Montaż programowalnych taśm LED z ESP32 - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Montaż programowalnych taśm LED z ESP32
REKLAMA
REKLAMA

Montaż programowalnych taśm LED z ESP32

Brak awataru
sebastian pozniak

Dzisiaj chciałbym podzielić się rozwiązaniem problemu, z którym spotkałem się przy montażu programowalnych taśm LED z ESP32 i zasilaczem 5V, wykorzystując firmware WLED. Po montażu pod sufitem, mimo że system działał bez zarzutu przed montażem, zaczęły pojawiać się problemy – diody migotały i zachowywały się nieregularnie. Dystans od ESP32 i zasilacza do LEDów to niecałe trzy metry. 
Ciekawym objawem było to, że diody zachowywały się normalnie, gdy dotykałem wyjścia pinu z ESP32 lub bezpośrednio taśmy LED. Próbowałem różnych rozwiązań, w tym dodania kondensatorów (220nF i 4.7nF) między plus a minus oraz na wyjściu z pinu, ale bez skutku.
Rozwiązanie tego problemu wymaga zrozumienia, że przyczyną może być zakłócenie sygnału spowodowane długimi przewodami, które działają jak antena zbierająca zakłócenia, lub spadek napięcia na długim odcinku przewodu. Oto kilka kroków, które można podjąć, aby rozwiązać ten problem:
1. **Użyj kondensatora elektrolitycznego** - Duża wartość kondensatora, np. 1000µF 6.3V lub wyższe, podłączona między VCC a GND przy pierwszej diodzie LED, może pomóc w stabilizacji napięcia i zredukować migotanie.
2. **Zastosuj opornik** - Opornik o wartości około 330-500Ω podłączony do linii danych między ESP32 a pierwszą diodą LED może pomóc zmniejszyć odbicia sygnału i zakłócenia.
3. **Sprawdź jakość zasilania** - Upewnij się, że zasilacz jest wystarczająco mocny, aby obsłużyć całą taśmę LED, a przewody zasilające są odpowiedniej grubości, aby zminimalizować spadek napięcia.
4. **Użyj dodatkowego zasilania** - W przypadku długich taśm LED warto rozważyć dodatkowe punkty zasilania co kilka metrów, aby zapobiec spadkom napięcia wzdłuż taśmy.
5. **Sprawdź połączenie masy** - Upewnij się, że ESP32 i taśmy LED mają dobrze połączoną masę (GND), najlepiej w jednym punkcie, aby uniknąć pętli masy.
Te kroki powinny pomóc w stabilizacji działania taśm LED i eliminacji problemów z migotaniem oraz nieregularnym działaniem. Czasami rozwiązanie wymaga eksperymentowania z różnymi konfiguracjami, ale te podstawowe zasady są dobrym punktem wyjścia.
Jeśli masz podobne doświadczenia lub własne sposoby na radzenie sobie z takimi problemami, śmiało dziel się nimi w komentarzach
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl