Konstrukcja mechaniczna
Diody wraz z układami optycznymi zostaną umieszczone w oprawie w taki sposób, aby na powierzchni roboczej otrzymać równomierny rozkład natężenia oświetlenia.
Należy dobrać odpowiednie strumienie świetlne poszczególnych diod, w zależności od ich odległości od powierzchni oświetlanej w celu otrzymania równomiernego oświetlenia. Aby tego dokonać, każda dioda będzie przytwierdzona do płytki PCB. Na płytce zostanie umieszczony układ regulatora prądu LM317T wraz z rezystorem.
Obudowa układu świetlno-optycznego
Obudowa zostanie wykonana z stali ST3 o grubości 0,7 mm. Płyta PCB wraz z umieszczonymi na niej diodami zostanie przytwierdzona za pomocą wkrętów do przedniej ściany obudowy. Tylna ściana oprawy będzie wykonana z tego samego materiału co przednia. Należy zastosować izolację wystających zlutowanych nóżek z płytki PCB od obudowy, w celu uniknięcia powstania potencjału na obudowie. Zaleca się wystające nóżki pokryć pastą silikonową termoprzewodzącą.
Podstawa lampy
Podstawa będzie miała kształt kwadratu o wymiarach 150 × 134 × 40 mm. Oprawa oświetleniowa będzie zamocowana za pomocą wysięgnika, wykonanego ze rury stalowej przytwierdzonej do podstawy. W podstawie lampy znajdować się będzie zasilacz oraz włącznik lampy. Będzie to włącznik kołyskowy jednobiegunowy mocowany zatrzaskiem do otworu. Wymiar zewnętrzny otworu 15 × 20 mm. Ponadto przewiduje się zastosowanie gumowego przepustu oraz elementu zabezpieczającego przed wyrwaniem kabla z obudowy. Podstawa zostanie wykonana z blachy stalowej o grubości 2 mm. Obudowa podstawy zostanie wykonana z blachy o grubości 2 mm oraz pokryta farbą proszkową.
Wysięgnik
Wysięgnik lampy postanowiono wykonać z rury stalowej o średnicy 10 mm. Będzie ona pokryta karbowaną rurą o średnicy 20 mm.
Powierzchnie stalowe będą pokryte emaliami zgodnymi z PN-C 81607:1998.
Wszystkie elementy łączone są za pomocą wkrętów oraz nakrętek zgodnych z normami: PN-86/M-82153, PN-86/M-82201, PN-85/M-82207, PN-86/M-82208.
Stopień ochrony lampy przed wnikaniem ciał stałych i wody: IP20.
Literatura:
Dybczyński W.: Zastosowanie diod elektroluminescencyjnych do oświetlenia miejscowego. Technika Świetlna. XV Krajowa Konferencja Oświetleniowa, Warszawa 2006.