Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie? - ELEKTRYK - PRZEMYSŁ - PRACA - BUDOWNICTWO - BUDOWLANKA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie?

Brak awataru
autor: Ma eM

Elektryk w przemyśle 

Elektryk w przemyśle

 • posiada dużą wiedzę ze zakresu elektrotechniki oraz elektroenergetyki. Zna standardy obowiązujące w przemyśle, w tym zagadnienia dotyczące montażu, instalacji, konserwacji, a także naprawy przemysłowych instalacji niskiego i średniego napięcia. Potrafi również projektować nowe instalacji, a także wykonywać schematy oraz dokumentacje techniczne. 
 • potrafi sprawnie diagnozować i usuwać przyczyny awarii oraz przestojów produkcyjnych. Posiada wiedzę z zakresu automatyki przemysłowej, w tym zagadnienia dotyczące sterowników PLC i paneli HMI, systemów SCADA, DCS, protokołów komunikacji przemysłowej - w tym informatycznych systemów wyższych warstw np. OPC. Potrafi wprowadzać bieżące zmiany w systemach sterowania w celu optymalizacji procesu, a także programować i uruchamiać nowe systemy, gdyż posiada wiedzę dotyczącą algorytmów sterowania. 
 • potrafi sprawnie diagnozować awarie związane z AKPiA, posiada wiedzę z zakresu elektroniki - zna budowę oraz zasadę działania wszelkich modułów występujących w zakładzie. Zna standardy związane z bezpieczeństwem oraz systemami safety.
 • jest ekspertem z zakresu techniki napędowej - posiada wiedzę dotyczącą napędów elektrycznych oraz techniki sterowania (falowniki, softstartery, serwonapędy). Mechanika nie kryje przed nim tajemnic, w każdej chwili jest w stanie zastąpić mechanika w jego obowiązkach. Zna wnikliwie konstrukcje maszyn w zakładzie, potrafi rzetelnie wykonywać przeglądy oraz prace konserwacyjne.
 • jest uznanym autorytetem w dziedzinie układów hydraulicznych i pneumatycznych. Oprócz wykonywania prostych napraw tychże układów, takich jak wymiana zaworów czy siłowników, posiada rozległą wiedzę w zakresie ich projektowania oraz eksploatacji. W jego obowiązkach leży dobór elementów układu, wyznaczanie parametrów, wykonanie schematów, opracowanie algorytmów sterujących, przygotowanie dokumentacji technicznej. 
 • oprócz tego elektryk nierzadko pełni funkcję opiekuna mediów lub piastuje stanowisko kierownicze np. brygadzista. Jest uznanym i cenionym pracownikiem zakładu.

  Elektryk w budownictwie

  Elektryk w budownictwie

  • ciągnie kable i montuje gniazdka
  • szczytem umiejętności jest spięcie rozdzielnicy składającej się z czterech eS-ek i różnicówki 

   follow us in feedly
   Średnia ocena:
    
   Oceń jako:
   dodaj do ekspertów
   REKLAMA

   Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

   Zapisz się
   Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
   Komentarze (6)
   Dodaj komentarz:  
   Twój pseudonim: Zaloguj
   Twój komentarz:
   dodaj komentarz
   No avatar
   Gość
   Jestem elektrykiem przemysłowym i rzeczywiście zakres obowiązków pokrywa się z treścią opisaną w w/w artykule. Dwie poniższe wypowiedzi natomiast świadczą o beznadziejnej słabości osobowości osób wypowiadających się.
   No avatar
   Gość
   No co za bzdury. Chciałbym jednego poznać, który zna wszystko to co jest opisane powyżej.
   No avatar
   Automatyk - emeryt
   Taaa....

   W przemyśle same orły...

   Naoglądałem ja się przez lata pracy i jednych i drugich. Jeden na dziesięciu ma jako - takie pojęcie o tym czym się zajmuje, reszta błąka się jak dzieci we mgle, he he! Paradoksalnie jest to korzystne dla tych 10% ekspertów, gdyż na ogół w takim stanie rzeczy są oni cennymi specjalistami, których pracodawcy szanują i doceniają.

   Nie jest to bynajmniej zjawisko charakterystyczne tylko dla tej branży. Wszyscy z pewnością zauważają, że podobnie jest w innych dziedzinach.
   No avatar
   Brakuje jeszcze :Elektryk w polityce: ;)
   No avatar
   Bywa i tak, że idzie się na chałturę, a tam trzeba poprawić po poprzednim "elektryku" :) Jak się ma czas na takie fuchy to można dorabiać.
   No avatar
   Tylko jeszcze należałoby dodać, że elektryk pracujący na codzień w przemyśle często dorabia sobie po godzinach w tym budownictwie...
   REKLAMA
   REKLAMA
   REKLAMA
   REKLAMA
   Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
   Matematyka Matematyka Grupa dla wszystkich miłośników "Matki wszystkich nauk" Dyskusje, cyferki, zdania - jednym ...
   Oświetlenie Oświetlenie oświetlenie in general ;-)
   Energetyka słoneczna Energetyka słoneczna Grupa zrzeszająca osoby zainteresowane tematyką energetyki słonecznej
   REKLAMA
   Nasze serwisy:
   elektrykapradnietyka.com
   przegladelektryczny.pl
   rynekelektroniki.pl
   automatykairobotyka.pl
   budowainfo.pl