Mieszkańcy Piły spacerujący letnimi wieczorami szczególnie chętnie odwiedzają plac Staszica, na którym zostało całkowicie zmodernizowane oświetlenie. Koncepcja oświetlenia zrealizowana została przy użyciu systemu Philips LEDline2 opartego na technologii diod świecących.
Instalacja opraw została wykonana przez firmę ENEOS Poznań, a projekt oświetlenia powstał w Dziale Projektów Philips Lighting Poland w Pile.
Nowy system wyróżnia się nasyceniem barw monochromatycznego światła, a także energooszczędnością oraz wyjątkowo długą żywotnością.
Na placu Staszica zostały oświetlone trzy obiekty: budynek Urzędu Miasta i Przedsiębiorstwa Poszukiwania Nafty i Gazu „Nafta”, Szkoła Policji oraz Pilski Domu Kultury. Do iluminacji budynku Urzędu Miasta i Przedsiębiorstwa „Nafta” wykorzystano oprawy LedLine2 o białej i bursztynowej barwie światła, które zostały dobrane w zależności od kolorystyki fasady. W sumie zastosowano 50 opraw o łącznej mocy 1,9 kW. Przy oświetleniu elewacji budynku Szkoły Policji wykorzystano 30 opraw LedLine2 o barwie białej i niebieskiej, o łącznej mocy 1,4 kW.
Iluminacja elewacji budynku Pilskiego Domu
Kultury została zaprojektowana w oparciu o oprawy LedLine2 w kolorze niebieskim (wejście), bursztynowym (części boczne i centralna) oraz układem opraw RGB, który umożliwia wybór dowolnej barwy światła, jak również programowanie dynamicznych scen barwnych. Na budynku PDK wykorzystano 16 opraw oświetleniowych. Pozostała część budynku przy Placu Staszica 1 zaprojektowana została przy użyciu 24 opraw LedLine2 o bursztynowej barwie światła. Łączna moc przeznaczona na iluminację tej części placu wynosi 1,5 kW.
Piękne białe światło lamp metalohalogenkowych szczególnie dobrze widać na zieleni otaczającej plac. Przed modernizacją do oświetlenia wokół placu wykorzystywano 36 kulistych opraw rtęciowych o mocy 125 W każda - czyli 5,1 kW łącznie. Obecnie jest to 8 opraw Philips City Spirit Street CDO-TT 150W oraz 4 oprawy Philips Urban Forest CDO-TT 100W, których łączne zapotrzebowanie na moc wynosi 1,8 kW, czyli aż o 2/3 mniej niż przez modernizacją.
Całkowita moc potrzebna do iluminacji i oświetlenia parkowego placu Staszica wynosi jedynie 6,6 kW.
Zmodernizowany oraz „pomalowany światłem” plac Staszica szybko spodobał się mieszkańcom Piły. Dzięki takiej formie upiększania miasta, jaką mogą cieszyć się mieszkańcy Piły, zyskają wszyscy. Im miasto piękniejsze, tym więcej turystów go odwiedza i do niego wraca, a jego mieszkańcy spędzają więcej czasu poza domem - co napędza i rozwija gospodarkę miejską. Niewyróżniające się w ciągu dnia budynki zmieniają się wieczorem i nocą w malownicze budowle. Taka przemiana jest możliwa dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu architektonicznemu, które zwiększa atrakcyjność, przyciąga uwagę obserwatorów oraz wpływa na lepsze samopoczucie mieszkańców miasta.
Dodatkowe informacje o oświetleniu diodowym można znaleźć na stronie
REKLAMA |
REKLAMA |