Przyszłość dostosowana do naszych potrzeb - NFC - PHOENIX CONTACT - ZASILACZ 24V
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Przyszłość dostosowana do naszych potrzeb
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przyszłość dostosowana do naszych potrzeb

Każda maszyna jest na swój sposób wyjątkowa, ale większość z nich ma jedną wspólną cechę: nie mogą działać bez energii elektrycznej. Dlatego właśnie zasilacze 24 V montowane w szafach sterowniczych odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu prawidłowego działania instalacji.

 

Czwarta generacja zasilaczy Quint Power firmy  Phoenix Contact może być łatwo dostosowana i skonfigurowana do istniejących warunków aby zapewnić niezawodne zasilanie każdego systemu i każdej maszyny.

Nowe zasilacze Quint4 posiadają zintegrowany interfejs NFC umożliwiający ich parametryzację za pomocą urządzeń mobilnych lub komputera. Dzięki temu rozwiązaniu można dokładnie dostosować wartości progowe komunikatów sygnalizacyjnych jak i charakterystykę wyjściową zasilacza do potrzeb instalacji. Możliwe jest indywidualne skonfigurowanie ponad 40 parametrów. Kolejną zaletą jest możliwość skopiowania ustawień. Po wykonaniu parametryzacji zasilacza, ustawienia mogą być w łatwy sposób przeniesione na inne urządzenia za pomocą specjalnej aplikacji lub oprogramowania. Ponadto, przyciski regulujące napięcia wyjściowe można zablokować a konfigurację zabezpieczyć hasłem, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.
 

 Parameteryzacja poprzez NFC

Parameteryzacja poprzez NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), to interfejs transmisji przeznaczony do bezprzewodowej wymiany danych. Jej zasięg wynosi do kilku centymetrów z prędkością przesyłania do 424 kbps.
Quint4 obsługuje ten interfejs, umożliwiając operatorom szybkie i łatwe dostosowanie parametrów takich jak charakterystyki wyjściowe i progi sygnalizacyjne. Przyciski na panelu przednim służące do regulacji napięcia można zablokować za pomocą oprogramowania, aby zapobiec przypadkowej regulacji i ingerencji. Ponadto, konfiguracja może być łatwo przeniesiona na inne urządzenia. Technologia NFC zapewnia separację elektryczną, co znacznie zmniejsza ilość usterek spowodowanych przez wyładowania elektrostatyczne (ESD). Parametryzacja może być wykonywana nawet, gdy urządzenie pozostaje w oryginalnym opakowaniu, co znacząco upraszcza logistykę.

Technologia SFB – selektywne wyzwalanie wyłączników instalacyjnych

Ważnym atutem 4 generacji zasilaczy QUINT jest ich rezerwa mocy. W przypadku wystąpienia zwarcia po stronie wtórnej zasilacza technologia SFB dostarczy 6 - krotność prądu znamionowego przez 15 ms, co pozwoli na selektywne i magnetyczne  wyzwolenie wyłącznika nadmiarowo - prądowego w uszkodzonym obwodzie, podczas gdy reszta podłączonych równolegle do zasilacza odbiorów będzie pracowała dalej bez żadnej przerwy w zasilaniu. Zapewnia to niezawodną i tanią ochronę 24 V obwodów DC. W zależności od indywidualnych potrzeb technologia SFB może zostać wyłączona.

Technologia SFB zapewnia selektywne wyzwolenie standardowych wyłączników nadmiarowo prądowych, podczas gdy pozostałe podłączone równolegle odbiorniki kontynuują pracę.
Rys. 1. Technologia SFB zapewnia selektywne wyzwolenie standardowych wyłączników nadmiarowo prądowych, podczas gdy pozostałe podłączone równolegle odbiorniki kontynuują pracę.

Możliwość łatwej rozbudowy systemu

Większość instalacji może być pewnym momencie rozbudowana. Jednak czasami zdarza się, że całkowity, wymagany pobór prądu nie jest poprawnie uwzględniony, co może prowadzić do przestoju instalacji.

Przy rozbudowie instalacji można wykorzystać statyczną rezerwę mocy zasilacza QUINT4, która zapewni w sposób ciągły, aż do 125 procent prądu znamionowego. Informacja o takiej pracy może zostać wysłana przez wyjście sygnalizacyjne, dzięki czemu użytkownik ma świadomość, że system pracuje pod dużym obciążeniem, zapewniając jednocześnie wystarczająco dużo czasu na podjęcie odpowiednich środków. W rezultacie rozbudowa instalacji może być w dowolnym czasie bezpiecznie wykonana.

Diodowy wykres słupkowy stale wskazuje aktualny poziom mocy wyjściowej.Rys. 2. Diodowy wykres słupkowy stale wskazuje aktualny poziom mocy wyjściowej.

Drugim czynnikiem, który może prowadzić do spadku napięcia wyjściowego a w konsekwencji przestojów jest załączanie odbiorników o wysokim prądzie rozruchowym, lub gdy jednocześnie uruchamia się kilka odbiorników 24 V. Dzięki dynamicznej rezerwie mocy QUINT4 jest w stanie dostarczyć do 200 procent prądu znamionowego w ciągu pięciu sekund. Dlatego, zamiast np. zasilacza 20 A, wystarczy nam zasilacz 10 A.

Funkcja prewencyjnego monitorowania jako klucz do poprawy dyspozycyjności systemu

Zaawansowana funkcja prewencyjnego monitorowania zapewnia szybkie wykrycie krytycznych sytuacji. Sygnalizacja realizowana jest poprzez diody LED na przednim panelu i wyjścia sygnalizacyjne.

Na przykład, po zidentyfikowaniu silnika z problemem mechanicznym, może on być naprawiony, zanim inne odbiorniki doświadczą spadku napięcia. W przypadku pracy w trybie statycznej rezerwy mocy, zasilacz dostarcza więcej prądu niż określona wartość prądu znamionowego. Podczas takiej pracy zasilacz i podłączone do niego odbiorniki będą pracować normalnie, a napięcie wyjściowe utrzymywać będzie się na poziomie 24 V DC. Natomiast, gdy podczas pracy w trybie statycznej rezerwy mocy obciążenie wzrośnie jeszcze bardziej i przekroczy poziom, który jest zbyt wysoki nawet dla dynamicznej rezerwy mocy, napięcie wyjściowe spadnie. Dlatego dzięki ciągłemu monitorowaniu napięcia i prądu wyjściowego można podjąć odpowiednie działania jeszcze przed wystąpieniem awarii.

Wysoka odporność na obciążenia mechaniczne i elektryczne

Nawet najmniejsze wahania napięcia sieciowego mogą spowodować awarię całej instalacji. Nowy zasilacz Quint Power skutecznie zapobiega takim sytuacjom. Nawet wtedy, gdy po stronie wejścia wystąpi spadek napięcia trwający do 20 milisekund, to moc wyjściowa będzie utrzymywana na stałym poziomie a wszystkie podłączone odbiorniki będą dalej pracować.

Nowe zasilacze są dostępne w wersjach jedno- i trójfazowych z prądem znamionowym 5 A, 10 A i 20 A.

Rys. 3. Nowe zasilacze są dostępne w wersjach jedno- i trójfazowych z prądem znamionowym 5 A, 10 A i 20 A.

Ponadto, zintegrowany iskiernik gazowy może zbocznikować prąd przed chronionym urządzeniem w zakresie od kilku tysięcy Amper, co zapewnia niezawodną ochronę przed przepięciami. Wszystkie zasilacze Quint Power mogą pracować w zakresie temperatur od -25 °C do +70 °C. A rozruch może być przeprowadzony w temperaturze -40 °C. QUINT4 są również wysoce odporne na wstrząsy i wibracje, co jest kluczowym wymogiem dla zastosowań np. w instalacjach okrętowych. Urządzenia są odporne na wstrząsy do 30 g, i wytrzymują drgania rezonansowe do 2,3 g.

Efektywne wykorzystanie zasobów

Urządzenia charakteryzują się wysokimi wartościami MTBF (średni czas między awariami) - ponad milion godzin. W połączeniu z aktywną funkcją monitorowania poprzez diody DC-OK i wyjściami sygnalizacyjnymi gwarantuje niezawodne zasilanie dla wszystkich podłączonych odbiorników.
Zasilacze mają sprawność wynoszącą do 94 procent. Dodatkowo, poprzez zintegrowane wejście można wyłączać podłączone odbiorniki, oszczędzając w ten sposób energię i obniżając koszty.

Zasilacze Quint4 można zamówić skonfigurowane wg swoich wymagań. Wymaganą konfigurację można stworzyć na stronie www.phoenixcontact.pl, po jej zapisaniu wygenerowany zostanie numer zamówieniowy, który można użyć dowolnym momencie, aby zamówić zasilacz.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Phoenix Contact Sp. z o.o.
Phoenix Contact Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, Wrocław
tel.  071 39 80 410
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl