Kalibrator prądowy Tenma 72-6694 - KALIBRATORY PRZEMYSŁOWE - KALIBRATOR PĘTLI - TENMA - KALIBRATOR PRĄDOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Kalibrator prądowy Tenma 72-6694
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kalibrator prądowy Tenma 72-6694

Kalibrator prądowy to przyrząd, który przyda się przy testowaniu i uruchamianiu urządzeń wyposażonych w interfejs pętli prądowej. Warto zauważyć, że współcześnie jest on stosowany nie tylko w urządzeniach automatyki prądowej i coraz częściej trafia pod przysłowiowe strzechy. Są w niego wyposażane np. czujniki natężenia oświetlenia i inne komponenty inteligentnego domu.

Kalibrator prądowy nie jest przyrządem skomplikowanym funkcjonalnie. Można powiedzieć, że jest to źródło prądowe, które w opisywanym przyrządzie może pracować w trybie „source” zasilając testowany obwód. Całą trudność stanowi zapewnienie dużej dokładności i stabilności takiego źródła, aby faktycznie mogło ono pełnić rolę kalibratora. Dodatkowo, w większości wypadków, aby zastosowanie takiego kalibratora miało w ogóle sens, aby rzeczywiście przydał się on do czegoś, jego prąd wyjściowy musi być precyzyjnie regulowany i stabilizowany w całym zakresie temperatury pracy, a wartość tego prądu musi być wskazywana za pomocą wyświetlacza lub miernika wychyłowego.

W kalibratorze Tenmy zdecydowano się na sterowanie i kontrolę za pomocą układu cyfrowego, o czym świadczy wyświetlacz cyfrowy. Rezystancja wejściowa współpracującego (zasilanego przez źródło) urządzenia nie może być mniejsza niż 500 V, co przy maksymalnym prądzie wyjściowym wynoszącym 24 mA sugeruje napięcie występujące na zaciskach rzędu 12 V. W źródle prądowym zakłada się co prawda, że napięcie wyjściowe może nawet sięgać nieskończoności, ale każdy praktyk wie, że to tylko założenie teoretyczne.

Opisywany kalibrator prądowy Tenma 72-6694 przyda się na przykład do symulowania pracy czujnika natężenia światła, miernika napięcia, siły i innych stosowanych w automatyce domowej i przemysłowej. Oprócz tego będzie można sprawdzić jak dla przykładu zareaguje oprogramowanie sterownika PLC na zmienny sygnał pętli prądowej oraz dokonać precyzyjnej kalibracji przetwornika A/C sterownika maszyny, inteligentnego budynku i innych.

Kalibrator Tenmy kształtem obudowy przypomina multimetr. Podobnie jak on ma wyświetlacz umieszczony w górnej części, jednak różni się brakiem selektora do wyboru funkcji pomiarowej. Jego miejsce zajmuje pokrętło umożliwiające regulowanie prądu wyjściowego. Zakresy prądowe przyrządu zmienia się za pomocą przełącznika suwakowego umieszczonego po lewej stronie. Pozwala on wybranie zakresu 0…19,99 mA umożliwiającego precyzyjną regulację z krokiem 0,01 mA lub 0…24 mA, który jest nieco bardziej „zgrubny” – prąd można ustawiać z krokiem 0,1 mA. Nastawa jest wskazywana na dużym, czytelnym wyświetlaczu.

Kalibrator prądowy Tenma 72-6694

Kalibrator dołącza się do obwodu mierzonego za pomocą przewodów zakończonych krokodylkami. Umożliwia to wygodne „złapanie” praktycznie każdego obwodu. Duży, czytelny wyświetlacz LCD ma cyfry o wysokości 13 mm. Przyrząd próbkuje wartość prądu wyjściowego z okresem 0,4 sekundy. Zasilanie stanowi 9-woltowa bateria 6F22. Podstawowe parametry kalibratora Tenma umieszczono w poniższej tabeli.

Podstawowe parametry kalibratora Tenma 72-6694:

WyświetlaczLCD, wartość maksymalna 1999, cyfry o wysokości 13 mm
Funkcjonalność

Źródło prądowe, 2 zakresy:
 
1) 0…19,99 mA × 0,01 mA
 
2) 0…24 mA × 0,1 mA

Okres próbkowania

0,4 s

Niepewność regulacji prądu w temperaturze 23°C ±5°C

1) 0…19,99 mA: ±(0,25 nastawy +1 cyfra)
 
2) 0…24 mA: ±(0,5 nastawy +1 cyfra)

Temperatura eksploatacji

0…50°C

Wilgotność względna

Poniżej 80% (bez kondensacji pary wodnej)

Wymiary 

185 mm×78 mm×38 mm

Ciężar

265 g (z baterią)

Kalibrator Tenmy nie jest przyrządem „bajeranckim”, nie ma rozbudowanego menu, ale za to jest raczej niedrogi. W momencie pisania tego artykułu, dystrybutor - firma Farnell element14 - podawał na swojej stronie cenę 132 GPB, co odpowiada około 670 złotym netto. Podobne przyrządy konkurencyjne potrafią kosztować nawet i blisko 6 tysięcy złotych. Fakt, są one bardziej „ubajerzone”, ale nie każdy użytkownik potrzebuje te dodatkowe funkcje specjalne. Wśród serwisantów i konstruktorów jest spora rzesza takich osób, którym wystarczy funkcjonalność kalibratora Tenmy.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl