Wszystko, co warto wiedzieć o amplitunerach
Kino domowe to jeden z ulubionych sprzętów Polaków. Potwierdzają to badania TNS Polska, w których choć tylko 15% respondentów przyznaje, że telewizja jest ich głównym narzędziem rozrywki, to aż 70% z nich ogląda ją codziennie. Najlepsza zabawa jednak zaczyna się z amplitunerem. Dlaczego?
Dobry system składa się z telewizora lub projektora i wielokanałowego zestawu audio, w którym ważną rolę odgrywa urządzenie nazywane amplitunerem. Amplituner to połączenie wzmacniacza elektroakustycznego i odbiornika radiowego we wspólnej obudowie. Samo słowo wywodzi się z języka angielskiego, jest połączeniem amplifier (wzmacniacz) oraz tuner (odbiornik radiowy).
Do wiodących firm na polskim rynku, oferujących amplitunery należą japońskie przedsiębiorstwa Sony i Yamaha. Telewizory Sony były dostępne w szerokiej dystrybucji w Polsce niemalże od pierwszych chwil po transformacji ustrojowej w 1989 r. Na podstawie badań TNS Polska wiemy, że marka Sony sama w sobie jest bardzo sentymentalna dla Polaków. Yamaha, choć zazwyczaj kojarzona z branżą motoryzacyjną radzi sobie bardzo dobrze na rynku elektroniki w naszym kraju. W rankingu popularności w kategorii amplitunery największą sławą cieszy się właśnie ona (53,1%). Poza Sony i Yamaha w Polsce prosperują również inne marki amplitunerów, takie jak: Denon, Harman, Kardon Marantz, Onkyo i PIONEER. Wszystkie dostępne są w jednym katalogu na platformie internetowej Shopalike.pl.
Funkcje amplitunera:
- wzmacnia sygnały audio pochodzące z różnych punktów wyjścia (odtwarzacz CD, DVD, Blu-ray, magnetofon, komputer, konsola do gier, MP3, MP4) oraz prowadzi te sygnały do kolumn głośnikowych.
- dekoduje wielokanałowe ścieżki dźwiękowe towarzyszące filmom DVD i Blu-ray
- odbiera audycje radiowe - wystarczy podłączyć antenę, aby używać amplituner jak zwykły radioodbiornik.
- przełącza źródła audio/wideo
Parametry, na które warto zwrócić uwagę:
- liczba kanałów. Większa liczba kanałów pozwala na uzyskiwanie lepszych efektów dźwięku przestrzennego
- moc znamionowa RMS (VAT). Im wyższa moc, tym głośniejszy i czystszy dźwięk
- moc muzyczna (VAT)
- dekodery dźwięku, które rozkładają dźwięk na kilka kanałów (dekodery mogą znacznie się od siebie różnić). Im więcej dekoderów w takim urządzeniu, tym lepiej.
- liczba funkcji pozwalająca na korekcję brzmienia oraz barwy dźwięku.
- funkcje dodatkowe, czyli ilość wyjść do podłączenia z innymi urządzeniami
Brzmienie możemy ustawić odpowiednio do naszych preferencji. Cyfrowe procesory dźwięku przetwarzają cyfrowe sygnały do postaci analogowej, co pozwala na skorygowanie brzmienia i barwy. Forma przetwarzania dźwięku jest określona przez tryb, w jakim pracuje dany procesor. Przy odpowiednim ustawieniu możemy uzyskać efekt przypominający dźwięk odtwarzany na hali widowiskowej albo jakimkolwiek większym pomieszczeniu. Amplituner pozwala na regulację dźwięku na zaawansowanym poziomie.
REKLAMA |
