Kompleksowa ochrona przed przepięciami instalacji zasilania również dla maszyn - Nowa rodzina ograniczników wykonanych w technologii Safe Energy Control - OCHRONA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA - MASZYNY I URZĄDZENIA - OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ - PHOENIX CONTACT - OCHRONA PRZED PRZEPIĘCIAMI - SAFE ENERGY CONTROL
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Kompleksowa ochrona przed przepięciami instalacji zasilania również dla maszyn - Nowa rodzina ograniczników wykonanych w technologii Safe Energy Control
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kompleksowa ochrona przed przepięciami instalacji zasilania również dla maszyn - Nowa rodzina ograniczników wykonanych w technologii Safe Energy Control

fot. Płynna, bezawaryjna produkcja jest istotnym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność - urządzenia chroniące przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami odgrywają ważną rolę w koncepcji bezpieczeństwa.

Awarie systemów spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi jak i przepięciami są dosyć powszechne - nowa rodzina produktów, na którą składają się kompleksowe urządzenia zabezpieczające zapewnia skuteczną ochronę właśnie przed takimi niepożądanymi zjawiskami.

Firma Phoenix Contact opracowała technologię Safe Energy Control (SEC), aby ochrona maszyn i instalacji elektrycznych przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami była jeszcze bardzie efektywna i długotrwała. W praktyce oznacza to min. łatwiejsze zastosowanie, w tym brak konieczności stosowania dodatkowych dobezpieczeń obwodów ograniczników.

Dział budowy maszyn w Phoenix Contact

Firma Phoenix Contact jest w pełni świadoma wszystkich wymogów, które obowiązują w przemyśle budowy maszyn – firma posiada własny dział budowy maszyn zatrudniający 180 pracowników obsługujących wszystkie jednostki biznesowe firmy, a także zakłady projektowe i produkcyjne na całym świecie. Zakres usług obejmuje szeroki wachlarz prac poczynając od tworzenia sprzętu obsługiwanego ręcznie, a kończąc na budowie złożonych systemów produkcyjnych z dziedziny maszyn przeładunkowych, transportowych i pakowarek. 

Dzięki temu jesteśmy w pełni świadomi zmieniających się trendów oraz wymagań stawianych w przemyśle budowy maszyn jak i instalacjach. Nowe produkty mogą być szybko opracowywane i wdrażane dzięki zachowaniu bezpośredniego kontaktu z użytkownikiem. Najnowsza rodzina produktów do przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami z zastosowaniem technologii Safe Energy Control, w skrócie SEC, również została opracowana w tym właśnie kontekście. Dlatego aparaty te spełniają w sposób optymalny wymagania stawiane w przemyśle budowy maszyn i instalacji.

Podczas opracowywania nowych komponentów dla obszaru budowy maszyn ważne jest także spojrzenie na istniejące już wymagania w odmienny sposób, a mianowicie z uwzględnieniem zmieniających się oczekiwań operatorów systemów i inżynierów ds. systemów. Z perspektywy operatorów systemów tematy takie, jak dostępność systemu i niskie koszty jego utrzymania stanowią istotne kryteria. Natomiast dla inżynierów budowy maszyn i systemów ważne są także krótki czas instalacji oraz modułowa konstrukcja maszyn.

Dla producentów komponentów i rozwiązań, takich jak Phoenix Contact, oznacza to, że w czasie prowadzenia prac nad nowymi wyrobami należy wziąć pod uwagę tak wiele różnych wymagań, w tym inżynierów budowy maszyn oraz instalacji, jak to tylko możliwe.

 Safe Energy Control 

Safe Energy Control – w skrócie SEC – zwiększa wydajność, wydłuża okres eksploatacji oraz żywotność urządzeń ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciem. Nowo opracowany iskiernik w połączeniu z ogranicznikami przepięć Typu 2 i Typu 3 tworzą nową jakość w ochronie systemów zasilania. Jednolita, kompaktowa konstrukcja urządzeń SEC oraz uniwersalność ich podłączania sprawiają, że stanowią one łatwy do instalacji i szczególnie skuteczny kompletny pakiet.

SEC, technologia dla budowy maszyn i instalacji

Nowa rodzina produktów ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami z zastosowaniem technologii SEC spełnia wymagania zarówno operatorów, jak i inżynierów. Linia produktów obejmuje uniwersalne i zharmonizowane komponenty ochronne Typu 1, Typu 1 z wbudowanym bezpiecznikiem, Typu 1+2, Typu 2 oraz Typu 3 z wbudowanym bezpiecznikiem (rys. 2).

I jeżeli w punkcie wejścia przewodów zasilania do budynku zastosowano odgromnik Typu 1, to w maszynach i instalacjach jako podstawowe stosuje się ograniczniki przepięć Typu 2 i Typu 3.

Rys. 2. Nowy wachlarz uniwersalnych urządzeń ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami z zastosowaniem technologii Safe Energy Control - nowy iskiernik zapobiega powstawaniu prądów następczych i umożliwia rezygnację z dodatkowego bezpiecznika.

Rys. 2. Nowy wachlarz uniwersalnych urządzeń ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi i przepięciami z zastosowaniem technologii Safe Energy Control - nowy iskiernik zapobiega powstawaniu prądów następczych i umożliwia rezygnację z dodatkowego bezpiecznika.

Uniwersalność urządzeń z nowej rodziny produktów ochrony przed przepięciem z zastosowaniem technologii SEC, niewymagających stosowania dodatkowych bezpieczników, oferuje istotne korzyści dla inżynierów jak i operatorów systemów. Konstruktorom z Phoenix Contact udało się zaprojektować doskonałe urządzenie ochronne Typu 3 z wbudowanym bezpiecznikiem, co sprawia, że w połączeniu równoległym używanie dodatkowego bezpiecznika nie jest już konieczne.

Dzięki temu, że całe urządzenie ochronne - to znaczy, ogranicznik przepięć oraz bezpiecznik - wymagają jedynie 17,5 mm przestrzeni na szynie ( jeden moduł), inżynierowie, w czasie projektowania i instalacji urządzeń w szafie sterowniczej, oszczędzają czas, koszty, a przede wszystkim przestrzeń.

Instalatorzy oszczędzają podwójnie

Nowe urządzenia ochrony przed przepięciem Typu 2 z rodziny SEC oferuje podobne korzyści. Urządzenie to może być stosowane w instalacjach w układzie równoległym bez dobezpieczania, jeśli poprzedzający bezpiecznik nie jest większy niż 315 A. Ponieważ urządzenie to jest obecnie jednym z najcieńszych urządzeń ochrony przed przepięciami na rynku, oferuje ono instalatorowi wręcz podwójne oszczędności. I tak trójfazowa sieć TN-S/TT może być całkowicie chroniona z zastosowaniem urządzeń długości mniejszej niż trzy moduły; wymaga to mniej niż 50 mm na szynie montażowej.

Rys. 3. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i szerokiemu zastosowaniu bez dodatkowego bezpiecznika ogranicznik przepięć Typu 2 może być stosowany dosłownie wszędzie.

Rys. 3. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i szerokiemu zastosowaniu bez dodatkowego bezpiecznika ogranicznik przepięć Typu 2 może być stosowany dosłownie wszędzie.

W czasie opracowywania linii produktów SEC zwrócono też uwagę na bardzo prosty montaż, jak również na niezwykle prostą obsługę samych urządzeń.

Dodatkowe atuty urządzeń z tej rodziny produktów to swoboda przy obracaniu i podłączaniu, lepsza widoczność wskaźnika statusu, łatwiejsza chwytanie wkładek oraz większa powierzchnia oznaczania (rys. 4). Fakt, że wtyki a także podstawki mogą być osobno opisywane jest również znaczącą zaletą, zważywszy na rosnące znaczenie konstrukcji modułowych w budowie maszyn i instalacji. Oznacza to, że różne warianty napięć mogą mieć zastosowaną taką samą podstawkę dla tego samego rodzaju ogranicznika przepięć ale rozróżnione opisem. Konstruktorzy maszyn lub instalacji mogą więc, na przykład, już wcześniej wyposażyć szafy sterownicze w jedną podstawkę. Następnie, zależnie od tego, czy potrzebna jest ochrona przed przepięciami, można łatwo podłączyć odpowiedni wtyk ochronny dla oczekiwanego poziomu napięcia – np. 120 V w przypadku Ameryki Północnej. W ten sposób system uzyskuje kompleksową ochronę.

Rys. 4. Modułowa konstrukcja, łatwa obsługa odwracalnych wtyków, kompaktowy kształt - rodzina produktów SEC oferuje wiele korzyści.

Rys. 4. Modułowa konstrukcja, łatwa obsługa odwracalnych wtyków, kompaktowy kształt - rodzina produktów SEC oferuje wiele korzyści.

 

Umiejscowienie urządzeń ochrony przed przepięciami
w czasie budowy maszyn i instalacji

Umiejscowienie elementów ochronnych jest ważnym kryterium w skutecznej ochronie instalacji przed skutkami przepięć. Jeżeli, na przykład, ogranicznik przepięć Typu 2 jest zastosowany bezpośrednio na wejściu szafy sterowniczej, to wszystkie nadmierne impulsy napięcia zostaną zredukowane do dopuszczalnego poziomu.

 

Jakie będą jednak skutki, jeśli impulsy i skoki napięcia powstaną w obrębie instalacji? Co może się wydarzyć gdy, na przykład, w czasie odłączenia awaryjnego lub całkowitego odłączenia zasilania, do systemu przesyłane są impulsy o wysokiej energii z odbiorników takich jak silniki? Może to znacznie uszkodzić, a nawet zniszczyć wrażliwe odbiorniki, takie jak sterowniki.

 

Dlatego też bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na źródło możliwych impulsów i przepięć oraz wiedza o tym, które części instalacji są szczególnie zagrożone. W przypadku tutaj opisanym pomogłoby zastosowanie dodatkowego, końcowego urządzenia ochronnego Typu 3. Te urządzenia ochronne instaluje się bezpośrednio przed urządzeniem chronionym w celu ograniczenia impulsów do akceptowalnego poziomu.

Podsumowanie

W czasie opracowywania rodziny produktów, ograniczników przepięć z zastosowaniem technologii SEC, wdrożono wiele wymagań obowiązujących w przemyśle i produkcji. Dzięki zastosowaniu iskiernika bez prądów następczych, kompleksowa linia urządzeń ochrony przed przepięciem Phoenix Contact została poszerzona w celu wykorzystania tej nowej technologii. Możliwość pracy ograniczników bez dodatkowego bezpiecznika oraz wynikająca z tego oszczędność przestrzeni, oferuje naszym klientom całkiem nowe możliwości konstruowania szaf sterowniczych. Dodatkowo produkty z rodziny SEC charakteryzują się długą żywotnością i wysoką wydajnością, co jest rezultatem kompleksowej kontroli końcowej tych urządzeń wykonywana podczas procesu produkcji.

Dodatkową korzyścią dla użytkujących te ograniczniki jest to, że jeśli wskaźnik stanu jednego z urządzeń ochronnych z rodziny SEC sygnalizuje potrzebę jego wymiany, to można to zrobić bezpłatnie w okresie do pięciu lat po zakupie.

Dodatkowe informacje: www.phoenixcontact.pl/SEC 

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Phoenix Contact Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, Wrocław
tel.  071 39 80 410
www.phoenixcontact.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl