Przekaźniki czasowe KTR – zawsze w porę - APARATURA MODUŁOWA - PRZEKAŹNIKI BISTABILNE - PRZEKAŹNIKI CZASOWE - IDEAL TECHNICAL SOLUTIONS - PRZEKAŹNIK IMPULSOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Przekaźniki czasowe KTR – zawsze w porę
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przekaźniki czasowe KTR – zawsze w porę

fot. Czasowy przekaźnik wielofunkcyjny KTR-230M

Oferta IDEAL TS została wzbogacona o nowe produkty z zakresu kontroli funkcji czasu obwodów światła. Jest to rodzina aparatów KTR, które wykorzystują zaawansowane układ logiczne do realizacji zadań do których zostały przeznaczone. Przekaźniki czasowe to obecnie jedne z najważniejszych modułów automatyki stosowane w instalacjach elektrycznych, używa się ich zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Chcemy przybliżyć charakterystykę nowych przekaźników KTR marki IDEAL TS.

Obudowa modułowa urządzeń KTR umożliwia ich montaż w rozdzielnicach elektrycznych na szynach DIN (TH35), ponieważ każde z nich ma szerokość 17,5mm.

Aparaty z rodziny KTR wyposażone są w wygodne pokrętła regulacyjne, które w zależności od funkcji samego przekaźnika może być wyposażone w oznaczenia zakresu czasowego od 1 sekundy do 10 dni, a także w przełącznik ON/OFF. 

Kolejną funkcją jest regulacja zadanego zakresu w przedziale procentowym od 10% do 100%, odbywa się ona również za pomocą pokrętła. Ponadto w przypadku przekaźnika wielofunkcyjnego dostępne jest również pokrętło z wyborem funkcji od A do J (10 funkcji).

Wszystkie aparaty z tej grupy pracują z napięciem 220-240V AC (50-60Hz), a obciążalność styków prądowych dla AC1 wynosi 16A.

Aparaty z rodziny KTR posiadają dwie diody sygnalizacyjne: zielona dioda „Un” sygnalizuje stan zasilania aparatu, czerwona dioda „R” sygnalizuje stan przekaźnika (ON/OFF).

 • KTR-230A to pierwszy z aparatów, które chcielibyśmy omówić. Jest to czasowy przekaźnik jednofunkcyjny (załącza z opóźnieniem)

Po załączeniu napięcia zasilania następuje odmierzenie nastawionego czasu i zadziałanie przekaźnika wykonawczego. Ten stan trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania bądź do podania sygnału wejścia sterującego, który powoduje otwarcie przekaźnika wykonawczego i ponowne odmierzenie nastawianego czasu , po którym następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego.

  Czasowy przekaźnik jednofunkcyjny KTR-230ACzasowy przekaźnik jednofunkcyjny KTR-230A

   

  • KTR-230B Czasowy przekaźnik jednofunkcyjny (wyłącza z opóźnieniem)

  Po podaniu napięcia zasilania następuje bezpośrednie zadziałanie przekaźnika wykonawczego. Równocześnie rozpoczyna się odmierzanie nastawionego czasu. Po jego odmierzeniu przekaźnik wykonawczy wraca do stanu początkowego. Ten stan trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania bądź do podania sygnału na wejście sterujące. Sygnał z wejścia powoduje ponowne zadziałanie przekaźnika i odmierzanie nastawianego czasu.

  • KTR-230LS przekaźnik czasowy schodowy

  Napięcia zasilania musi być podane ciągle. W przekaźniku występuje dodatkowy przełącznik standu pracy AUTO (realizacja funkcji czasowej), ON wymuszone załączenie, OFF wymuszone wyłączenie.

   Przekaźnik czasowy schodowy KTR-230LS
   Przekaźnik czasowy schodowy KTR-230LS

    

   • KTR-230MVR przekaźnik bistabilny (impulsowy)

   Napięcia zasilania musi być podane ciągle. Każde kolejne zwarcie styków wejścia sterującego spowoduję zmianę stanu przekaźnika wykonawczego.

   Przekaźnik impulsowy KTR-MVR
   Przekaźnik impulsowy KTR-MVR


   • KTR-230M czasowy przekaźnik wielofunkcyjny

   Czasowy przekaźnik wielofunkcyjny KTR-230M

   Czasowy przekaźnik wielofunkcyjny KTR-230M

    Diagramy funkcjonalne:

    Funkcja A: Opóźnione załączanie 

    Funkcja A: Opóźnione załączanie

    Po załączeniu napięcia zasilania następuje odmierzenie nastawionego czasu t i zadziałanie przekaźnika wykonawczego. Ten stan trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania. Wejście sterujące S nie jest używane.

     

     Funkcja B: Załączanie na nastawiony czas

    Funkcja B: Załączanie na nastawiony czas

    Po podaniu napięcia zasilania U następuje bezpośrednie zadziałanie przekaźnika wykonawczego R. Równocześnie rozpoczyna się odmierzanie nastawionego czasu t. Po jego odmierzeniu przekaźnik wykonawczy R wraca do stanu początkowego. Ten stan trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania. Wejście sterujące s nie jest używane.

     

     Funkcja C: Praca cykliczna (Start Off)

    Funkcja C: Praca cykliczna (Start Off)

    Po załączeniu napięcia zasilania następuje odmierzenie czasu t. Po odmierzeniu następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R i następnie ponowne rozpoczęcie odmierzania czasu t. Po odmierzeniu tego czasu następuje powrot przekaźnika R do stanu początkowego i rozpoczyna się następny cykl. Działanie przekaźnika trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania. Wejście sterujące s nie jest używane.

     

     Funkcja D: Praca cykliczna (Start On)

    Funkcja D: Praca cykliczna (Start On)

    Po załączeniu napięcia zasilania następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R i następuje odmierzenie czasu t. Po odmierzeniu tego czasu następuje powrót styków przekaźnika R do stanu początkowego na czas t. Po odmierzeniu czasu rozpoczyna się kolejny cykl. Działanie przekaźnika trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania. Wejście sterujące S nie jest używane.

     

     Funkcja E: opóźnienie wyłączenia (wejście sterujące S)

    Funkcja E: opóźnienie wyłączenia (wejście sterujące S)

    Napięcia zasilania U musi być podane ciągle. W przypadku zwarcia wejścia S następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R. W przypadku rozwarcia wejścia S następuje odmierzenie czasu t. Po odmierzeniu tego czasu następuje powrót styków przekaźnika do stanu początkowego. Jeżeli przed upływem odmierzanego czasu t wystąpi ponowne zwarcie wejścia S, czas t jest resetowany. Jeżeli wejście S zostanie rozwarte, nastąpi odmierzanie ponowne czasu t. Działanie przekaźnika trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania.

     

     Funkcja F: Załączenie na nastawiony czas aktywowane zwarciem wejścia sterującego S

    Funkcja F: Załączenie na nastawiony czas aktywowane zwarciem wejścia sterującego S

    Napięcia zasilania U musi być podane ciągle. W przypadku zwarcia styków wejścia s następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R na zadany czas t. W trakcie odmierzania czasu t ignorowane jest wejście sterujące S.W przypadku podania sygnału sterującego S gdy przekaźnik wykonawczy jest w stanie początkowym, to następuje jego ponowne zadziałanie i odmierzanie czasu t.

     

     Funkcja G: Załączenie na nastawiony czas aktywowane rozwarciem wejścia sterującego S

    Funkcja G: Załączenie na nastawiony czas aktywowane rozwarciem wejścia sterującego S

    Napięcia zasilania U musi być podane ciągle. W przypadku rozwarcia styków wejścia S następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R i rozpoczęcie odmierzania czasu t. Po upływie czasu t przekaźnik wykonawczy R wraca do stanu początkowego na zadany czas t. W trakcie odmierzania czasu t ignorowane jest wejście sterujące S. Działanie przekaźnika trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania.

     

     Funkcja H: Opóźnione załączanie/wyłączanie

    Funkcja H: Opóźnione załączanie/wyłączanie

    Napięcia zasilania U musi być podane ciągle. W przypadku zwarcia styków wejścia S następuje rozpoczęcie odmierzania czasu t. Po odmierzeniu tego czasu następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R. Po rozwarciu styków wejścia S następuje odmierzenie ponowne czasu t i przekaźnik wykonawczy R wraca do stanu początkowego. Działanie przekaźnika trwa do momentu wyłączenia napięcia zasilania.

     

     Funkcja I: Przekaźnik bistabilny (impulsowy)

    Funkcja I: Przekaźnik bistabilny (impulsowy)

    Napięcia zasilania U musi być podane ciągle. Każde kolejne zwarcie styków wejścia sterującego s powoduję zmianę stanu przekaźnika wykonawczego R.

     

     Funkcja J: Generator impulsu

    Funkcja J: Generator impulsu

    Po podaniu napięcia zasilania U, następuje jednorazowe odmierzenie czasu t. Po odmierzeniu tego czasu następuje zadziałanie przekaźnika wykonawczego R na czas 0,5 sekundy. Powtórzenie tego działania następuje przy utracie napięcia zasilania i jego ponownym podaniu. Wejście sterujące S nie jest używane.

     

     

    Bardzo często w aplikacjach nie ma potrzeby stosowania przekaźników wielofunkcyjnych. Często zastosowanie mniej złożonych modułów pozwala na prostą i korzystniejszą cenowo realizację.

    Niezależnie jednak od rodzaju przekaźnika jesteśmy pewni, że nowe produkty KRT spotkają się z ciepłym przyjęciem dzięki wszystkim swoim zaletom.

    W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę www.ideal-ts.pl.

    REKLAMA

    Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

    Zapisz się
    Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
    Komentarze (0)
    Dodaj komentarz:  
    Twój pseudonim: Zaloguj
    Twój komentarz:
    dodaj komentarz
    REKLAMA
    Nasze serwisy:
    elektrykapradnietyka.com
    przegladelektryczny.pl
    rynekelektroniki.pl
    automatykairobotyka.pl
    budowainfo.pl