po 13 latach fizycy wyjaśnili "niemożliwą bramke" Roberto Carlosa - FIZYKA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY FIZYKA po 13 latach fizycy wyjaśnili "niemożliwą bramke" Roberto Carlosa
REKLAMA
REKLAMA

po 13 latach fizycy wyjaśnili "niemożliwą bramke" Roberto Carlosa

Awatar użytkownika
Łukasz Klepacky

Gol, strzelony z rzutu wolnego przez Roberto Carlosa w roku 1997 dopiero teraz doczekał się wyjaśnienia przez naukowców - informuje pismo "New Journal of Physics". 

Brazylijczyk Roberto Carlos strzelił sławnego gola podczas Tournoi de France, meczu towarzyskiego z Francją. Stojący na bramce legendarny Fabien Barthez mógł tylko bezradnie patrzeć, jak piłka wymija mur obrońców i zakręca, wpadając do bramki.

Komentatorzy mówili wówczas o golu zaprzeczającym prawom fizyki - jak jednak wynika z francuskich badań, była to przesada. Francuscy fizycy, specjaliści od badania lotu pocisków - Christophe Canet i David Quere z Ecole Poytechnique de Paris - nie tylko wyjaśnili trajektorię piłki, ale nawet opisali ją odpowiednim równaniem.

Jak wynika z analiz, aby strzelić podobnie efektowną bramkę trzeba by dostatecznie mocno kopnąć, nadać piłce należytą rotację, a przede wszystkim strzelić z odpowiednio dużej odległości.Obracająca się, wystrzelona z dużą siłą piłka porusza się po trajektorii przypominającej spiralny zarys muszli ślimaka - im dalej, tym bardziej zakręca. Dzięki temu, że strzelając Roberto Carlos był oddalony od bramki o 35 metrów, ujawniła się duża część spirali. Dlatego pozornie ostry zwrot piłki był tylko kontynuacją wcześniejszego toru jej lotu. Przy mniejszym dystansie efekt byłby słabo zauważalny.

:)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl