Wpis konkursowy - Do czego Ty wykorzystałbyś oscyloskop w swojej pracy? - KONKURS - KONKURS: WYGRAJ OSCYLOSKOP TENMA 72-9355
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Wpis konkursowy - Do czego Ty wykorzystałbyś oscyloskop w swojej pracy?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wpis konkursowy - Do czego Ty wykorzystałbyś oscyloskop w swojej pracy?

Brak awataru
autor: Jakub Husak

Oscyloskop otworzył by mi nowe możliwości wglądu w działające (lub nie :) układy elektroniczne: (...)

 

Oscyloskop otworzył by mi nowe możliwości wglądu w działające (lub nie :) układy elektroniczne (niestety, mój poprzedni się zepsuł, miał już ze 30 lat...):

 

- pomoc w poznawaniu tajników działania starych komputerów, co jest potrzebne m. in. do tworzenia rozszerzeń. Przebiegi występujące  występujące w tych maszynach są niejednokrotnie bardzo pomysłowo zaprojektowane; niestety uruchamiając coś na tzw “czuja” możemy nie wstrzelić się w odpowiedni czas i… szukaj wiatru w polu. Odtwarzanie takiego sprzętu np. w fpga jest niewykonalne bez oscyloskopu.

 

Odrębne zastosowanie bardzo dla mnie istotne ze względu na wykonywaną pracę, to:

- możliwość sprawdzania zakłóceń magnetycznych czy elektrycznych emitowanych przez urządzenia jako wczesnego etapu badań w kierunku zgodności elektromagnetycznej.

 

- propagacja wyładowania elektrostatycznego poprzez dławik byłaby dobrze widoczna; bez tego pozostają testy w stylu “zadziała zabezpieczenie czy też nie”.

 

- oscyloskop byłby bardzo przydatny przy badaniu sygnałów zmiennych o wysokiej częstotliwości w dłuższych przewodach (np. połączenie usb - czy nie cofa wysokich częstotliwości po kablu i nie emituje nic np. na linii zasilania), czy sygnał nie odbija się od końców magistrali; jest to bardzo istotne w diagnozowaniu systemów inteligentnego domu opartych na łączności przewodowej.

 

- stany nieustalone podczas pracy z przyciskami, narastanie napięcia przy włączaniu systemu z mikrokontrolerami i innymi specjalistycznymi peryferiami,  testowanie, w jakiej kolejności startują, i czy dobrze startują, jest w większym układzie trudno mierzalne bez tego urządzenia. Sprawdzanie stanów na liniach mikrokontrolera przy testowaniu wyładowań SURGE czy BURST.

 

- sprawdzanie oscylacji w poszczególnych układach pozwoli na łatwe ich usunięcie poprzez inne prowadzenie ścieżek czy dodanie elementów odkłócających.

 

- wzmacniacze operacyjne często wymagają dokładnego określenia warunków ich pracy. Bez oscyloskopu robi się to metodą prób i błędów, a optymalne rozwiązanie to kwestia przypadku. Pomijam układy tranzystorowe, dobre obliczenie takiego układu bez sprawdzenia oscyloskopem się nie obejdzie.

 

- diody zenera jako ograniczniki przepięć też potrafią sprawiać niespodzianki zwłaszcza przy obcinanych poziomach sygnałów szybkozmiennych.

 

Z pewnością oscyloskop przełożył by się na lepsze efekty wykonywanej przeze mnie pracy.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
Oceń jako:
dodaj do ekspertów
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
Pojazdy elektryczne (EV) Pojazdy elektryczne ... Forum poświęcone pojazdom z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz systemom ich ładowania.
Oświetlenie Oświetlenie oświetlenie in general ;-)
ELEKTRONICY ELEKTRONICY Grupa poświęcona jest osobom pasjonującym się lub zawodowo związanym z elektroniką.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl