Hagercad.one - proste projektowanie rozdzielnic elektrycznych - PROJEKTOWANIE ROZDZIELNIĆ - ROZDZIELNICE ELEKTROINSTALACYJNE - HAGERCAD.ONE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Hagercad.one - proste projektowanie rozdzielnic elektrycznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Hagercad.one - proste projektowanie rozdzielnic elektrycznych

fot. Hager

Dobry program do projektowania rozdzielnic ułatwia pracę wszystkim zaangażowanym w proces projektowo-produkcyjno-montażowy. Dlatego hagercad.one firmy Hager to pomoc dla projektanta, producenta zestawu rozdzielczego, elektroinstalatora i automatyka. Funkcje zawarte w programie podpowiadają kolejne kroki podczas projektowania ograniczając tym samym powstawanie błędów.

Intuicyjna obsługa

Program pracuje w środowisku CAD, dlatego jest znany większości projektantów i producentów rozdzielnic. Jego interfejs jest zbliżony do typowych aplikacji biurowych MS Windows, co pozwala na szybką i intuicyjną obsługę. Projekty są umieszczane w folderach, ułożonych w strukturze danych o budowie drzewa. Pozwala to na przejrzystą i wygodną pracę nawet w bardzo rozbudowanych obiektach. Każda inwestycja, nawet składająca się z kilku obiektów podzielonych na kondygnacje, sektory i pomieszczenia dedykowane, może zostać czytelnie i przejrzyście zapisana, a odnalezienie konkretnej rozdzielnicy nie sprawia żadnych problemów. Tworząc bazę projektów, na jej podstawie program automatycznie tworzy bazę klientów z dokładnymi informacjami o firmie i osobach kontaktowych. To oznacza oszczędność czasu i wygodę w odszukiwaniu informacji.

Przejrzysty projekt

Już na wstępie procesu projektowego, program podpowiada różne rodzaje zasilania. Możemy wybrać zasilanie z transformatora lub z innej rozdzielnicy, układ dwóch transformatorów lub dodać do tego jeszcze generator. W łatwy i czytelny sposób można zobaczyć, która rozdzielnica jest główna, a która posiada zasilanie rezerwowe, pozwala to również na ciągłe śledzenie doboru aparatów łączeniowych. Program posiada także piktogramy, które w czytelny sposób obrazują różne pomieszczenia, np. parter, garaż, poddasze itp. Hagercad.one umożliwia tworzenie własnych szablonów projektów. Jest to bardzo wygodne głównie w budownictwie wielorodzinnym lub hotelarstwie, gdzie rozdzielnice mieszkaniowe lub dedykowane do pokoi hotelowych, są powtarzalne lub niewiele się od siebie różnią.

Faza projektowania

Po założeniu projektu dla konkretnego odbiorcy, można przejść do właściwej fazy projektowania. Wybieramy schemat jedno- lub wielokreskowy, ręczny lub automatyczny. Możemy go rysować w sposób tradycyjny, umieszczając symbole urządzeń, przewody i opisy na schemacie ideowym lub tworzyć go w tabeli schematu. W tym przypadku umieszczamy urządzenia w odpowiednim okienku tabeli (miejsce w instalacji), opisujemy typ obwodu, jego lokalizację, rodzaj i długość przewodu oraz określamy moc przyłączonego odbioru. Wszystkie dane, opisy, nastawy zostają automatycznie zaimportowane do schematu. Tam też możemy sprawdzić równomierność obciążenia w poszczególnych gałęziach obwodu. Możemy samodzielnie zmienić zasilanie urządzeń na poszczególnych fazach lub zlecić to zadanie programowi. Jeżeli nie chcemy tracić czasu na długotrwałe podłączenia przewodów pod zaciski urządzeń w danym obiekcie, możemy wybrać podłączenie na zaciski szeregowe. Program sam dobierze zaciski do przekrojów przewodów. Wstępnie można zdefiniować jaki zacisk ma być przypisany do konkretnych przekrojów przewodów. Na zaciski szeregowe możemy również wyprowadzić wszystkie obwody automatyki i sterowania. Program podpowiada sposób opisywania i numerowania zacisków, ale w każdej chwili możemy wprowadzić własne oznaczenia.

hagercad.one

 

Wybór obudowy

Kolejnym krokiem jest wybór obudowy w sposób automatyczny lub półautomatyczny. W obu wersjach należy określić podstawowe parametry, na których nam zależy, np. IP, IK, sposób wprowadzenia przewodów góra – dół oraz wielkość rezerwy. W kolejnej fazie wybieramy bloki rozdzielcze. Program podpowiada, które bloki wybrać, pokazując typ wraz ze zdjęciem. Ważnym elementem jest sposób montażu zacisków szeregowych. Mamy możliwość zabudowy ich w różnych podzespołach, w układzie poziomym lub pionowym oraz odpowiedniego ich rozmieszczenia - pogrupowania zacisków. Obwody prądowe dajemy w innym miejscu niż sterownicze, oświetleniowe oddzielamy od gniazd, itd. Wszystkie opcje, które możemy zdefiniować, są umieszczone w czytelnym oknie i wystarczy je jedynie zaznaczyć. W wersji automatycznej dostajemy gotową rozdzielnicę z zabudowanymi urządzeniami. W wersji półautomatycznej podzespoły i urządzenia są rozmieszczone na zewnątrz obudowy i samodzielnie je układamy metodą push-up.

hagercad.one

 

Przestrzeganie norm

Po zaprojektowaniu całej rozdzielnicy przechodzimy do funkcji „Obliczenia cieplne”. Zgodnie z normą PN-EN 61439 jest to konieczny element procesu projektowo-montażowego rozdzielnicy, za który odpowiada producent końcowy zestawu czyli prefabrykator. Jeżeli na schemacie znajdują się rzeczywiste wartości mocy zasilanych urządzeń, współczynniki mocy, obciążenia i jednoczesności, to program przeliczy temperaturę w rozdzielnicy na podstawie tych danych. Jednak w przypadku braku takich informacji, hagercad.one sam przelicza temperaturę w rozdzielnicy zgodnie z norma PN-EN 61439, podając maksymalne prądy ciągłe, jakimi można obciążać poszczególne obwody. Jeżeli przekroczymy dopuszczalną temperaturę we wnętrzu obudowy, program podpowiada, jaki należy zastosować wentylator, aby zachować wymagane parametry pracy.

Tworzenie etykiet

Hegercad.one umożliwia automatyczne drukowanie etykiet. Po wejściu w moduł „Etykieta” możemy wydrukować opisy wszystkich urządzeń, które są zabudowane w rozdzielnicy. Program pobiera opisy urządzeń ze schematu. Dlatego ważne jest właściwe opisanie wszystkich urządzeń i odbiorników oraz ich lokalizacji już w fazie projektowania. Dzięki temu, za pomocą jednego kliknięcia, drukujemy gotowe opisy i piktogramy, które znacznie użytkownikom ułatwią obsługę rozdzielnicy.

Zalety programu hagercad.one:

  • Pomoc podczas projektowania rozdzielnic.
  • Łatwe zarządzanie projektem.
  • Automatyczne tworzenie bazy projektów i klientów.
  • Widok projektu w formacie 3D.
  • Możliwość eksportu pełnego projektu do pliku CAD, umożliwia rozdzielnic przygotowanie kompletnego projektu z wszystkimi rysunkami i schematami montażowymi.
  • Wymiarowanie wnętrza rozdzielnicy zdecydowanie przyspiesza pracę i eliminuje możliwość zabudowy urządzeń zbyt blisko siebie, ze względu na podłączenia szyn Cu lub przewodów.
  • Program umożliwia automatykom rozmieszczenie urządzeń na arkuszach sterownia w sposób dla nich najbardziej odpowiedni.
  • Umożliwia zapisanie zacisków w sposób jednoznaczny i umieszczenie ich w rozdzielnicy w taki sposób, aby prace instalacyjne w obiekcie były proste do wykonania przez instalatora.
  • Producenci zestawów rozdzielczych (prefabrykatorzy) otrzymują jasny i czytelny schemat ideowy z opisem typu przewodów, sposobem ich wprowadzenia, nastawy urządzeń.
  • Użytkownik otrzymuje rozdzielnicę zaprojektowaną i wykonaną zgodnie z normą PN-EN 61439, co potwierdza deklaracja CE, której wzór znajduje się w programie.

Pobierz program hagercad.one

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Hager Polo Sp. z o.o.
ul. Fabryczna 10, Tychy
tel.  +48 32 32 40 100
fax.  +48 32 32 40 150
www.hager.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl