ABB CAD to intuicyjny i prosty w użyciu program, wspomagający i ułatwiający projektowanie instalacji elektrycznych przy użyciu produktów i systemów ABB. Oprócz standardowej bazy wybranych produktów aplikacja zawiera również „Kreator schematów rozdziałów energii”, który znacznie przyspiesza przygotowanie dokumentacji technicznej. ABB CAD jest dostępny do pobrania bezpłatnie, ze strony internetowej ABB.
Główną bazą programu jest „Biblioteka produktów” zawierająca opisy i zdjęcia produktów oraz ich symbole. Po jej wybraniu program wyświetli cztery biblioteki: „Aparaty i rozdzielnice niskiego napięcia”, „Systemy niskonapięciowe – produkty”, „Systemy niskonapięciowe – schematy” oraz „Kreator schematów rozdziałów energii”.
Dwie pierwsze biblioteki to typowa baza produktów. Obejmuje ona najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązania na rynku polskim. Biblioteka „Aparaty i rozdzielnice niskiego napięcia” oprócz standardowej aparatury modułowej, styczników, rozłączników, przełączników, wyłączników kompaktowych i powietrznych, zawiera także obszerną bazę obudów, urządzenia z zakresu fotowoltaiki oraz produkty wchodzące w skład systemów ABB i-bus KNX oraz ABB-free@home. W drugiej bibliotece „Systemy niskonapięciowe – produkty”, umieszczone zostały produkty z zakresu dwóch systemów: przyzywowego ABB Signal oraz wideodomofonowego ABB Welcome. Każda grupa charakteryzuje się przejrzystym menu z niezbędnymi na etapie projektowania informacjami technicznymi.
Dla każdego elementu z bazy dostępne są symbole jedno- i wielokreskowe w wersji poziomej i pionowej, widok aparatów w skali 1:1, szybki dostęp do karty katalogowej lub szczegółowego katalogu technicznego, a także podgląd na zdjęcie produktu ułatwiające jego identyfikację. Wstawianie elementów do projektu jest bardzo intuicyjne i możliwe zarówno dla większej liczby elementów równocześnie, jak i dla każdego po kolei.
Trzecia biblioteka – „Systemy niskonapięciowe – schematy” – zawiera przykładowe gotowe schematy dla czterech systemów: ABB Signal, ABB Welcome, ABB i-bus KNX oraz ABB-free@home. Dla każdego z nich można wybierać pomiędzy różnymi, przygotowanymi specjalnie dla różnych rozwiązań, schematami. Po wstawieniu wybranego przykładu pojawia się możliwość jego edycji – rozbudowania, dodania bądź usunięcia niewykorzystywanych elementów. Do tego etapu pracy posłuży wcześniej wspomniana biblioteka produktów z odpowiedniego systemu niskonapięciowego ABB.
Najbardziej innowacyjną biblioteką która może znacznie przyspieszyć etap projektowania jest „Kreator schematów rozdziałów energii”. Zaprogramowany generator schematów to nowoczesne narzędzie ułatwiające i oszczędzające czas potrzebny na rysowanie ręczne. Użytkownik musi jedynie wstawić wybrane aparaty w odpowiednie pola. Jest to możliwe na dwa sposoby z poziomu matrycy lub pliku excel.
Wstawianie z poziomu matrycy jest bardzo intuicyjne – należy wybrać symbol, a następnie aparat. Odbywa się to w szybkim tempie, ponieważ dostępne są funkcje kopiowania oraz dodawania i usuwania kolumn. Istnieje także możliwość uzupełnienia tabeli poszczególnych odpływów/zasilań, która również zostaje utworzona automatycznie. Samo wstawienie schematu to pojedyncze kliknięcie i wskazanie miejsca, już w środowisku CAD. Wcześniej warto wybrać opcję, która pozwoli na łatwiejszy wydruk. Generator pozwala m.in. na automatyczny podział schematu na formaty A4 i A3.
Wypełnioną matrycę można zapisać do pliku csv. Pozwoli to na szybką edycję, gdy pojawią się zmiany w projekcie. Wystarczy wówczas wczytać plik i wprowadzić zmiany z poziomu generatora. Znacząco zaoszczędza to czas, który byłby potrzebny na tworzenie kolejnej wersji projektu. Każdy schemat zaprojektowany w generatorze można także w sposób dowolny i łatwy edytować z poziomu programu CAD.
Pracę można dodatkowo przyspieszyć korzystając z dwóch funkcji z zakresu aparatury i rozdzielnic niskiego napięcia. Pierwsza to generowanie widoków aparatów z poziomu schematu – jedno kliknięcie tworzy widoki 2D ułożone w sposób logiczny, jak na schemacie. Druga, to dobór obudowy dla zaznaczonego schematu, bądź zaznaczonych widoków aparatów. Funkcja doboru obudowy sprawdza aparaty pod kątem wymiarów i dobiera odpowiedni produkt z całego typoszeregu rozdzielnic ABB. Co więcej, program zlicza ilość modułów aparatów, a także straty ich mocy.
Oprócz opisanych powyżej możliwości ABB CAD oferuje wszystkie standardowe funkcje nakładek CAD, a więc generowanie zestawień (wstawianie w projekcie obok schematu w formie tabeli, legendy lub wyeksportowane w pliku csv, które później ułatwi tworzenie kosztorysów), przecinanie linii w momencie wstawiania aparatu na linii, wielokrotnego łączenia modułów, funkcje wyszukiwania aparatów po nazwie czy opisie, i wiele innych.
Nakładka oferowana przez ABB pracuje poprawnie na wielu platformach CAD, m.in. AutoCAD, Bricscad, GstarCAD, progeCAD, ZWCAD i inne. Aplikacja jest pierwszą udostępnioną wersją, w związku z czym tworzone będą kolejne wersje programu uwzględniające zarówno poprawki, kolejne bazy produktów, jak i nową funkcjonalność.
Po pobraniu oprogramowania rozpocznie się jego automatyczna instalacja. Aby zapewnić sobie bieżące aktualizacje i wsparcie techniczne należy pod koniec instalacji wpisać dane użytkownika, w celu pełnej aktywacji oprogramowania.
REKLAMA |
REKLAMA |