Zgrana para - NerO i CleO - WYSWIETLACZE - TME - ARDUINO - ZESTAW DEWELOPERSKI - PLATFORMA ROZWOJOWA - FTDI - ARDUINO-UNO - INTERFEJS GRAFICZNY - BRIDGETEK - NERO - CLEO - ARDUINO IDE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Zgrana para - NerO i CleO
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zgrana para - NerO i CleO

fot. Zestaw CleO50 + NerO

Wyświetlacze inteligentne CleO, opracowane przez firmę Bridgetek (FTDI) są ciekawą propozycją dla elektroników, którzy zamierzają wyposażyć swoją aplikację w przyciągający uwagę, atrakcyjny interfejs graficzny.

Wyświetlacze inteligentne CleO są warte rozważenia, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu. Są kompatybilne ze standardem ARDUINO i mogą współpracować z najpopularniejszą platformą ARDUINO UNO.


Płytka NerO

Firma Bridgetek (FTDI) opracowała własną wersję platformy tworząc w ten sposób płytkę NerO, która współpracuje bezpośrednio z wyświetlaczami CleO.

Podstawową zaletą płytki NerO jest fakt, że zastosowany w niej impulsowy regulator napięcia posiada wydajność prądową 1A@5VDC w szerokim zakresie napięcia wejściowego (7 VDC-20 VDC), dostarczanego z zewnętrznego źródła zasilającego. Co więcej, nawet przy maksymalnym obciążeniu płytka pracuje stabilnie i regulator nie przegrzewa się.

Cechy zestawu NerO

  • mikrokontroler ATMEGA328 taktowany zegarem 16MHz z wbudowanym bootloaderem;
  • komunikacja z komputerem poprzez złącze micro USB (układ FT231X jako mostek USB-UART); 
  • diody LED sygnalizujące tryb pracy zestawu, umieszczone na krawędzi płyty PCB;
  • wyłącznik ON/OFF.

Porównanie z ARDUINO UNO

Testy z płytką ARDUINO UNO przeprowadzone w tych samych warunkach wskazują, że maksymalna wartość prądu wyjściowego w przypadku ARDUINO nie przekracza 0,8 mA dla napięcia wejściowego 9 VDC i 0,6 mA dla napięcia wejściowego 12 VDC.

Istotna stała się więc kwestia zapewnienia odpowiednio dużej wydajności prądowej. Tym bardziej, że mający współpracować z płytką wyświetlacz CleO35 pobiera prąd 150 mA. Jeżeli chcielibyśmy jako akcesorium dołączyć do wyświetlacza kamerę z podświetleniem LED, wartość pobieranego prądu rośnie do 250 mA, a w przypadku 1W głośnika - obciążenie wzrasta do 450 mA.

 

Opcje CleO

Obecnie dostępne są dwie wersje - CleO35 i CleO50, których parametry opisuje poniższa tabela:

Parametr

 

CleO35
 


CleO50

wyświetlaczTFT 3,5”, rozdzielczość 320x240, 262k kolorów, panel rezystancyjny
TFT 5,0”, rozdzielczość 800x480, 16,7M kolorów, panel rezystancyjny
mikrokontrolerFT903 (32-bit RISC, 310 DMIPS)
FT900 (32-bit RISC, 310 DMIPS)
układ graficzny (driver)
FT810 (display, touch & audio)
FT812 (display, touch & audio)
gniazda rozszerzeń
ARDUINO
ARDUINO, microBUS x2
wielkość pamięci
 8Mb + gniazdo kart MicroSD 4GB-32GB

szybkość animacji
60 fps
tryb wyświetlania
portret/krajobraz
inne cechy wspólne
wyjście sygnału PWM audio, wbudowany wzmacniacz sygnału audio, linie mikrokontrolera wyprowadzone na złącze DFU i listwę kołkową, złącze kamery, plastikowa ramka montażowa  
płytki współpracujące
kamera (CLEO-CAM1), głośnik (CLEO-SPK), adapter do współpracy z zestawem ARDUINO UNO (CLEO-RIO1)
Minimalne zasoby ARDUINO konieczne do obsługi wyświetlaczy
interfejs SPI x1
przerwanie x1

Wyświetlacz CleO35AWyświetlacz CleO35A

Wyświetlacz CleO50

Wyświetlacz CleO50


CLEO-CAM1 CLEO-SPK CLEO-RIO


Programowanie w ARDUINO IDE

CleO pozwalają tworzyć atrakcyjne wizualnie interfejsy, również użytkownikom nie posiadającym szczegółowej wiedzy dotyczącej aplikacji graficznych. Jest to możliwe, dzięki współpracy inteligentnych wyświetlaczy CleO z płytkami NerO/ARDUINO, programowalnymi w środowisku ARDUINO IDE.

Biblioteki i pomoc

Na stronie internetowej www.cleostuff.com znajdują się biblioteki do środowiska ARDUINO IDE zawierające 21 przykładowych projektów, opracowanych dla duetu NerO/CleO. W sekcji CleO help dostępny jest rozbudowany poradnik podzielony na 20 rozdziałów, omawiający ponad 80 tematów związanych z projektowaniem aplikacji graficznych na tą platformę. Prawidłowa obsługa płytki NerO wymaga wcześniejszej instalacji sterowników VCP (Virtual COM Port) ze strony FTDI.

Podsumowanie

Wyświetlacze inteligentne z rodziny Cleo, współpracujące z płytkami uruchomieniowymi NerO/ARDUINO są idealnym rozwiązaniem dla projektantów którzy chcą wzbogacić opracowywane urządzenie o atrakcyjny interfejs graficzny. Zadanie to niewątpliwie jest ułatwione, dzięki dostępności wielu lekcji i projektów. Jest zgodne z coraz popularniejszą polityką „open source”, której prekursorem było właśnie ARDUINO.

Opisane wyświetlacze znaleźć można w katalogu firmy Transfer Multisort Elektronik. Więcej informacji znajduje się na stronie  internetowej dystrybutora: www.tme.eu.

Paweł Sióda - product manager
microcontrollers, development tools & communication modules

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl