Zgrana para - NerO i CleO - WYSWIETLACZE - TME - ARDUINO - ZESTAW DEWELOPERSKI - PLATFORMA ROZWOJOWA - FTDI - ARDUINO-UNO - INTERFEJS GRAFICZNY - BRIDGETEK - NERO - CLEO - ARDUINO IDE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Zgrana para - NerO i CleO
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zgrana para - NerO i CleO

fot. Zestaw CleO50 + NerO

Wyświetlacze inteligentne CleO, opracowane przez firmę Bridgetek (FTDI) są ciekawą propozycją dla elektroników, którzy zamierzają wyposażyć swoją aplikację w przyciągający uwagę, atrakcyjny interfejs graficzny.

Wyświetlacze inteligentne CleO są warte rozważenia, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu. Są kompatybilne ze standardem ARDUINO i mogą współpracować z najpopularniejszą platformą ARDUINO UNO.


Płytka NerO

Firma Bridgetek (FTDI) opracowała własną wersję platformy tworząc w ten sposób płytkę NerO, która współpracuje bezpośrednio z wyświetlaczami CleO.

Podstawową zaletą płytki NerO jest fakt, że zastosowany w niej impulsowy regulator napięcia posiada wydajność prądową 1A@5VDC w szerokim zakresie napięcia wejściowego (7 VDC-20 VDC), dostarczanego z zewnętrznego źródła zasilającego. Co więcej, nawet przy maksymalnym obciążeniu płytka pracuje stabilnie i regulator nie przegrzewa się.

Cechy zestawu NerO

  • mikrokontroler ATMEGA328 taktowany zegarem 16MHz z wbudowanym bootloaderem;
  • komunikacja z komputerem poprzez złącze micro USB (układ FT231X jako mostek USB-UART); 
  • diody LED sygnalizujące tryb pracy zestawu, umieszczone na krawędzi płyty PCB;
  • wyłącznik ON/OFF.

Porównanie z ARDUINO UNO

Testy z płytką ARDUINO UNO przeprowadzone w tych samych warunkach wskazują, że maksymalna wartość prądu wyjściowego w przypadku ARDUINO nie przekracza 0,8 mA dla napięcia wejściowego 9 VDC i 0,6 mA dla napięcia wejściowego 12 VDC.

Istotna stała się więc kwestia zapewnienia odpowiednio dużej wydajności prądowej. Tym bardziej, że mający współpracować z płytką wyświetlacz CleO35 pobiera prąd 150 mA. Jeżeli chcielibyśmy jako akcesorium dołączyć do wyświetlacza kamerę z podświetleniem LED, wartość pobieranego prądu rośnie do 250 mA, a w przypadku 1W głośnika - obciążenie wzrasta do 450 mA.

 

Opcje CleO

Obecnie dostępne są dwie wersje - CleO35 i CleO50, których parametry opisuje poniższa tabela:

Parametr

 

CleO35
 


CleO50

wyświetlaczTFT 3,5”, rozdzielczość 320x240, 262k kolorów, panel rezystancyjny
TFT 5,0”, rozdzielczość 800x480, 16,7M kolorów, panel rezystancyjny
mikrokontrolerFT903 (32-bit RISC, 310 DMIPS)
FT900 (32-bit RISC, 310 DMIPS)
układ graficzny (driver)
FT810 (display, touch & audio)
FT812 (display, touch & audio)
gniazda rozszerzeń
ARDUINO
ARDUINO, microBUS x2
wielkość pamięci
 8Mb + gniazdo kart MicroSD 4GB-32GB

szybkość animacji
60 fps
tryb wyświetlania
portret/krajobraz
inne cechy wspólne
wyjście sygnału PWM audio, wbudowany wzmacniacz sygnału audio, linie mikrokontrolera wyprowadzone na złącze DFU i listwę kołkową, złącze kamery, plastikowa ramka montażowa  
płytki współpracujące
kamera (CLEO-CAM1), głośnik (CLEO-SPK), adapter do współpracy z zestawem ARDUINO UNO (CLEO-RIO1)
Minimalne zasoby ARDUINO konieczne do obsługi wyświetlaczy
interfejs SPI x1
przerwanie x1

Wyświetlacz CleO35AWyświetlacz CleO35A

Wyświetlacz CleO50

Wyświetlacz CleO50


CLEO-CAM1 CLEO-SPK CLEO-RIO


Programowanie w ARDUINO IDE

CleO pozwalają tworzyć atrakcyjne wizualnie interfejsy, również użytkownikom nie posiadającym szczegółowej wiedzy dotyczącej aplikacji graficznych. Jest to możliwe, dzięki współpracy inteligentnych wyświetlaczy CleO z płytkami NerO/ARDUINO, programowalnymi w środowisku ARDUINO IDE.

Biblioteki i pomoc

Na stronie internetowej www.cleostuff.com znajdują się biblioteki do środowiska ARDUINO IDE zawierające 21 przykładowych projektów, opracowanych dla duetu NerO/CleO. W sekcji CleO help dostępny jest rozbudowany poradnik podzielony na 20 rozdziałów, omawiający ponad 80 tematów związanych z projektowaniem aplikacji graficznych na tą platformę. Prawidłowa obsługa płytki NerO wymaga wcześniejszej instalacji sterowników VCP (Virtual COM Port) ze strony FTDI.

Podsumowanie

Wyświetlacze inteligentne z rodziny Cleo, współpracujące z płytkami uruchomieniowymi NerO/ARDUINO są idealnym rozwiązaniem dla projektantów którzy chcą wzbogacić opracowywane urządzenie o atrakcyjny interfejs graficzny. Zadanie to niewątpliwie jest ułatwione, dzięki dostępności wielu lekcji i projektów. Jest zgodne z coraz popularniejszą polityką „open source”, której prekursorem było właśnie ARDUINO.

Opisane wyświetlacze znaleźć można w katalogu firmy Transfer Multisort Elektronik. Więcej informacji znajduje się na stronie  internetowej dystrybutora: www.tme.eu.

Paweł Sióda - product manager
microcontrollers, development tools & communication modules

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl