Problem z bezpiecznikami - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroenergetycy Problem z bezpiecznikami
REKLAMA
REKLAMA

Problem z bezpiecznikami

Awatar użytkownika
Łukasz Klepacky

po wymianie piekarnika na elektryczny zacząłem borykać się z denerwującym problemem: za każdym razem kiedy jednocześnie włączony jest piekarnik i zmywarka wywala mi bezpiecznik od kuchni - co na to poradzić?

sprawa jest dość irytująca, bo każdorazowym wybiciu korków zmywarka traci pamięć i trzeba rozpoczynać cykl od nowa...

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Jakie masz zabezpieczenie tego obwodu?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
R.K.

Panie Łukaszu - Zjawisko jest naturalne. Kiedy sieć jest przeciążona bezpieczniki (lub wyłączniki nadprądowe)  muszą zadziałać. Żeby Panu pomóc to tak jak napisał Pan Tomasz musimy wiedzieć jakie zabezpieczenie ma Pan aktualnie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Łukasz Klepacky
Tomasz Zielonek
 

Jakie masz zabezpieczenie tego obwodu?

b16? dla pewności wrzucam zdjęcie

rozdzielnica-b16

@R.K.: no właśnie chciałbym się dowiedzieć co mogę na to poradzić nie robiąc przy tym zbytniego burdelu, bo mieszkanie mam świeżo po remoncie ;)

będę wdzięczny za wskazówki

ppozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dariusz Budnik

Zabezpieczenie B16A na całą kuchnię to za mało,powinno się dzielić na kilka obwodów. Sama zmywarka pobiera prawie 9A+ piekarnik To mamy przeciążony obwód. Jeśli dał pan na gniazda przewód 2,5 mm^2 to można zmienić zabezpieczenie na B20A

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Pan Dariusz ma rację. U siebie w kuchni mam oddzielny obwód na piekarnik i płytę elektryczną. Proszę wymienić "esa" na b20

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Łukasz Klepacky

najgorsze, że nie wiem jakie mam w ścianie przewody... ale rozumiem, że mogę zaryzykować? przede wszystkim chciałbym uniknąć kucia... ile elektryk może wziąć za taką robotę, tzn. za wymianę bezpiecznika na B20A?

i jeszcze jedno: czy powinienem kupić zabezpieczenie tej samej firmy?

z góry dzięki

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
R.K.

  Wg mnie 20 zł wystarczy. Przecież to tylko odpiąć z szyny zacisnąć nowy i podłączyć przewody. 10 min pracy. Nie przy okazji elektryk sprawdzi przekrój przewodu. Wyłącznik nie musi nie musi być tej samej firmy. 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dariusz Budnik

To zależy w jakiim rejonie jesteś .Cena za wymianę bezpiecznika to od 10-20 zł .Tak jak kolega napisał firma nie gra roli chyba że estetyka

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Roman Misztal

Takich samych zabezpieczeń Kolega już nie kupi-są to stare typy produkowane jeszcze przez Fael.Współczesne zamienniki nie są gorsze,nawet zaryzykuję twierdzenie,że lepsze.Może zamiast zwiększania amperażu zabezpieczenia lepiej Kolega zamontuje zabezpieczenie typu C ?

Przekrój można sprawdzić w gniazdku zasilającym ale lepiej te prace zlecić elektrykowi.

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dariusz Budnik

Tak naprawdę aby poprawnie dobrać zabezpieczenie to należałoby zrobić pomiar pętli zwarcia

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Lech Zalasik

 

Najprościej i bezpiecznie nie należy używać równolegle tych 2 urządzeń.

 pozdrawiam

lodzmen

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Bogusław Tęgi

Elektryk stwierdzi jakie są przewody,zmierzy prąd plynący w obwodzie ,dobierze zabezpieczenie i po krzyku.

Myślę ,że C16 zalatwia sprawę ale nie znamy mocy tych urzadzen więc nie mam 100% pewności

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Mariusz Kłokowski
Lech Zalasik
 

 

Najprościej i bezpiecznie nie należy używać równolegle tych 2 urządzeń.

 pozdrawiam

lodzmen

to jest najsensowniejsze rozwiązanie-innej metody nie ma-chyba że modyfikacja instalacji

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marcin Pellowski

witam kolegów - teoretycznie piekarnik pobiera 2000 w + jakieś drobne jeśli używamy termowentylatora, co odpowiada mocy niecałe 10 A natomiast zmywarka to kolejne 10 A lecz tylko w początkowym cyklu nagrzewania wody. Oba urządzenia co jakiś czas przechodzą w stan uśpienia tj piekarnik wyłącza się po osiągnięciu zadanej temperatury a zmywarka po nagrzaniu wody ją rozbryzguje. Myślę że Pana problem polegać może na starym bezpieczniku typu S który może mieć przepracowany ( przegrzany element termobimetalowy ) co sprawia że wyłącza on szybciej niż nowe urządzenie. Z teori wynika, że bezpiecznik typ 16 A klasy B powinien nie zadziałać przy ciągłym pobieraniu prądu 16A *1,13*230 = 4158 Watt większość pieczenia kończy się po upływie 45 minut natomiast program zmywarki to ponad godzina. Myślę, że zmiana bezpiecznika na nowy pomogła by - no chyba, że w tym obwodzie jest więcej urządzeń o których Pan nie wspomniał. Osobiście odradzam montaż bezpiecznika typu C eski składają się niejako z dwóch niezależnych rozłączników - pierwsz z nich to cewka wybijaka ( odpowiad ZA ZWARCIA ) drugi to termobimetal ( odpowiada za przeciążenia) w bezpieczniku typu C cewka wybijaka jest skonstruowana tak aby przepuścić większy prąd zwarciowy -10 * prąd nominalny a bimetal nadal pozostaje 1.13 ( dane katalog ) Pozdrawiam.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl