Wpis konkursowy - Do czego Ty wykorzystałbyś oscyloskop w swojej pracy? - KONKURS - KONKURS: WYGRAJ OSCYLOSKOP TENMA 72-9355
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Wpis konkursowy - Do czego Ty wykorzystałbyś oscyloskop w swojej pracy?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wpis konkursowy - Do czego Ty wykorzystałbyś oscyloskop w swojej pracy?

Brak awataru
autor: Jakub Husak

Oscyloskop otworzył by mi nowe możliwości wglądu w działające (lub nie :) układy elektroniczne: (...)

 

Oscyloskop otworzył by mi nowe możliwości wglądu w działające (lub nie :) układy elektroniczne (niestety, mój poprzedni się zepsuł, miał już ze 30 lat...):

 

- pomoc w poznawaniu tajników działania starych komputerów, co jest potrzebne m. in. do tworzenia rozszerzeń. Przebiegi występujące  występujące w tych maszynach są niejednokrotnie bardzo pomysłowo zaprojektowane; niestety uruchamiając coś na tzw “czuja” możemy nie wstrzelić się w odpowiedni czas i… szukaj wiatru w polu. Odtwarzanie takiego sprzętu np. w fpga jest niewykonalne bez oscyloskopu.

 

Odrębne zastosowanie bardzo dla mnie istotne ze względu na wykonywaną pracę, to:

- możliwość sprawdzania zakłóceń magnetycznych czy elektrycznych emitowanych przez urządzenia jako wczesnego etapu badań w kierunku zgodności elektromagnetycznej.

 

- propagacja wyładowania elektrostatycznego poprzez dławik byłaby dobrze widoczna; bez tego pozostają testy w stylu “zadziała zabezpieczenie czy też nie”.

 

- oscyloskop byłby bardzo przydatny przy badaniu sygnałów zmiennych o wysokiej częstotliwości w dłuższych przewodach (np. połączenie usb - czy nie cofa wysokich częstotliwości po kablu i nie emituje nic np. na linii zasilania), czy sygnał nie odbija się od końców magistrali; jest to bardzo istotne w diagnozowaniu systemów inteligentnego domu opartych na łączności przewodowej.

 

- stany nieustalone podczas pracy z przyciskami, narastanie napięcia przy włączaniu systemu z mikrokontrolerami i innymi specjalistycznymi peryferiami,  testowanie, w jakiej kolejności startują, i czy dobrze startują, jest w większym układzie trudno mierzalne bez tego urządzenia. Sprawdzanie stanów na liniach mikrokontrolera przy testowaniu wyładowań SURGE czy BURST.

 

- sprawdzanie oscylacji w poszczególnych układach pozwoli na łatwe ich usunięcie poprzez inne prowadzenie ścieżek czy dodanie elementów odkłócających.

 

- wzmacniacze operacyjne często wymagają dokładnego określenia warunków ich pracy. Bez oscyloskopu robi się to metodą prób i błędów, a optymalne rozwiązanie to kwestia przypadku. Pomijam układy tranzystorowe, dobre obliczenie takiego układu bez sprawdzenia oscyloskopem się nie obejdzie.

 

- diody zenera jako ograniczniki przepięć też potrafią sprawiać niespodzianki zwłaszcza przy obcinanych poziomach sygnałów szybkozmiennych.

 

Z pewnością oscyloskop przełożył by się na lepsze efekty wykonywanej przeze mnie pracy.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rolnictwo energetyczne Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp.
Serwis elektroniki użytkowej Serwis elektroniki użytkowej Zamieszczamy tu wątki dot. serwisu elektroniki użytkowej, pomysły rozwiązań i problemy na które ...
Automania Automania Grupa zrzeszająca pasjonatów czterech kółek.
Serwery dedykowane LINUX Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl