Wearables - jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi IoT - MEMS - INTELIGENTNA ODZIEŻ - WEARABLE - INTERNET OF THINGS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Wearables - jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi IoT
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wearables - jedna z najbardziej dynamicznych gałęzi IoT

fot. Fitbit Flex

Internet of Things z roku na rok zaskakuje nas coraz bardziej innowacyjnymi wynalazkami. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć jeden z nich - Fitbit Flex - opaskę służącą do monitorowania aktywności fizycznej i snu.

 
W czym może się nam przysłużyć Fitbit Flex?

Przede wszystkim, przed ewentualnym zamysłem zakupu warto postawić sobie takie pytanie. Urządzenie posiada jednak kilka niezwykle użytecznych funkcji, które z pewnością zainteresują każdego, kto pragnie poprawić jakość swojego życia - począwszy od zdrowego żywienia, aż po efektywność podczas pracy.

Opaska po założeniu na rękę zaczyna zbierać i gromadzić dane, które pozwolą nam określić poziom naszej aktywności: liczbę kroków wykonanych w ciągu dnia, czas wzmożonej aktywności organizmu, spalone kalorie, czy przebyty dystans. Pozwala nam to uświadomić sobie, na jakim poziomie znajduje się nasza kondycja i w razie potrzeby - wzmożyć naszą aktywność fizyczną.

Dzięki opcji utworzenia harmonogramu żywienia i informacjom zwrotnym dotyczącym bilansu spożytych oraz spalonych kalorii, jesteśmy w stanie śledzić postęp naszej diety lub zabezpieczyć się przed wahaniami masy ciała. Niezwykle pomocna w tym przypadku staje się również możliwość wprowadzania ilości wypitych płynów, która w trakcie intensywnych treningów lub restrykcyjnej redukcji wagi uchroni nas przed odwodnieniem.

Podczas noszenia opaski w trakcie snu, Fitbit Flex rejestruje wszelkie zmiany zachodzące we wszystkich jego fazach. Za pomocą tej funkcji sprawdzimy np. czy wiercimy się w nocy, czy zdarzają się nam przebudzenia (nawet te nieświadome) oraz jak jakościowo prezentuje się nasz sen. Jest to niezwykle pomocne, przyczyniając się do zwiększenia naszego wypoczęcia po porannej pobudce, a co za tym idzie - podniesienia wydajności w trakcie rytmu dnia codziennego. Bardzo często w ten sposób można również samodzielnie “zdiagnozować” u siebie parasomnie, których przyczyną mogą być dolegliwości groźne dla zdrowia, jak na przykład bezdech nocny.

 

Obsługa i technologia

Jeśli chcemy, by nasza opaska Fitibt działała poprawnie, musimy na samym początku dokonać odpowiedniej konfiguracji. Funkcja „wrist” pozwoli nam określić, na której ręce będziemy nosić nasz przenośny monitor aktywności fizycznej. Koniecznie należy zakładać go na rękę dominującą i stosować się do instrukcji, w przeciwnym przypadku – nie będzie wykonywał on rzetelnych pomiarów.

Samo urządzenie oferuje nam bezprzewodową komunikację zarówno z urządzeniami mobilnymi, jak i komputerami. Technologie obsługiwane przez niego to Bluetooth Smart Ready oraz Bluetooth 4.0. Na chwilę obecną systemy, z którymi Fitbit Flex jest kompatybilny, to PC (Windows XP, Vista, 7 +), Mac OS 10.5 +, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 3, iPad Retina, iPad mini, iPod Touch od 5 generacji.

Fitbit Flex obsługuje bezprzewodowe technologie Bluetooth Smart Ready oraz Bluetooth 4.0.

Fitbit Flex obsługuje bezprzewodowe technologie Bluetooth Smart Ready oraz Bluetooth 4.0

Materiał opaski stworzony został z elastometru, zaś samo urządzenie zostało zaopatrzone w baterię litowo-polimerową, wraz z czterema diodami LED, które pulsują po naładowaniu Fitbit Flex. Sensory opaski Fitbit stanowi akcelerometr MEMS 3-axis z dodatkowym silniczkiem wibracyjnym. W momencie, gdy możemy już rozpoczynać monitoring naszej aktywności, wystarczy za pomocą kreatora dodawania sprzętu i na przykład aplikacji na smartfonie przysposobić je do rozpoczęcia pomiarów.

 

Dodatkowe walory urządzenia

Poza wymienionymi, głównymi funkcjami opaska Fitbit posiada także kilka dodatkowych udogodnień, dzięki którym znacznie wzrasta jej praktyczność i uniwersalność. Zaliczyć do nich możemy między innymi:

 • możliwość integracji z najbardziej popularnymi aplikacjami typu map my fitness, endomondo, czy lose it
 • ciekawa opcja grywalizacji (wykresy aktywności, odznaki, itp.), wskazująca nasze postępy i motywująca nas do konsekwentnej realizacji założonych celów
 • długa żywotność baterii; nowe urządzenie wymaga ładowania jedynie około jeden raz w tygodniu, nawet przy bardzo intensywnym użytkowaniu
 • wodoszczelność urządzenia (do 10 metrów), pozwalająca nam nie zdejmować go nawet w trakcie szybkiego, “przelotnego” prysznica i umożliwiająca w ten sposób ciągłość jego pomiarów; jest to wyborne udogodnienie zwłaszcza dla tych, którzy regularnie uczęszczają na basen
 • współpraca z innymi urządzeniami marki Fitbit

 

Wady Fitbit Flex

Pomimo wielu przydanych cech, monitor Fitbit nie jest także wolny od wad. Do głównych zaliczyć można:

 • bardzo duża czułość: podczas normalnego pomiaru kroków lub w trakcie snu działa to na naszą korzyść, często mocniejsze drgania powodują jednak samoczynne przejście opaski w tryb snu
 • wibracja sensora następuje jedynie po wykonaniu 10 00 kroków w przeciągu dnia, po tej liczbie nie ma następnych sygnałów świadczących o pokonanym dystansie; dodatkowe wibracje byłyby większą motywacją do dalszego wysiłku
 • niekiedy pojawiają się problemy podczas wprowadzania danych dotyczących naszej aktywności do aplikacji pomocniczej, z którą podłączyliśmy Fitbit Flex

 

  Słowem podsumowania

  Na przykładzie Fitbit Flex łatwo zauważyć, jak wielki wpływ w obecnej chwili potrafią wywrzeć na nasze życie urządzenia typu wearables. Podniesienie standardu naszego życia za pomocą nowoczesnych technologii to już nie odległa mrzonka rodem z filmów SF, a fakt dokonany. Wsparcie w podstawowych aspektach naszego życia, takich jak żywienie, sen, czy aktywność fizyczna w znaczącym stopniu może przysłużyć się podniesieniu jego jakości. Jak sądzicie - jakie będą następne kierunki wynalazków tego typu? Co sądzicie na ich temat? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach!

  Zdjęcia pochodzą ze strony Fitbit Flex na Alstor.pl

   

  follow us in feedly
  Średnia ocena:
   
  REKLAMA

  Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

  Zapisz się
  Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
  Komentarze (0)
  Dodaj komentarz:  
  Twój pseudonim: Zaloguj
  Twój komentarz:
  dodaj komentarz
  REKLAMA
  Nasze serwisy:
  elektrykapradnietyka.com
  przegladelektryczny.pl
  rynekelektroniki.pl
  automatykairobotyka.pl
  budowainfo.pl