Krótka rozprawa o kablu i przewodzie - KABLE I PRZEWODY ELEKTRYCZNE - KABLE I PRZEWODY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Krótka rozprawa o kablu i przewodzie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Krótka rozprawa o kablu i przewodzie

Brak awataru
autor: august

Zapewne nie jeden student energetyki przed pierwszymi laboratoriami z podstaw elektrotechniki i elektroniki nie zdaje sobie sprawy z istnienia jakiejkolwiek różnicy pomiędzy kablem a przewodem. Różnicy dla jednych subtelnej i niemalże umownej, dla innych zaś zasadniczej, fundamentalnej. Kabel, przewód? To jak rezystor i opornik, jedno i to samo - mówi. Otóż zagłębiając się w terminologię różnica jest i to nie byle jaka!

Pierwsza nasuwająca się myśl jest taka, iż kabel w odróżnieniu od przewodu można układać w różnych „warunkach środowiskowych”. Krótko mówiąc w ziemi na przykład. Ale czy  przewodu  w  ziemi  ułożyć  też  nie  możemy?  Włożyć  do  osłony  rurowej  i spokojnie zakopać? Niby można, chociaż nie jest to zalecane i na pewno bardzo wątpliwe ze względu na wytrzymałość i niezawodność tego rozwiązania. A i w praktyce, tak naprawdę to nie przewód ułożymy w ziemi, lecz przewód w osłonie, a dopiero osłonę w ziemi. Jest więc i pierwsza różnica  a  mianowicie  budowa  (izolacja)  pozwalająca  na  bezpośrednie  układanie  kabla w ziemi, wodzie et cetera.

Profesor  doktor  habilitowany inżynier  Henryk  Markiewicz,  emerytowany profesor Politechniki Wrocławskiej, Wydziału Elektrycznego, Instytutu Energoelektryki, Zakładu Urządzeń Elektroenergetycznych, a więc persona nie byle jaka, wykładał swoim studentom, iż  kabel  w  istocie  jest  przewodem,  o  specjalnych  parametrach  i  konstrukcji  (szczelnej i wzmocnionej  izolacji) przystosowany przykładowo do  układania bezpośrednio  w ziemi. Przewód natomiast to drut/linka, który może lecz nie musi posiadać izolację. W sporym uogólnieniu kabel to więc niejako urządzenie elektroenergetyczne, o określonych danych znamionowych (napięcie/pojemność) służące do przesyłania energii elektrycznej, podłączone jak to urządzenie do sieci elektrycznej. Nasuwa się więc pewna prawidłowość. Tak jak w matematyce, oczywiste jest iż każdy kwadrat jest prostokątem, jednak nie każdy prostokąt kwadratem, tak dla elektryka każdy kabel jest przewodem jednak nie każdy przewód jest kablem.

Sięgnijmy  jednak  dla  pewności  do  literatury.  Witold  Kotlarski,  w  swoim  dziele „Aparaty i urządzenia elektryczne” (WSiP, Warszawa 1987) pisze:

„Przewody i kable różnią się od siebie dwoma zasadniczymi cechami. Przewody mające izolację z materiałów stałych budowane są na niższe napięcia - maksymalnie do 6kV, a kable praktycznie na cały zakres stosowanych napięć. Ponadto przewody izolowane stosowane są do  układania  tylko  w  pomieszczeniach,  natomiast  kable  dzięki  ich  specjalnej  szczelnej i mocnej budowie mogą być układane również w ziemi i w wodzie.”

Cóż jednak ma począć student dociekliwy, który w "Poradniku inżyniera elektryka" Wydawnictwa Naukowo-Technicznego, książce rekomendowanej przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich wynajduje fragment:

"Kabel zgodnie z międzynarodowym słownikiem elektrotechnicznym jest to zespół (wyrób) składający  się  z  jednej  lub  kilku  żył  mających  indywidualne pokrycia  (izolacje,  ekrany) z warstwy ochronnej (lub nie) na skręconych żyłach (izolacja rdzeniowa) oraz inne (lub nie) z osłon ochronnych. Pojęcie to wg polskiej terminologii obejmuje wszystkie rodzaje i kabli i przewodów."

Tak więc jest różnica czy jej nie ma? Jak widać zagadnienie jest dosyć niejednoznaczne.  Założyć  należy  jednak,  moim  zdaniem,  iż  różnica  między  kablem a przewodem, co wykazałem wcześniej, niewątpliwie występuje, zamienne zaś stosowanie tych słów wynika raczej z opieszałości i niejako degrengolady języka polskiego.

Autorem tekstu jest Mateusz Białasik, SKN Elektroenergetyka

Źródło: http://elen.put.poznan.pl/

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Tą ostatnią definicję kabla zamieszczoną w Poradniku inżyniera elektryka można zapisać krócej:

Kabel jest kablem gdy obejmuje wszystkie rodzaje kabli i przewodów.

Taka definicja jest krótsza i bardziej zrozumiała. Przydała by się jeszcze definicja przewodu. Chociaż nie jest potrzebna bo można się domyśleć, że jeżeli kabel obejmuje wszystkie rodzaje kabli i przewodów, to przewód jest obejmowany przez kabel. Można śmiało napisać:

Przewód jest przewodem gdy jest obejmowany przez kabel.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
LabVIEW LabVIEW Grupa użytkowników środowiska programowania LabVIEW.
Elektryka Samochodowa Elektryka Samochodowa Grupa skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko elektyrką samochodową.
Politechnika Poznańska Politechnika Poznańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Poznańskiej
Optoelektronicy Optoelektronicy Grupa zrzeszająca osoby, których pasją jest wykorzystanie niesamowitej natury promieniowania optycznego. ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl