Systemy SCADA i bezpieczeństwo danych w systemach nadrzędnych - SCADA - SABUR - CONTROLMAESTRO
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Systemy SCADA i bezpieczeństwo danych w systemach nadrzędnych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Systemy SCADA i bezpieczeństwo danych w systemach nadrzędnych

System SCADA to zaawansowane oprogramowanie, które służy do wizualizacji i sterowania procesami technologicznymi w wielu gałęziach przemysłu. Platformy SCADA są coraz częściej stosowane także w monitoringu, wizualizacji i sterowaniu w i budynkach i obiektach użyteczności publicznej

 

Bezpieczne dane i aplikacje

Systemy SCADA udostępniają specjalne moduły zabezpieczające gromadzone dane i aplikacje. Mogą być to np. moduły nadzorujące i rejestrujące wszystkie aktywności użytkownika, dodatkowo wsparte kartami typu SmartCard i autoryzacją biometryczną kontrolującą dostęp do aplikacji. Świadectwem wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jaki oferują niektóre pakiety nadrzędne jest zgodność z odpowiednimi normami i certyfikatami. Przykładem takiej regulacji jest FDA 21 CFR część 11, restrykcyjna norma stosowana w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, coraz popularniejsza w układach automatyki. Aby platforma SCADA uzyskała certyfikat zgodności z normą FDA musi spełnić szereg wymagań np. dotyczących potwierdzania alarmów. Funkcje te są realizowane np. przez wymuszanie na użytkowniku konieczności umieszczenia komentarza przed zatwierdzeniem alarmu albo ponownego logowania przed potwierdzeniem alarmu.
Efektywne zarządzanie budynkami w sieci BACnet.

BACnet (z ang. Building Automation and Control Networks) to otwarty protokół komunikacyjny, który pozwala na współdziałanie systemów sterowania i monitoringu pochodzącym od różnych dostawców. Najważniejszą cechą sieci BACnet stworzonej specjalnie do zarządzania budynkami (i układami takimi jak systemy sterowania i automatyki, HVAC, kontrola dostępu i bezpieczeństwa, sterowanie oświetleniem, ochrona przeciwpożarowa etc.) jest jej otwartość. Dzięki niej każdy producent może opracować urządzenia i oprogramowanie komunikujące się przy użyciu protokołu BACnet.

Przykładem oprogramowania SCADA, które jest zgodne z wytycznymi sieci BACnet jest ControlMaestro, platforma SCADA/BMS, która otrzymała certyfikat BACnet B-AWS (BACnet Advanced Operator Workstation) dla zaawansowanej stacji operatorskiej. Certyfikat B-AWS potwierdza zgodność systemu ze specyfikacją protokołu BACnet i gwarantuje elastyczne i efektywne zarządzanie budynkami.

Platforma ControlMaestro 2013 jako stacja operatorska BACnet zapewnia elastyczność, efektywność i proste konfigurowanie wszystkich urządzeń obecnych w sieci, a także dostęp do właściwości obiektów BACnet bez konieczności używania dodatkowych, zewnętrznych narzędzi. ControlMaestro umożliwia też wymianę informacji produktom i systemom pochodzącym z ofert różnych dostawców. Udostępnianie danych, planowanie, rozsyłanie alarmów, obsługa wykresów są całkowicie zintegrowane z systemem SCADA. Poza aspektami technicznymi, ControlMaestro oferuje także korzyści ekonomiczne pozwalające właścicielom i operatorom nieruchomości na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów z dodatkową możliwością zintegrowania systemu do zarządzania zużyciem energii elektrycznej i innych mediów.

Platforma SCADA/BMS ControlMaestro jest również zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami wspominanej wcześniej normy FDA 21 CFR część 11.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
SABUR Sp. z o.o.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, Warszawa
tel.  22 549 43 53
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl