Czy zakładanie zabezpieczen nadprądowych typu B na w zabezpieczeniach głónych - Projektanci sieci elektroenergetycznych nN i SN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Projektanci sieci elektroenergetycznych nN i SN Czy zakładanie zabezpieczen nadprądowych typu B na w zabezpieczeniach głónych
REKLAMA
REKLAMA

Czy zakładanie zabezpieczen nadprądowych typu B na w zabezpieczeniach głónych

Brak awataru
NEO

nie jest zagrożeniem zdrowia ,życia a może jest alogiczne w zabezpieczeniach głównych w TORUNIU stosuje

się grupę B moje pytanie do projektantów jest proste czy ta opcja nie naraża zdrowia .

w przypadku głównego B25  sens straciło zabezpieczenie grupC16 na zabezpieczenie gniazd gdyż w przypadku zwarcia powoduje wyrzucenie c16 i jednocześnie b25 ze względu na nałozenie się charakterystyk ,,,,,,,,,a  niebezpieczeństwo nalewasz wieczorem wode z czajnika robi sie zwarcie i wszystko gaśnie a ty jestes poparzony wodą /prosze o powazne odpowiedzi ,wiem że charakter czajnika jest rezystancyjny ,a nie indukcyjny i tu mozna by zastosowac grupę b ,ale ja na tym samym gniazdku chcę miec np lodówke albo pralke/.

grupe B notorycznie zakłada Energa Toruń jednocześnie włącza sie dwie lodówki zabezpieczenie główne leci ,może wg energa toruń na jedno zabezpieczenie przysługuje jedna lodówka

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Szczerze mówiąc to zdziwiło mnie to co opisujesz ponieważ pierwszy raz słyszę o takiej praktyce. Takie zabezpieczenie może i jest dobre ale tak jak napisałeś przy większym obciążeniu (2 lodówki) nie spełnia swojej funkcji. Poza tym wiadomą sprawą jest że w rzeczywistości odbiorniki czysto rezystancyjne się nie zdarzają. Pierwszy raz słyszę aby na zabezpieczeniach główych były teraz montowane zab. B. W starszych instalacjach była taka praktyka ale teraz montuje się C.

Proponuję skontaktować się z wykonawcami i poprosić o wyjaśnienie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
NEO

SZANOWNY KOLEGO jest to norma w Toruniu rozmawiałem z szefem posterunku Podgórz podobno maja odgórnie nakaz zakładania grup B na zabezpieczeniu głównym /tym plombowanym przez energetykę / gdy stwierdziłem że jest to dośyć niebezpieczne i nie racjonalne/po co produkowane są c16/ to rozpoczeła się metoda spychologi .W podtekscie usłyszałem informacje że mógł to pomysł jak wciągnąć ludzi w zwiększanie mocy/płatne/ wiadomo zamiast b25 założysz b32 już nie wyskoczy a kaska dla enegetyki leci.

natomiast w korespondencji pan mgr inż jacek różga z usług przesyłowych gdańsk stwierdził że grupa b jest nie własciwa ale on jest pracownikiem działu gdanskiego i nie może udzielić wiążącej odpowiedzi było to w 25 lutego 2010 ,po skierowaniu zapytania do obsługi klienta toruń a było to 19 lutego 2010 roku  ,do dziś energa toruń nie raczyła mi odpowiedzieć to jest szacunek dla klienta

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Janusz Ćwik

 

Oj tam, oj tam. Przy zwarciu to i tak się tą wodą polejesz czy w szafce licznikowej będzie zabezpieczenie z charakterystyką B czy C bo wyłączniki nadmiarowo prądowe BCD nie są względem siebie selektywne. Druga sprawa to taka, że zabezpieczenia z charakterystykami C są stosowane dla odbiorników wykazujących duże prądy rozruchowe a nie tam jakieś lodówki. Swoją drogą to we wniosku o przyłączenie pewnie było miejsce na wymienienie nie standardowych odbiorników. Te dwie lodówki załączające się jednocześnie to także teoretyczny przypadek. Teoretycznie można by było założyć że wszystkie lodówki we wsi załączą się jednocześnie a wtedy wyszło by, że ani zabezpieczenie w stacji nie obstanie ani w linii. Cała filozofia polega na tym, ze te lodówki razem się nie załączają. A szara rzeczywistość jest taka, że często po prostu przez ochronę przeciwporażeniową nie da się zastosować S ki z charakterystyką C. Ni o najważniejsze. Przy zwykłym standardowym przyłączu nikt nikomu nie gwarantuje, że nagle nie zgaśnie mu światło jak będzie nalewał wodę z czajnika. To nie musi być żadne zwarcie. Po prostu może to być przerwa w dostawie energii. Tak więc każdy sam musi się przed tym zabezpieczać np. poprzez trenowanie nalewania wody z zamkniętymi oczami lub stałe palenie świec w kuchni lub w inny wymyślniejszy sposób. Reasumując jeśli odbiorca nie zgłasza ,że będzie posiadał jakieś urządzenia z dużym prądem rozruchowym typu kompresor z silnikiem 7,5 kW to nie ma powodów aby instalować zabezpieczenie z charakterystyką C bo niby po co? Ja mam w domu 4 lodówki i 2 zamrażarki i moje B25 jako główne i B16 jako obwodowe nie wybiło jeszcze nigdy.

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
NEO

Pieknie przerobiłeś moje pytanie powinieneś zostać politykiem ,uproszczę do maksa w gniazdko w kuchni wkładasz spinacz R=0  /zapomnijmy na chwile o indukcji/ zabezpieczenie gniazdek kuchni B10  /czasami C16 / , w rozdzielnicy trzy róznicówki  /gniazdka ,światło ,inne (piec  systemy alarm itd )/ dalej WK ZABEZPIECZENIE B25 po zwarciu leci B10 ,róznicówka gniazda  i na tym powinien być koniec, masz światło  i inne ,ale wylatuje główne B25 I NIE MASZ NIC .Pytanie jest proste po co budować duże rozdzielnice w domu jak obojętnie co się nie stanie leci główne ,tak była idea pytania. 

Problem wbrew pozorom wcale w automatyce nie jest lekceważony ,natomiast energetyka jako monopolista jak zwykle udowadnia ze białe to czarne


cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Janusz Ćwik

To, że lecą wszystkie zabezpieczenia to chyba wszyscy wiedzą. Tylko, ze Ty proponujesz na to zabudowę w SL zwykłego wyłącznika z charakterystyką C a to absolutnie nic nie daje jak wsadzisz spinacz do gniazdka. Ten wyłącznik także wyleci.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marcin Pellowski

jest na to ratunek zastosować przewody 3*1,5 mm 2 i zabezpieczenia max 10 A - jak będzie dużo obwodów tak po pięć gniazd na obwód to zabezpieczenia 10 A *1,45* teoretycznie 230 V da nieco ponad 3000 W przy kiepskiej jak na przewody 3*1.5mm2 impedancji pentli zwarcia powinno wytrzymać.

Jak dla mnie osobiscie głupota bo zamienikiem charkterystyki WTS lub GG w bezpiecznikach tzw topikowych jest choćby charakterystyka K - są takie zabezpieczenia np u Moelera.

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
NEO

Dziękuje Marcinowi i Januszowi za wypowiedz  jak sami widzicie temat wcale nie jest taki prosty jakby się wydawało .

Ps  JANUSZ to nie do końca że ja proponuje ,po prostu urządzenia już są a energetyka nie jest zbyt chętna na gratisowa wymianę na SL /takich przypadków jest więcej/

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl