnym domem.

cytuj zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Kamil M. Piach
Sławek M
 

Wątpię żeby się sprawdziło w polskich warunkach. Polak nie lubi kupować kota w worku. Poza tym te projekty to trudno nazwać inteligentnym domem.

Dokładnie, nie ma co kupować kota w worku, dlatego na koniec października wybieram się na targi domu inteligentnego w Warszawie. Zobaczę, czy technologie inteligentnego zarządzania budynkiem się opłacają. Pozdrawiam.

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Daniel Matoch

O crowdfundingu nic nie słyszałem, ale systemy domu inteligentnego chyba sporo kosztują? A na tej kilkudniowej imprezie w Warszawie będzie się coś rozmawiało o technologiach zarządzania budynkiem lub RFID czy o czymś zupełnie innym?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Karol Lewandowski

Pomysłowy, z całym szacunkiem dla przytoczonych przez Ciebie przykładów, ale wyglądają one na rozwiązania półprofesjonalne... takie bajery do telefonu przy okazji czyniące bardziej dom "inteligentnym", ale nie kompletne systemy. Wiele osób może rzucić kilka dolarów, żeby mieć modną żarówkę sterowaną iPhonem, ale czy ktoś zaryzykowałby większą kwotę w przedpłacie, a potem jeszcze czekał nie wiadomo ile na produkt? Poza tym jak miałaby wyglądać kwestia serwisu/gwarancji, jeśli za projektem nie stoi żadna firma? (poprawcie mnie jeśli źle zrozumiałem)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
sebastian pozniak

Oczywiscie, bo odbiorcy KICKstartera to gadżeciarze bez wyobraźni, którzy zapłacą za wszystko co jest modne. Daleko nie trzeba szukać, niedawno ruszył np. taki projekt: dioda myLED pakowana do gniazda słuchawek, która dubluje de facto fabrycznie wbudowaną diodę w iPhonie - nie wiem po co to komu, ale po kilku dniach chce to już 400 osób i w takim tempie projekt na pewno zbierze znacznie więcej niż założony kapitał

Tymczasem genialny opensourcowy projekt drukarki 3D z POLSKI na kickstarterze nie wypalił... no comment.

Ostatnio edytowane 29.11.2012 przez sebastian pozniak. Powód: linki
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Pomysłowy Dobromir

Karol: widocznie rynek potrzebuje też "rozwiązań półprofesjonalnych", choć nie wiem czy tak to można nazwać skoro nawet Philips praktycznie skopiował ten pomysł: http://www.elektroonline.pl/news/5766,W_Apple_Store_kupisz_zarowki 
widocznie wyczuł koniunkture 
:)

Zgadzam się, że Kickstarter i prawdopodobnie każda crowdfundingowa społeczność idzie w mainstream, ale tak to właśnie działa, to finansowanie mas! Każdy student z iPhonem może pobawić się dziś sterowaniem oświetleniem z telefonu, jak mu się spodoba to zainstaluje sobie Z-Wave, a przy zakupie nieruchomości może zdecyduje się już na KNX? czy nie oto chodzi? Takie gadżety mogą spopularyzować ideę inteligentnego domu.

Sebastian: szkoda tej drukarki 3D, zwłaszcza, że projekt z Polski, może jego twórcy powinni spróbowac na http://polakpotrafi.pl/? :)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl