Obecnie otaczamy się coraz większą ilością wrażliwej na przepięcia elektroniki i jednocześnie borykamy się z najsilniejszymi w historii wyładowaniami atmosferycznymi. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley prognozują, że z powodu globalnych zmian klimatu do końca obecnego stulecia częstotliwość burz z piorunami wzrośnie nawet o 50 proc. Nowoczesne ograniczniki przepięć muszą więc być odporne na pracę w trudnych warunkach, ale też spełniać najnowsze, restrykcyjne normy.
Producenci ograniczników przepięć stoją przed dużym wyzwaniem, bowiem nigdy nie otaczało nas tak dużo elektroniki i systemów komputerów jak obecnie. Chronić trzeba wrażliwe na przepięcia krótkotrwałe, nie tylko systemy odpowiedzialne za procesy produkcyjne, ale również te obsługujące aparaturę medyczną czy choćby domową sieć. W odpowiedzi na potrzeby rynku oraz nowe wytyczne normy PN IEC 61643-11:2011, firma ABB wprowadziła na rynek serię nowych ograniczników przepięć z rodziny OVR z technologią QuickSafe (więcej na ich temat na stronie: www.abb.pl/quicksafe).
Urządzenia zostały poddane procesowi nowej certyfikacji, która wymagała przeprowadzenia dodatkowych, restrykcyjnych testów. Dotychczas brano pod uwagę przede wszystkim wydajność urządzeń, a obecnie czynnikiem decydującym było także bezpieczeństwo instalacji. Ograniczniki przepięć przeszły więc badania, m.in podczas zwarcia, ale także tymczasowego przepięcia i zerwania przewodu neutralnego. Pozytywne wyniki tych testów zagwarantowała m.in. technologia „QuickSafe”, która wprowadza łącznik termiczny reagujący na wzrost temperatury. Skutkuje to szybszym rozwarciem obwodu wewnętrznego (nim wystąpi zwarcie na warystorze), gdy temperatura osiągnie wartość krytyczną. Takie rozwiązanie chroni warystor przed zjawiskiem niestabilności cieplnej.
W ogranicznikach przepięć OVR zastosowano również technologię „safety reserve”, dzięki której zostały one wyposażone nie w jeden, a dwa warystory. W przypadku uszkodzenia jednego z nich, ogranicznik pracuje dalej zaś wskaźnik sygnalizuje stan pośredni, a nie tylko uszkodzenie lub jego brak.
– Wskaźnik, który sygnalizuje stan urządzenia, to duże ułatwienie dla instalatorów. Kiedy zbliża się koniec okresu eksploatacyjnego, wystarczy wymienić wkładkę i wznowić prace ogranicznika bez zakłóceń – dodaje Oliwier Mysior, referent ds. zarządzania produktami w firmie ABB.
Warto również nadmienić, że styk pomocniczy do sygnalizacji zdalnej także sygnalizuje stan pośredni. Technologia „safety reserve” pozwala także na dobezpieczenie urządzenia bezpiecznikiem o wyższym prądzie znamionowym. Odporność na prąd zwarciowy w miejscu montażu została zwiększona nawet do Isccr = 100 kA z dobezpieczeniem o maksymalnym prądzie 125 A i 160 A.
Dostępne konfiguracje ograniczników z technologią QuickSafe to: 1L, 1N, 3N, 3L oraz 4L. Dzięki szerokiej gamie produktów, można je zastosować w 99% instalacji przemysłowych i domowych oraz zastąpić nimi każdy ogranicznik przepięć.
REKLAMA |
REKLAMA |