Kryterium wymiany opraw - Oświetlenie
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Oświetlenie Kryterium wymiany opraw
REKLAMA
REKLAMA

Kryterium wymiany opraw

Brak awataru
Tomasz Zielonek

Forumowicze, zastanawiam się na podstawie jakiego kryterium należy wymieniać oprawy oświetleniowe (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) ? Czy dobrym rozwiązaniem jest pomiar strumienia świetlnego, np. z pomiaru wychodzi mi wartość 80 % wartości znamionowej i to jest znak wymiany do oprawy? Czy istnieją jakieś przepisy/normy mówiące o tym problemie?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
LqS

Jakie jest przeznaczenie obiektu? Odbicie? Barwa światła? - są to deklaracje producenta.... Sądze że najlepszym klryterium jest kryterium organoleptyczne - to się widzi ew zmierz luxometrem i porównaj z poprzednimi pomiarami,.

Oświetlenie ewakuacyjne/awaryjne/dzienne/nocne???

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Kolego - informacji o sposobach i okresie konserwacji mi.in. opraw użytych w projekcie znajdziesz w dokumentacji projektowej.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Brak użytkownika

W projekcie oświetlenia, w obliczeniach parametrów świetlnych (natężenie oświetlenia, równomierność it.p) początkową wartość tych parametrów mnoży się przez współczynnik utrzymania lub dzieli przez jego odwrotność, czyli współczynnik zapasu eksploatacyjnego. Tym samym zakłada się w projekcie spadek w czasie sprawności układu oprawa+lampa. Jeżeli, po pewnym czasie eksploatacji, w oprawach znajdą się nowe źródła światła - zgodne z zaprojektowanymi, a zmierzona wartość np średniego natężenia oświetlenia będzie niższa, niż wyliczona w projekcie - jest to znak, że oprawy powinno się wymienić, bowiem ich sprawność spadła poniżej wyliczonej w projekcie wartości docelowej, a czas ich eksploatacji minął.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Czy współczynnik utrzymania jest określony polskimi normami?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Brak użytkownika

Nie, tego norma nie określa. Współczynnik ten zależy od wielu czynników - stopnia czystości powietrza, spadku strumienia lamp w czasie (dlatego zaleca się wymianę grupową lamp po upływie deklarowanego przez producenta czasu pracy, a nie po ich zagaśnięciu), systemu konserwacji (np częstotliwości czyszczenia opraw), temperatury otoczenia, w którym pracują oprawy, stopnia ich szczelności itd. Z doświadczenia, popartego pomiarami kontrolnymi, wynika, że współczynnik ten wynosi ok.0,75-0,80, o ile warunki pracy opraw nie są ekstremalne, a oprawy mają przyzwoitą szczelność i są prawidłowo konserwowane. Duże znaczenie ma też jakość parametrów dostarczanej energii - poziom napięcia, częstotliwość, czy zawartość harmonicznych. Częste skoki napięcia lub częstotliwości skracają żywotność zarówno lamp jak i elementów układu zasilania opraw, a wyższe harmoniczne, jeśli będą zbliżone do częstotliwości rezonansowej elementów układu zasilania, mogą całkowicie zniszczyć oprawę poprzez zwarcie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Jak w takim razie w jaki sposób można zminimalizować harmoniczne aby nie wpływały tak na żywotność lamp?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Brak użytkownika

Witam. W swojej poprzedniej wypowiedzi wymieniłem te czynniki, które wpływają na żywotność opraw i lamp, ale nie mówiłem o tym, że np wyższe harmoniczne występują w sieci nagminnie. Wręcz przeciwnie - energetyka bardzo mocno dba o to, żeby maksymalnie ograniczyć ich występowanie. W normalnych warunkach i w standardowych odbiorach nie ma potrzeby stosować specjalnej ochrony (filtrów). Potrzeba taka występuje wtedy, gdy odbiorem jest np budynek studia nagrań, gdzie trzeba wyeliminować wszelkie "śmieci" sieciowe, ponieważ zakłócają nagrania i uniemożliwiają pracę. Największym źródłem wyższych harmonicznych są grupy odbiorników bez kompensacji mocy biernej, ale tu energetyka przeważnie bardzo mocno dba o to, żeby takie odbiorniki miały własny system filtrowania harmonicznych i nie wpuszczała ich do sieci odbiorczej.

Generalnie - o oprawy trzeba po prostu dbać. Czyścić je, dokręcać styki, nie dopuszczać do zatkania systemów wentylacyjnych, a lampy wymieniać grupowo, a nie dopiero wtedy, gdy zgasną.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Panie Andrzeju dziękuję za fachową wypowiedź

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Kazimierz Krawczyk

Jak nie chcecie bawić się urządzeniami pomiarowymi lub innymi specjalistycznymi narzędziami, to mając model świetlówki lub innego źródła światła można zasugerować się danymi od producenta, np. dla Osram LUMILUX T5 HE mamy takie zestawienie:

Wsp. zachow. str. świetlnego po 2 000 h0.95
Wsp. zachow. str. świetlnego po 4 000 h0.92
Wsp. zachow. str. świetlnego po 6 000 h0.91
Wsp. zachow. str. świetlnego po 8 000 h0.90
Wsp. zachow. str. świetlnego po 12 000 h0.90
Wsp. zachow. str. świetlnego po 20 000 h0.89
Ostatnio edytowane 31.07.2018 przez Kazimierz Krawczyk. Powód: zmiana adresu strony
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl