

Automatyzacja pomiarów dzięki oscyloskopom AXIOMET
Przenośne oscyloskopy AXIOMET, poza badaniem przebiegów w dziedzinie czasu, umożliwiają realizację wielu innych funkcji obserwacyjnych.
Dostępne na rynku oscyloskopy mają różne wykonania. Poza klasycznymi - do postawienia na biurku, funkcjonują też wersje przenośne, tzw. hand-held. Mobilne mierniki sprawdzają się w pracach serwisowych, a pod względem parametrów nie ustępują przyrządom stacjonarnym.
Warto zwrócić uwagę na ofertę marki AXIOMET, która proponuje uniwersalne, dwukanałowe oscyloskopy cyfrowe o wadze zaledwie 2,5 kg, zasilane z sieci o napięciu 240 V AC.
Dostępne oscyloskopy marki AXIOMET
- AX-DS1022C7 - najprostszy model o paśmie 25 MHz, próbkowaniu do 500 Msps, z pamięcią 32 kpunktów pomiarowych;
- AX-DS1062CFM - wersja pośrednia o paśmie 70 MHz, próbkowaniu do 1 Gsps, z pamięcią 1 Mpunkt/kanał,
- AX-DS1100CFM - najbardziej rozbudowany model o paśmie 100 MHz, próbkowaniu do 1 Gsps, z pamięcią 1 Mpunkt/kanał.
Zalety oscyloskopów AXIOMET
- wbudowana rączka,
- mała, płaska obudowa,
- siedmiocalowy, kolorowy wyświetlacz TFT-LCD,
- gniazdo wejścia X i zewnętrznego wyzwalania,
- przetwornik 8-bitowy przekształcający sygnał w torze Y w postać cyfrową,
- czułość wejściowa w zakresie 2 mV/dz...10 V/dz (AX-DS1100CFM) oraz 2 mV/dz...5 V/dz (AX-DS1022C7, AX-DS1062CFM)
- impedancja 1 MΩ,
- tryb FFT,
- cyfrowy filtr eliminujący zakłócenia i szumy z sygnałów,
- wejście USB, RS232.
Czytelne zobrazowanie
Umieszczenie dużej ilości danych na małym ekranie, wymaga nie tylko kolorów, ale i dobrej rozdzielczości. W przypadku oscyloskopów AXIOMET rozdzielczość wyświetlaczy wynosi 480 x 234 pikseli, a to zapewnia czytelne zobrazowanie. Ekran, poza wyświetlaniem przebiegów, daje możliwość pokazania informacji pomocniczych, takich jak siatka pomiarowa, znaczniki wyzwalania, kursory, aktualne nastawy dla toru X i Y oraz wartości napięć i czasów związanych z obserwowanym przebiegiem.
Zapis danych w pamięci
W przypadku prowadzenia długofalowych pomiarów ważne, by dane cyfrowe opisujące przebiegi były zapamiętywane. Pamięć oscyloskopów AXIOMET pozwala na zarejestrowanie kluczowych momentów pojawiających się po wyzwoleniu podstawy czasu i jest bazą do obserwacji przebiegów nieokresowych oraz wykrywania anomalii i zaburzeń.
Automatyzacja pomiarów
Interfejs oscyloskopów AXIOMET można podłączyć do komputera, zarządzać ustawieniami i pobierać wyniki, zyskując w ten sposób możliwość automatyzacji i archiwizacji pomiarów.
Rozbudowany układ wyzwalania
Warto pamiętać, że za rozpoczęcie przebiegu akwizycji sygnału i zapis danych w pamięci odpowiedzialny jest układ wyzwalania. Im bardziej złożony, tym większe możliwości dostrzeżenia anomalii i zdarzeń nietypowych. Oscyloskopy AXIOMET dysponują rozbudowanym systemem wyzwalania z dowolnego kanału lub źródła zewnętrznego:
- zboczem (narastającym, opadającym),
- szerokością impulsu,
- sygnałem wideo.
Z ich pomocą jesteśmy w stanie dokonać automatycznego pomiaru 32 parametrów przebiegów i uśrednić wartości z ostatnich 256 przebiegów.
Praca w trybie FFT
Oscyloskopy mogą mieć też zdolność do prezentacji przebiegu w dziedzinie częstotliwości przez obliczenie szybkiej transformaty Fouriera, co zmienia je w analizator widma. W oscyloskopach AXIOMET, przebieg wejściowy i transformata FFT wyświetlane są na podzielonym ekranie. Dostępność wejścia dla kanału X pozwala przekształcić je w urządzenia do zdejmowania krzywych X-Y i zastosować do wyznaczania pasma przenoszenia, zdejmowania charakterystyk prądowo-napięciowych elementów nieliniowych itp.
Podsumowanie
Oscyloskopy AXIOMET są bardzo funkcjonalne. Sprawdzają się zarówno w warsztatach, działach utrzymania ruchu, jak i biurach projektowych. Dzięki m.in. funkcji maski mogą być także wykorzystywane do testowania w procesie produkcji elektroniki.
REKLAMA |

REKLAMA |