Oscyloskop to urządzenie nieodzowne w trakcie prowadzenia jakichkolwiek prac związanych z urządzeniami elektronicznymi. Oscyloskop Tenma znakomicie uzupełniłby wyposażenie domowego warsztatu w czasie prac nad różnymi projektami.
Jednym z projektów, który realizuję i w czasie realizacji którego skorzystałbym z oscyloskopu byłby projekt symulatora lotów. Planowane jest zbudowanie symulatora lotów full-flight, gdzie elektronika często docelowo znajdować będzie się w miejscach trudno dostępnych. Oscyloskop przenośny z multimetrem byłby świetnym narzędziem do diagnozowania ewentualnych problemow w systemie, gdzie często skorzystanie z normalnego oscyloskopu byłoby utrudnione. Powyżej prezentuję zdjęcie dwóch pierwszych prototypowych modułów elektronicznych, które pełnić będą role układów wejścia/wyjścia. Urządzenie oparte będzie na magistrali CAN, z komputerem komunikować będzie się za pomocą interfejsu USB. Sercem prezentowanych układów są mikro kontrolery rodziny STM32F1.
Projektem, który jest obecnie w fazie finalnej realizacji jest projekt sterownika elektromagnesu dwuosiowego. Jest to urządzenie które ma zapewniać sprzężenie zwrotne pomiędzy prądem zasilającym dwa prostopadłe elektromagnesy a polem mierzonym wewnątrz takiego układu. Do realizacji tego sprzężenia zastosowano mikro-kontroler STM32F407, na którym realizowany jest algorytm PID. Oscyloskop byłby tu przydatny przy strojeniu parametrów tego regulatora bez udziału oprogramowania komputerowego, gdyż wyjściem z mojego układu jest napięcie sterujące źródłami prądowymi sterowanymi napięciem.
Jak widać po moim zdjęciu profilowym, czasem prowadzę różne prace w pomieszczeniach typu celan-room. Tu przenośny oscyloskop byłby nieodzowny w niektórych momentach, gdyż wniesienie do takiego pomieszczenia urządzenia z wieloma zakamarkami i wywietrznikami jest zabronione - takie przenośne urządzenie byłoby możliwe do odpowiedniego oczyszczenia i wykorzystania w czasie prac w tego typu pomieszczeniach oraz ewentualnej diagnostyki sprzętu tam pracującego.
Oczywiście na tym nie koniec - elektronika jest moją pasją, zatem wkrótce realizować będę kolejne ciekawe projekty, m. in. automatyczny przełącznik analogowego sprzętu pomiarowego (umożliwiający zmianę konfiguracji aparatury pomiarowej bez przełączania kabli), układ do monitorowania czystości powietrza z interfejsem WiFi.
Ponadto czynnie biorę udział w pracach w Kole Naukowym Elektroników AGH w Krakowie , którego jestem w tym roku przewodniczącym. W ramach jego działalności jest realizowany m. in. projekt symulatora lotów. Koło nasze bierze udział także w zawodach NXP Cup (dawniej Freescale Cup), w których osiągało w poprzednich latach znaczne sukcesy, w szczególności zespół KNE AGH Fideltronik.
Urządzenie byłoby zatem świetnym wsparciem zarówno w moich prywatnych działaniach, jak i z pewnością pomogło by Koleżankom (tak, tak, mamy w Kole Naukowym zdolne i utalentowane Kobiety) i Kolegom w czasie ich projektów.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD |
Oświetlenie samochodowe Grupę dedykuję problemom i pomysłom związanym z realizacją oświetlenia samochodowego, światła do ... |
Politechnika Gdańska Grupa zrzeszająca pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej. |
Serwery dedykowane LINUX Problemy,porady, ciekawe rozwiązania związane z serwerami dedykowanymi postawionymi na LINUX'is ... |
REKLAMA |