JAK zmierzyc oszczednosc i rozpuste w korzystaniu z pradu w kuchni? - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroenergetycy JAK zmierzyc oszczednosc i rozpuste w korzystaniu z pradu w kuchni?
REKLAMA
REKLAMA

JAK zmierzyc oszczednosc i rozpuste w korzystaniu z pradu w kuchni?

Brak awataru
Ewa Kociszewska

Mam podstawowe  dla was pewnie pytania dotyczace pomiarow pradu . Jak obliczyc , ile pradu zuzywaja kuchenne sprzety? Nie wiem,jak wykorzystac informacje z etykiety, jak to przeliczyc . I druga sprawa  - jak , lub gdzie dowiedziec sie ,jaka jest na przyklad roznica w poborze pradu kiedy gotuje z pokrywka i bez pokrywki? Takie uzyteczne sprawy sa mi potrzebne, nie tylko z kuchni . Wiecie moze , jak to ugryzc ?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

1. Po co mierzyć przecież na każdym ze sprzętów (lodówce, pralce, itd) jest napisane ile zużywa mocy

2. Możesz zawsze wyłączyć wszystkie elektryczne urządzenia, włączyć np pralkę i obserwować licznik. Zapisz wcześniejsze wskazanie, włącz pralkę na równo godzinę i po godzinie zapisz wynik. Odejmij od drugiego pierwszy pomiar i masz zużycie mocy pralki w godzinę.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
goose1974

Lub zakupić "LICZNIK ZUŻYCIA ENERGII WATOMIERZ MIERNIK MOCY OR-6907B"


cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Stasiek Brański
Marek
 

1. Po co mierzyć przecież na każdym ze sprzętów (lodówce, pralce, itd) jest napisane ile zużywa mocy

Ano właśnie okazuje się, że nie jest to takie pewne, dla pewności najlepiej samemu zmierzyć.

Artykuł na ten temat: Klienci nabici w lodówki

 

CO CZWARTA LODÓWKA zużywa 15 proc. prądu więcej, niż zapewnia producent, co trzecia gorzej mrozi – to wyniki największego w historii rynku AGD testu 80 chłodziarek. Jeżeli kupiliśmy taki oszukany sprzęt, powinniśmy go reklamować

Kupiłeś nowoczesną lodówkę, której producent zapewniał, że jest superwydaja i superoszczędna, a twoje rachunki za prąd wcale nie spadły? Nic w tym dziwnego. Producenci umieszczają na ulotkach, etykietach i w dokumentacji technicznej dane niezgodne z rzeczywistością. Tak wynika z danych projektu ATLETE (Appliance Testing for Energy Label Evaluation), w ramach którego niezależne laboratoria z całej Europy przez dwa lata testowały 80 chłodziarkozamrażarek dostępnych na rynku.

Tylko 43 proc. zbadanych urządzeń jest rzetelnie oznakowanych we wszystkich kategoriach (m.in. klasa efektywności energetycznej, zużycie prądu, pojemność). W przypadku pozostałych nieprawdziwa okazała się przynajmniej jedna deklaracja. Zdarzają się modele, które negatywnie przeszły test we wszystkich sześciu kategoriach.

Z punktu widzenia klientów najważniejszym parametrem jest zużycie prądu. Dlatego producenci prowadzą wyścig o to, czyj produkt jest najbardziej ekonomiczny. Tylko że często jest to wyścig na papierze. Co czwarta lodówka zużywa więcej prądu, niż twierdzi jej producent. I to nie o kilka, ale przynajmniej o 15 proc. A to już jest podstawą do reklamowania produktu.

Zgodnie z przepisami można się powołać na niezgodność towaru z umową nie tylko wtedy, gdy produkt ma wady, lecz również gdy jest niezgodny z opisem. Nie ma znaczenia, czy opis to nalepki na lodówce, ulotka reklamowa, czy dokumentacja techniczna. – Konsument może skorzystać z uprawnień, jakie daje mu ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Jeżeli lodówka pobiera więcej prądu, niż wynikałoby to z oznaczenia, można powołać się na niezgodność towaru z umową i reklamować go u sprzedawcy – mówi adwokat Tomasz Lustyk specjalizujący się w prawach konsumenta. Dodaje, że jeżeli sprzedawca nie jest w stanie naprawić produktu lub wymienić go na nowy, którego rzeczywiste parametry są zgodne z danymi zawartymi w oznaczeniu, konsumentowi przysługuje prawo do zwrotu pieniędzy.

Jak udowodnić, że nasza lodówka gorzej mrozi albo zużywa więcej prądu, niż deklaruje producent? Z pomocą przychodzą nie tylko rzeczoznawcy i specjalistyczne laboratoria, lecz także sprzęt dostępny w sklepach, np. mierniki, które po wpięciu w gniazdko sprawdzą, ile prądu zużywa urządzenie. W ten sposób przekonamy się, czy sprzedawca nie wcisnął nam kitu. A następnym razem na ulotki przy lodówkach patrzmy chłodniejszym okiem.

http://edgp.dziennik.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=371368&mode=html&z=100

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Ewa Kociszewska

O kurcze, dzieki za odzew . Co do etykietek - wlasnie czuje sie niepewnie w ich odczycie, to po pierwsze. Po drugie chodzi mi o to, zeby zdobyc informacje , jaki wplyw na rachunek za prad ma na przyklad gotowanie bez pokrywki - a gotowanie z pokrywka, otwieranie lodowki czesciej na krotko czy raz ,ale trzymac otwarte drzwi,   poza tym wylaczanie  lampy czy telewizora na krotki moment - czy oplaca sie w ten sposob oszczedzac prad, czy ponowne wlaczanie bierze jeszzce wiecej energii i do ilu minut sie nie oplaca ;) takie codzienne problemy , ktore lacznie w bilansie mieisecznym czy dwumiesiecznym moga miec znaczenie . 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Unnskyld L

Jesli chodzi o pokrywki :-) to oczywiscie jesli jej nie ma to strawa gotuje sie dluzej przez co kuchenka zuzywa wiecej energii elektrycznej (moc w czasie).

Z lampami jest tak ze zalezy jakie zarowki mamy zamontowane. Tradycyjne zarowki w pierwszej chwili po zalaczeniu (przy zimnym zarniku) zuzywaly wiecej energii niz po nagrzaniu sie zarnika czyli podczas normalnej pracy. Dlatego uwaza sie ze jesli chcesz oszczedzac to nie wylaczaj zarowki jesli wychodzisz z pomieszczania na krocej niz 5 minut. Drugi fakt jest taki, ze trwalosc zarowek spada im wiecej ja wlaczamy/wylaczamy. Podobnie jest z TV i innnym sprzetem elektronicznym, ktory w momencie zalaczenia pobiera wiecej niz potem. Oczywiscie to zalezy od sprzetu (zasilaczy), ale generalnie tak mozna powiedziec.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl