Zabezpieczenia antykradzieżowe w telefonach – nowe technologie w walce ze złodziejami - CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ - TELEFONY KOMÓRKOWE - KRADZIEŻ - BEZPIECZEŃSTWO IT - ZŁODZIEJE - SMARTFONY - CYBERATAKI - MOBILE SECURITY - IMEI
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Telekomunikacja Zabezpieczenia antykradzieżowe w telefonach – nowe technologie w walce ze złodziejami
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zabezpieczenia antykradzieżowe w telefonach – nowe technologie w walce ze złodziejami

Wiodący producenci smartfonów instalują od niedawna fabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe. Pozostałe modele można ochronić samodzielnie za pomocą aplikacji lokalizujących i blokujących skradzione urządzenie. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu smartfona, ponieważ nawet najlepsze zabezpieczenie nie daje gwarancji, że telefon zostanie odzyskany.

Ochrona telefonu przed kradzieżą – podstawowe zasady ostrożności

Telefon komórkowy to urządzenie, które spełnia swoją funkcję tylko wtedy, kiedy jest zawsze pod ręką, także w miejscach publicznych. Chowanie smartfona na dno torby czy zostawianie go w domu nie ma sensu, ponieważ telefon traci wówczas swoje przeznaczenie. Nie da się więc całkowicie wyeliminować ryzyka kradzieży, zwłaszcza w przypadku atrakcyjnych, nowych modeli smartfonów. Można się jednak zabezpieczyć, tak aby zwiększyć szanse na odzyskanie skradzionego telefonu:

  • spisać numer IMEI, czyli unikalny numer identyfikacyjny urządzenia. Można go uzyskać poprzez wpisanie na klawiaturze kodu *#06#. IMEI znajduje się też na naklejce wewnątrz telefonu, na opakowaniu producenta i w dokumentach gwarancyjnych;
  • oznaczyć telefon w sposób charakterystyczny, na przykład małym inicjałem wydrapanym od środka obudowy;
  • ustawić automatyczne kopie zapasowe danych w tak zwanej „chmurze” – trafią tam także dane tworzone już po kradzieży.

Warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie telefonu od kradzieży. Polisy tego typu chronią przed wysokimi kosztami zakupu nowego smartfona, a często także przed uszkodzeniem czy zalaniem. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Sposób na złodziei – zdalne lokalizowanie telefonu

Nowoczesne telefony posiadają wbudowane zabezpieczenia, które w przypadku kradzieży pozwalają zlokalizować urządzenie, pozyskać nowy numer telefonu (jeśli złodziej zmienił kartę SIM) i namierzyć sprawcę. Zdalne lokalizowanie telefonu działa między innymi w iPhone’ach i smartfonach marki Samsung.

Aplikacje blokujące skradziony telefon

Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji antykradzieżowych, które można zainstalować w telefonach niewyposażonych fabrycznie w tego typu zabezpieczenia. Jedne z najpopularniejszych to Cerberus i 360 Security. Programy pozwalają między innymi zablokować skradziony smartfon i zdalnie wymazać zapisane w nim dane. Niektóre z nich są też w stanie zrobić zdjęcie osoby, która wpisała nieprawidłowy kod odblokowujący i przesłać je do „chmury”.

Telefon z alarmem

Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie w telefonie aplikacji alarmowej (np. Mobile Security). W przypadku kradzieży właściciel może uruchomić w zaginionym smartfonie głośny sygnał. Alarmu nie da się wyłączyć, nawet jeśli wszystkie inne dźwięki w urządzeniu są wyciszone. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy poszkodowany podejrzewa, że złodziej znajduje się w pobliżu.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Mały drobiazg
Lokalizacja działa o ile złodziej włączy GPS (chyba, że sami mamy włączony na stałe, ale w takim razie wyłączenie raczej będzie pierwszą rzeczą jaką zrobi) i połączenie z internetem. Czasem aplikacje można obsługiwać zdalnie nawet przez kody sms wysłane z innego telefonu. W takim razie wystarczy nawet automat uliczny do blokady telefonu. Robienie zdjęć czy blokada telefonu po włożeniu nie zaufanej karty SIM to podstawa. Oczywiście spisanie numeru IMEI nic nie da bez dowodu zakupu (jest potrzebny przy zgłaszaniu kradzieży na Policji) ale wystarczy faktura zakupu telefonu. Kartę SIM blokuje się u operatora, albo przez portal do zarządzania kontem. Dla pewności informację o kradzieży (wraz z numerem IMEI) można podać w internecie. Razem z artykułem o sprzedaży/kupnie kradzionych rzeczy. To utrudni sprzedanie telefonu, jeśli ktoś przypadkiem znajdzie tą informację przed zakupem.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl