Politechnika Częstochowska
J.H. Dąbrowskiego 69
42-200 Częstochowa
42-200 Częstochowa
tel.
(34) 3612-580
www.pcz.pl
rektor@adm.pcz.czest.pl
Kat: Uczelnie
Działalność: |
O firmie
Realizacje
Oferta
Do pobrania
Praca
Ogłoszenia
Artykuły
Pracownicy
Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska jest największą i najstarszą uczelnią w regionie. Powołana w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie, w 1959 roku została przemianowana na Politechnikę Częstochowską.
Wszystkie sześć wydziałów ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a trzy z nich także prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych studiuje obecnie 12,5 tysięcy studentów, którzy mają do wyboru 19 kierunków studiów i około 90 specjalności.
Już drugi rok z rzędu Politechnika Częstochowska otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego środki na kształcenie zamawiane na kierunkach technicznych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet IV "Szkolnictwo wyższe i nauka", działanie 4.1 "Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy". W roku 2009/2010 oferta dotyczyła następujących kierunków studiów stacjonarnych I stopnia: budownictwo, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria materiałowa, matematyka, mechanika i budowa maszyn.
Wszystkie inżynierskie kierunki studiów posiadają akredytację Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich (FEANI) w Brukseli, co oznacza, że po ukończeniu studiów absolwenci Politechniki Częstochowskiej mogą uzyskać tytuł inżyniera europejskiego.
Na Uczelni, tak jak w większości szkół wyższych w krajach Unii Europejskiej, obowiązuje punktowy system zaliczania wykładów (ECTS), co umożliwia naszym studentom odbywanie części studiów w zagranicznych ośrodkach akademickich.
Dzięki uczestnictwu Politechniki Częstochowskiej m.in. w 7. Programie Ramowym, w Mechanizmie Norweskim oraz w programie edukacyjnym LLP-ERASMUS, nasi studenci mogą wyjeżdżać na studia do partnerskich uczelni zagranicznych.
Politechnika Częstochowska posiada ofertę dydaktyczną również dla tych, którzy chcą studiować w języku angielskim, zarówno młodzieży zagranicznej, jak i dobrze znających ten język Polaków.
Uczelnia ma znakomitą bazę dydaktyczną i infrastrukturę studencką, nowoczesne laboratoria i sale wykładowe, trzy domy akademickie, a także Bibliotekę Główną i biblioteki wydziałowe.
W 60-letnim okresie działalności Politechnika Częstochowska wypracowała sobie trwałe miejsce na mapie naukowej kraju jako instytucja dobrze kształcąca kadrę inżynierską, a także ważny ośrodek naukowo-badawczy.
Na Politechnice Częstochowskiej jest 6 Wydziałów – wszystkie posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a 3 z nich także prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Trzy Wydziały prowadzą studia III stopnia, czyli studia doktoranckie, które mogą podjąć szczególnie uzdolnieni absolwenci studiów magisterskich.
Wydział Elektryczny
Wydział Elektryczny kształci inżynierów oraz magistrów inżynierów elektryków od ponad 30 lat. Obecnie Wydział zatrudnia 75 nauczycieli akademickich, w tym 17 profesorów. Na Wydziale Elektrycznym studiuje ponad 1250 osób, z czego około 60% na studiach stacjonarnych. Programy studiów obejmują przedmioty szybko rozwijającej się elektrotechniki praktycznej, wspartej wszechstronnym wykorzystaniem automatyki, elektroniki oraz informatyki.
Proces kształcenia na Wydziale Elektrycznym przebiega obecnie w ramach trzech kierunków. Kierunku Elektrotechnika jest realizowany na studiach stacjonarnych I i II stopnia na siedmiu specjalnościach oraz na trzech specjalnościach na studiach niestacjonarnych I stopnia i na dwóch specjalnościach na studiach niestacjonarnych II stopnia. Od roku 2001 na Wydziale Elektrycznym prowadzony jest kierunek Informatyka, a od 2004 - kierunek Elektronika i Telekomunikacja, oba na poziomie studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia. Specjalności prowadzone na Wydziale są modyfikowane i zmieniane w zależności od potrzeb rynku pracy.
W 1993 roku Wydział Elektryczny uzyskał akredytację FEANI, co pozwala jego absolwentom - magistrom inżynierom ubiegać się o zawodowy tytuł inżyniera europejskiego EURING, honorowany w krajach Wspólnoty Europejskiej. Od roku 2006 Wydział Elektryczny posiada I kategorię naukową zatwierdzoną przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kierunki:
- Elektrotechnika
- Elektronika i Telekomunikacja
- Informatyka
Kontakt: Dziekanat Wydziału Elektrycznego, Politechnika Częstochowska
al. Armii Krajowej 17,
42-200 Częstochowa
tel. (034) 325 08 22,
fax. (034) 325 08 23,
e-mail: dziekanat@el.pcz.czest.pl
www.el.pcz.czest.pl
rekrutacja@el.pcz.czest.pl
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
Wydział, mający najdłuższą historię i najbogatsze tradycje, powstał wraz z utworzeniem Uczelni w 1949 roku jako Wydział Mechaniczny (później Budowy Maszyn). Z uwagi na zmianę profilu kształcenia, powstanie nowych specjalności oraz uruchomienie kierunku: Informatyka, decyzją Ministra Edukacji Narodowej nastąpiła w 2000 roku zmiana nazwy na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. Obecnie Wydział posiada pełne prawa akademickie, tj. prawo do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinach: mechanika oraz budowa i eksploatacja maszyn, a także stopnia naukowego doktora w zakresie informatyki.
W 1993 roku Wydział uzyskał akredytację FEANI (Federacja Europejskich Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich), co pozwala absolwentom, po odpowiedniej rejestracji dyplomu, ubiegać się o tytuł zawodowy inżyniera europejskiego EUR ING. Dyplom EUR ING jest honorowany w krajach Unii Europejskiej, co znacznie ułatwia podjęcie pracy za granicą, bez konieczności nostryfikacji dyplomu naszej Uczelni.
Wydział oferuje kształcenie na następujących kierunkach studiów:
- Informatyka - studia I stopnia, II stopnia, III stopnia
- Matematyka - studia I stopnia
- Mechanika i Budowa Maszyn - studia I stopnia, II stopnia, III stopnia
- Mechatronika - studia I stopnia
- Inżynieria Biomedyczna - studia I stopnia
Studenci mogą również podjąć naukę na specjalności Computer Modelling and Simulation w ramach European Faculty of Engineering. Wszystkie wykłady, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne odbywają się wyłącznie w języku angielskim. Studia trwają 5 lat, z czego 3,5 roku to kurs inżynierski, a 1,5 roku magisterski. Student sam decyduje, na którym z tych dwóch etapów chce zakończyć swoją edukację.
Dziekanat Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
Al. Armii Krajowej 21,
42-200 Częstochowa
tel. 034-3250-561,
034-3250-597,
email: dziekanat@nwwim.pcz.pl
www.wimii.pcz.pl
Wydział Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej
Wydział o pierwotnej nazwie Wydział Metalurgii został utworzony w roku 1950 jako drugi w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej. W roku 1964 uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora a w 1979 r. - doktora habilitowanego w dyscyplinie metalurgia. W styczniu 1992 roku, po uruchomieniu drugiego kierunku - inżynierii materiałowe, zmieniono nazwę Wydziału na Wydział Metalurgii i Inżynierii Materiałowej. W roku 1993 przyznane zostały Wydziałowi prawa do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa. Mając takie uprawnienia Wydział prowadzi proces dydaktyczny na trzech stopniach kształcenia: inżynierskim, magisterskim i doktoranckim.
Rozwój naukowy i dydaktyczny kadry, rosnąca liczba profesorów i doktorów habilitowanych różnych specjalności pozwoliły na rozszerzenie oferty dydaktycznej i uruchomienie kolejnych kierunków kształcenia: fizyka techniczna, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz edukacja techniczno-informatyczna. Od kilku lat wydział nosi nazwę Wydział Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej, która to odzwierciedla zarówno zakres działalności dydaktycznej i naukowo badawczej. Wydział posiada akredytację FEANI tzn., że dyplom inżyniera uzyskany na wydziale jest uznawany w całej Europie. Według rankingu KBN Wydział zaszeregowany jest do kategorii I i w roku 2009 zatrudniał 123 pracowników naukowo-dydaktycznych, w tym 31 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 86 doktorów na stanowiskach adiunktów. W chwili obecnej studiuje tu ponad 1300 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych na trzech stopniach kształcenia: inżynierskim, magisterskim i doktoranckim.
Aktualnie Wydział posiada uprawnienia do nauczania na pięciu kierunkach kształcenia:
- Metalurgia - studia stopnia: I, II i III,
- Inżynieria Materiałowa - studia stopnia I, II i III,
- Fizyka Techniczna - studia stopnia I i II,
- Zarządzanie i Inżynieria Produkcji - studia stopnia I i II,
- oraz Edukacja Techniczno – Informatyczna (studia stopnia I).
Od roku akademickiego 2010/2011 na Wydziale zostaną uruchomione dwa nowe kierunki:
- Inżynieria Biomedyczna
- oraz Inżynieria Bezpieczeństwa.
Celem wyższych studiów na kierunku inżynieria biomedyczna jest przygotowanie absolwenta do szeroko pojętej współpracy z lekarzami medycyny w zakresie integracji, eksploatacji, obsługi i konserwacji aparatury medycznej, obsługi systemów diagnostycznych i terapeutycznych oraz obsługi i produkcji systemów rehabilitacyjnych. Absolwenci przygotowani są do udziału w wytwarzaniu i projektowaniu aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych oraz udziału w pracach naukowo-badawczych związanych z inżynierią biomedyczną. Kontakt:
Dziekanat, ul. Armii Krajowej 19
42-200 Częstochowa
tel. (34) 325-07-13,
strona: www.wip.pcz.pl
e-mail: dziekanat@wip.pcz.pl
Budownictwo
Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej to wydział z tradycjami. Utworzony został w czerwcu 1975 roku z chwilą ukazania się zarządzenia MNSzWiT, na mocy którego powstał w Politechnice Częstochowskiej Instytut Inżynierii Lądowej na prawach wydziału, z dwoma kierunkami studiów. Absolwenci Wydziału Budownictwa stale wnoszą cenny wkład w rozwój naszego regionu, województwa i kraju.
Specjalności:
- Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie (stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia)
- Technologia, Organizacja i Zarządzanie w Budownictwie (stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia)
Kontakt:
ul. Akademicka 3
42-200 Częstochowa
tel. +48 (034) 325 09 31
www.bud.pcz.czest.pl
rekrutacja@bud.pcz.czest.pl
Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska
Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska jest najmłodszą, dynamicznie rozwijającą się jednostką Politechniki Częstochowskiej. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska. Wydział zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową składającą się z 85 nauczycieli akademickich, w tym 19 samodzielnych pracowników nauki.
Proces kształcenia na Wydziale realizowany jest na trzech stopniach: inżynierskim, magisterskim i doktoranckim. Nauczanie dostosowane jest do aktualnych i przewidywanych wymogów rynku pracy w kraju oraz w Unii Europejskiej. Osiągnięcia studenta podczas trwania studiów są wyrażone za pomocą punktów ECTS, co umożliwia odbywanie części studiów w zagranicznych ośrodkach akademickich.
Wydział oferuje studia na kierunkach:
- Energetyka (studia stacjonarne)
- Inżynieria Środowiska w specjalnościach:
- Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków (studia stacjonarne)
- Biotechnologia ścieków i utylizacja odpadów (studia stacjonarne)
- Technologia wody i ścieków (studia stacjonarne)
- Ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery (studia stacjonarne)
- Technologie energooszczędne w budownictwie (studia stacjonarne)
- Inżynieria energii (studia stacjonarne)
- Urządzenia sanitarne (studia niestacjonarne)
- Ochrona Środowiska w specjalności
- Systemy ochrony środowiska (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Kontakt:
Dziekanat Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska
ul. Dąbrowskiego 73
42-200 Częstochowa
tel. +48(34) 325 04 62
+48(34) 325 04 63
tel./fax +48(34) 325 44 00
www.is.pcz.czest.pl
Wydział Zarządzania
Wydział oferuje studia licencjackie/inżynierskie (I stopnia) oraz magisterskie (II stopnia) realizowane w systemie dziennym (stacjonarne) lub zaocznym (niestacjonarne) na następujących kierunkach:
- ZARZĄDZANIE
- ZARZĄDZANIE I INŻYNIERIA PRODUKCJI
- LOGISTYKA
- INFORMATYKA I EKONOMETRIA
- ZDROWIE PUBLICZNE
- FILOLOGIA (angielski język biznesu, niemiecki język biznesu)
Kontakt:
Wydział Zarządzania P. Cz.
Armii Krajowej 19 B,
42-200 Częstochowa
(034) 3250 325,
e-mail: rekrut@zim.pcz.czest.pl
www.zim.pcz.czest.pl
Żaden z produktów tej firmy nie został jeszcze dodany.
Nie dodano jeszcze plików do pobrania.
Brak ogłoszeń
Brak artykułów tej firmy
REKLAMA |
REKLAMA |
Region
REKLAMA |
Działalność
REKLAMA |