Jak wyznaczyć moc przyłączeniową - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   PCBWay  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Jak wyznaczyć moc przyłączeniową

Brak awataru
Szczepan Wodzikowski

Witam wszystkich

jest to mój pierwszy post. Buduję dom. I niebawem będę występował do zakładu energetycznego o warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Proszę forumowiczów o radę co to dokładnie jest moc przyłączeniowa i jak ją obliczyć. z góry dzieki

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
użytkownik usunięty

Witam,

wartość mocy jest skorelowana z zabezpieczeniem dystrybutora energii (zaplombowane wyłączniki nadmiarowe przy liczniku) do sprawdzenia w materiałach informacyjnych dystrybutora energii. By nie ponosić niepotrzebnych kosztów (inwestycyjnych i opłat stałych) warto moc przyjąć moc możliwie małą.

Andrzej

Brak awataru
Szczepan Wodzikowski

No tak tylko że dom jest dopiero w planach. Znajomy architekt będzie robił projekt. W tej chwili występuję o warunki zabudowy. w dokumencie trzeba przyjąć moc przyłączeniową. W poniedziałek zadzwonię do zakładu energetycznego i się ich po prostu zapytam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Amalker

Jeżeli posługujemy się projektem wykonanym przez projektanta, to ma on już wyliczoną moc przyłączeniową. Jeżeli nie – musimy oszacować ją sami. W tym celu spisujemy moce elektryczne największych odbiorników prądu w budynku, o mocy zużywanej przekraczającej 1 kW. Takimi odbiornikami są np.: elektryczny piec grzewczy, kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka do naczyń, przepływowy lub pojemnościowy elektryczny podgrzewacz wody, elektryczne systemy grzewcze w postaci elektrycznego ogrzewania podłogowego lub akumulacyjnego, klimatyzatory. Po zsumowaniu tych wartości otrzymamy teoretyczne zapotrzebowanie mocy elektrycznej dla naszego budynku.Jednak rzeczywista moc przyłączeniowa jest mniejsza od mocy przez nas obliczonej, gdyż nigdy wszystkie urządzenia nie pracują jednocześnie. Liczbę działających jednocześnie urządzeń określa tzw. współczynnik jednoczesności. Zakłada się, że wynosi on 0,5-0,6, czyli rzeczywista moc przyłączeniowa może być w przybliżeniu o połowę niższa od tej, którą wyliczyliśmy. Można założyć, że moc przyłącza dla domu o pow. 150 m2 z licznikiem 3-fazowym to około 10-12 kW - opłata przyłączeniowa liczona jest za każdy 1 kW tej mocy. Ważna jest również wartość zabezpieczeń przedlicznikowych - nie koniecznie muszą to być wyłączniki nadmiarowe. Optymalnym rozwiązaniem dla domku jest zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości 25A.

cytuj zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski

Kolego Szczepanie, jeśli dom jest dopiero w planach to w ogóle daruj sobie jakiekolwiek wyliczenia odnośnie mocy przyłączeniowej (na tę chwilę), jeszcze pewnie nie masz pojęcia czym będzie ogrzewany dom, czy będą klimatyzatory i na jakie luksusy będziesz chciał sobie pozwolić. Wystąp na razie o przyłącze tymczasowe w celu zasilenia placu budowy (wystarczy 6-7kW), a później zmienisz warunki, tylko pamiętaj, że zasilenie jako placu budowy będzie nieco droższe za kW. Jeśli już dokładnie wiesz gdzie chcesz mieć złącze kablowe - to wystąp od razu o przyłącze docelowe z którego zasilisz plac budowy a później dom. Jeszcze jedna ważna sprawa, na wykonanie przyłącza docelowego zakład elektroenergetyczny ma 15 miesięcy, więc musisz wziąć to pod uwagę.

Pozdrawiam i powodzenia!

Brak awataru
Marek

Na stronie Enei są następujące wskazówki do określenia mocy przyłączeniowej:

Przykłady z sugerowaną mocą przyłączeniową:

                + Mieszkanie (urządzenia tradycyjne) - licznik 1-fazowy, do 5 kW.
                + Dom lub mieszkanie (urządzenia tradycyjne) - licznik 3-fazowy, min. 12 kW .
                + Jeśli planujecie Państwo zakup np. kuchenki elektrycznej o mocy 10 kW wówczas proponujemy min. 16 kW.
                + Dom jednorodzinny lub mieszkanie do 200 m2 (urządzenia tradycyjne + elektryczne ogrzewanie akumulacyjne + kuchnia elektryczna + bojler lub przepływowy podgrzewacz wody) - licznik 3-fazowy, min. 25 kW (z przekaźnikiem priorytetowym).
                + Dom jednorodzinny od 200 do 250 m2 (urządzenia jak wyżej) - licznik 3-fazowy, min. 31 kW (z przekaźnikiem priorytetowym).
                + Budynek powyżej 250 m2 (urządzenia jak wyżej) - min. 40 kW (z przekaźnikiem priorytetowym).
                + Plac budowy - licznik 3-fazowy, w zależności od urządzeń . min. 12 lub 16 kW.

Urządzenia tradycyjne - oświetlenie, RTV i AGD bez urządzeń do podgrzewania wody i 3-fazowej kuchenki elektrycznej.
 i tabelka na stronie:

http://www.operator.enea.pl/index.php?page_id=332

Brak awataru
Szczepan Wodzikowski

Dzięki za pomoc. Daję we wniosku 16 kW

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
antoni wit

witam, temat z 2011 ale może ktoś powie czy podane tu koszty są prawdzie

http://energiadirect.pl/poradniki/ile-kosztuje-przylaczenie-pradu-do-dzialki-budowlanej

 jakie macie doświadczenie w tym temacie?

Ostatnio edytowane 02.12.2016 przez antoni wit. Powód: pomoc czy dane są prawdziwe
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl