Skrętka - Sieci telekomunikacyjne
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Skrętka

Brak awataru
Jan Niezbędny

Witam,

mam pytanie: dlaczego kabel w przewodzie popularnie nazywanym skrętką jest skęcony. Nie można by puścić prosto tych kabli?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witaj, jak dobrze pamiętam skręcanie przewodów pomaga w redukcji "przesłuchów" pomiędzy indywidualnymi parami przewodów. Podobno niektóre kable UTP Cat6mają centralny separator mający na celu dalszą eliminację przesłuchów i poprawę wydajności transmisji.

Przesłuchy są zjawiskiem, w którym pod wpływem sygnału nadawanego w jednym obwodzie (para kabli)  tworzy się niepożądany sygnał w drugim sąsiadującym obwodzie ( w tym przypadku sąsiadująca para przewodów).

Przesłuch jest powodowany przez sprzężenia pojemnościowe lub indukcyjne.

Dla zmniejszenia przesłuchu stosuje się pary przewodów, w których jest przesyłany sygnał o przeciwnych znakach (sygnał antysymetryczny), układane w zrównoważone czwórki, oraz przeplot w linii napowietrznej, bądź skrętkę w kablu; inny sposób stosowany w kablach telekomunikacyjnych to losowe układanie przewodów i wybieranie z nich par o małym przesłuchu - w telefonii okazało się tańsze od wykonywania kabli o niskim przesłuchu.

cytat z wikipedii

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Anna Wróblewska

Ja powiem inaczej: wokół każdego przewodu, w którym płynie prąd elektryczny wytwarza się pole elektromagnetyczne. Żeby puścić kilka przewodów w jedynym kablu tzn skrętce przewody interferowały by ze sobą (umieszczając kabel w polu magnetycznym popłynie w nim prąd) . W ten sposób powstawały by zakłócenia i nie możliwa była by transmisja danych. Przewody w skrętce są skręcone w taki sposób że wektory tych pół elektromagnetycznych znoszą się, ich wypadkowa równa się 0 więc dzięki takiemu sposobowi nie ma zakłóceń.

cytuj zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl