Przekaźniki firmy Relpol do systemów solarnych - PRZEKAŹNIKI - SYSTEMY SOLARNE - RELPOL - PRZEKAŹNIKI ELEKTROMAGNETYCZNE - INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Przekaźniki firmy Relpol do systemów solarnych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przekaźniki firmy Relpol do systemów solarnych

fot. Przekaźniki RS35 i RS50 do systemów solarnych

System solarny składa się z generatora fotowoltaicznego, który stanowią panele słoneczne oraz inwertera sieciowego podłączonego do publicznej sieci energetycznej. System może również zawierać akumulatory do magazynowania energii słonecznej oraz ładowarkę akumulatorów zintegrowaną z inwerterem.

Wytwarzany przez panele słoneczne prąd elektryczny o napięciu stałym przekształcany jest przez inwerter w prąd przemienny oddawany następnie do sieci energetycznej lub pobierany przez odbiorniki podłączone bezpośrednio do układu.

Inwerter dostarcza energię podłączonym odbiornikom prądu przemiennego odpowiednio z akumulatorów systemu solarnego lub z sieci energetycznej gdyż umożliwia on przekierowanie energii bezpośrednio z wejścia sieci AC do wyjścia inwertera. Jeśli energia pochłaniana przez odbiorniki będzie większa niż dostarczana przez baterie słoneczne przetwornica DC/AC pracuje w trybie bypass czyli przechodzi na zasilanie z sieci publicznej.

System solarny z generatorem fotowoltaicznym

System solarny z generatorem fotowoltaicznym

Przekaźniki elektromagnetyczne w systemach solarnych mają 2 główne zastosowania: po stronie DC załączają/wyłączają napięcie DC wytwarzane przez ogniwa fotowoltaiczne, po stronie AC łączą/rozłączają cały układ z siecią energetyczną.

Dostarczanie energii do publicznej sieci podlega specjalnym wymaganiom odnoszącym się do stosowanych przekaźników. Najważniejszymi są: przerwa zestykowa min. 1,5 mm oraz wytrzymałość przerwy zestykowej na udarowe napięcie o wartość 2500 V.

Wszystkie wymogi określa niemiecka norma DIN VDE 0126-1-1.

Ze względów bezpieczeństwa systemy solarne muszą być wyposażone w automatyczny układ rozłączający sekcję generatora z siecią AC. Układ zabezpieczający jest najczęściej wbudowany w inwerter DC/AC. Jest on rozłączany dwuprzerwowo – wymagane są więc przekaźniki o konfiguracji układu stykowego typu 2Z – każdy zestyk rozłącza osobną linię – jeden linię fazową a drugi neutralną. Dla każdej linii wymagane są dwa zestyki połączone szeregowo. Separacja obwodu realizowana jest zatem przez dwa dwustykowe przekaźniki elektromagnetyczne.

Do takiego zastosowania Relpol oferuje specjalnie zaprojektowane zgodnie z wymogami normy DIN VDE 0126-1-1 przekaźniki typu RS35 oraz RS50. Pierwszy z nich, o znamionowej mocy łączeniowej 8750 VA przeznaczony jest do mniejszych systemów solarnych instalowanych m.in. w domach jednorodzinnych, natomiast drugi o mocy 12500 VA przeznaczony jest do większych systemów przemysłowych.

Przekaźniki RS35 i RS50 do systemów solarnych

Przekaźniki RS35 i RS50 do systemów solarnych

Dla zapewnienia wysokiej wydajności inwertera istotne jest aby jego komponenty cechowały się jak najmniejszym poborem mocy. Przekaźniki RS35 / RS50 wyposażone są w cewki o znamionowym poborze mocy wynoszącym zaledwie 0,4 W. Emisję ciepła można znacząco jeszcze obniżyć poprzez redukcję napięcia zasilania cewek przekaźników po ich zadziałaniu.

Dla przekaźnika z cewką 12V minimalne napięcie zasilania przy pracy ciągłej może wynosić tylko 5V. Oznacza to pobór mocy na poziomie 85 mW co przekłada się na wysoką efektywność całego urządzenia.

Innym typem przekaźnika produkowanego przez Relpol, który może być zastosowany w systemach solarnych jest RUC w wykonaniu do obwodów drukowanych z przerwą zestykową 3 mm. Ten typ jest dostępny zarówno w konfiguracji 2Z jak i 3Z tak, więc może być wykorzystywany przy projektowaniu systemów trójfazowych.

Relpol oferuje również wyroby do rozłączania napięcia generowanego przez zespoły ogniw fotowoltaicznych czyli do zastosowania po stronie DC inwertera.

Rozłączanie układu po stronie DC jest często potrzebne nie tylko ze względów bezpieczeństwa czyli w przypadku awarii lecz również przy przeglądach serwisowych, czy też w celach testowych i pomiarowych. Są to przekaźniki RM83 i RM85 ze zwiększoną przerwą zestykową. Mogą one również służyć do rozłączania baterii akumulatorowej lub też być wykorzystane w układach kalibracji kąta pochylenia paneli solarnych.

Firma Relpol zapewnia przekaźniki do wszystkich zadań stawianych tego typu elementom w systemach solarnych.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Relpol SA
ul. 11 Listopada 37, Żary
tel.  +48 68 4790822
fax.  +48 68 4790824
www.relpol.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl