W skrzynce narzędziowej każdego z nas bezsprzecznie multimetr znajduje swoje stałe miejsce. Niewątpliwie pomiary grają kluczową rolę w praktyce inżynierskiej przy doborze urządzeń oraz osprzętu współpracującego, funkcja pomiaru napięcia stałego bądź napięcia stałego ze składową zmienną którą oferują profesjonalne mierniki True RMS nie zawsze jest wystarczająca. Odczytanie informacji ilościowych oferowanych przez multimetry nie niesie żadnych danych na temat kształtu przebiegu, możliwej obecności szybkozmiennych zakłóceń bądź zachowania układu w stanach przejściowych, dane te jesteśmy wstanie uzyskać korzystając z oscyloskopu.
Poniższy wpis jest próbą odpowiedzenia na pytanie: Do czego potrzebny Ci oscyloskop?
Jak wykorzystujesz go w swojej pracy?
W pracy jako automatyk niejednokrotnie spotkałem się z potrzebą sprawdzenia przebiegów oscyloskopem w sytuacji gdy sterownik przestawał pracować poprawnie, najczęściej jest to spowodowane środowiskiem w jakim owe urządzenia się znajdują i ilości zakłóceń docierających do sterownika. Wychwycenie zakłóceń wyindukowanych w liniach sygnałowych w wyniku niepoprawnego prowadzenia przewodów nie jest możliwe w przypadku użycia zwykłych multimetrów. Z pomocą przychodzi oscyloskop, który ze względu na dużo szersze pasmo pomiarowe, ciągłą akwizycję danych oraz zaawansowane triggery jest wstanie wychwycić nawet najkrótsze impulsy, które dostając się do sterownika są błędnie interpretowane. Przy tego typu pracy niekiedy niemożliwe jest wykorzystanie konwencjonalnego oscyloskopu ze względu na konieczność odizolowania zasilania urządzenia i oscyloskopu oraz nieporęczność takiego rozwiązania.
Oscyloskop okazał się przydatny również przy sprawdzaniu poprawności działania enkoderów, czujników położenia, poprawności kondycjonowania sygnałów oraz znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie konieczne jest sprawdzenie współbieżności sygnałów, co nie jest możliwe przy zastosowaniu nawet najlepszych multimetrów.
Oscyloskop przenośny poza oczywistą zaletą jaką jest mobilność pozwala na pomiar przebiegów na dowolnym potencjale w zakresie napięć wejściowych (w ramach rozsądku i bezpieczeństwa) gdyż jest odizolowany od potencjału ziemi. Opcja eksportu przechwyconych przebiegów otwiera możliwość optymalnego strojenia regulatorów dzięki możliwości wykorzystania prawdziwych odpowiedzi w trakcie modelowaniu sterowania.
Cyfrowy oscyloskop TENMA 72-9355 który posiada możliwość pomiaru typowych wielkości elektrycznych posłużył by mi jako narzędzie diagnostyczne automatyki w pracy oraz elektryki samochodowej którą zajmuję się hobbistycznie. Oscyloskop taki pozwala na sprawdzenie poprawnego działania m.in. takich elementów jak czujnik położenia wału, sonda lambda, sygnały wtryskiwaczy czy też potencjometr położenia przepustnicy. Wszystkie podane elementy generują szybkozmienne okresowe przebiegi bądź pożądane jest wykreślenie kształtu przebiegu na którym można dostrzec wszelkie odchylenia od normy np. przerwy w ścieżce potencjometru położenia przepustnicy objawiające się nagłymi zmianami na wykresie. Funkcja dużego kontrastu w jaką wyposażony jest oscyloskop TENMA pozwoliłaby na użytkowanie w warunkach polowych nawet w pełnym słońcu.
Rozwinięciem możliwości oscyloskopu TENMA byłaby wysokoprądowa sonda, która pozwoliłaby na pomiar prądów rozruchowych urządzeń automatyki ale również m.in. sprawdzić kondycję akumulatora samochodowego poprzez jednoczesny pomiar natężenia oraz spadku napięcia na akumulatorze. Wykorzystanie prostego generatora funkcyjnego oraz oscyloskopu pozwala na pomiar wartości własnych kondensatorów (pojemności), cewek (indukcyjności, prądu nasycenia) czy parametrów dynamicznych aktywnych elementów elektronicznych (diod, tranzystorów i ich pochodnych).
Nie można mieć wątpliwości że oscyloskop to niezastąpione narzędzie dla wszystkich związanych z tworzeniem czy serwisem urządzeń elektronicznych. Układy automatyki przemysłowej oraz samochodowej dzielą wiele wspólnych cech. Otaczają nas one dookoła a możliwość szczegółowego sprawdzenia co dzieje się w układzie niewątpliwie pozytywnie wpływa na trafność diagnozy. Przenośny oscyloskop to idealne narzędzie pozwalające na diagnostykę u klienta, co przyczynia się do skrócenia czasu przestojów i strat. Oscyloskop jest tak samo ważny dla elektronika jak wzrok dla malarza, w odpowiednich rękach, diagnostyka z oscyloskopem to nie podróż w ciemną noc z latarką lecz świadome podążanie do celu w blasku słońca. Wszystkim zastanawiającym się nad nabyciem oscyloskopu, polecam!
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp. |
Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Białostockiej |
LabVIEW Grupa użytkowników środowiska programowania LabVIEW. |
Elektroinstalatorzy - ... Forum w którym są poruszane tematy związane z branżą elektroinstalacyjną, osprzętem. Porady, opinie, ... |
REKLAMA |