Technologia QuickSafe od ABB w obronie przed przepięciami - OCHRONA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA - ABB - WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE - OGRANICZNIKI PRZEPIĘĆ - SPD - QUICKSAFE - OVR
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Technologia QuickSafe od ABB w obronie przed przepięciami
drukuj stronę
poleć znajomemu

Technologia QuickSafe od ABB w obronie przed przepięciami

fot. ABB

Obecnie otaczamy się coraz większą ilością wrażliwej na przepięcia elektroniki i jednocześnie borykamy się z najsilniejszymi w historii wyładowaniami atmosferycznymi. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley prognozują, że z powodu globalnych zmian klimatu do końca obecnego stulecia częstotliwość burz z piorunami wzrośnie nawet o 50 proc. Nowoczesne ograniczniki przepięć muszą więc być odporne na pracę w trudnych warunkach, ale też spełniać najnowsze, restrykcyjne normy.

Producenci ograniczników przepięć stoją przed dużym wyzwaniem, bowiem nigdy nie otaczało nas tak dużo elektroniki i systemów komputerów jak obecnie. Chronić trzeba wrażliwe na przepięcia krótkotrwałe, nie tylko systemy odpowiedzialne za procesy produkcyjne, ale również te obsługujące aparaturę medyczną czy choćby domową sieć. W odpowiedzi na potrzeby rynku oraz nowe wytyczne normy PN IEC 61643-11:2011, firma ABB wprowadziła na rynek serię nowych ograniczników przepięć z rodziny OVR z technologią QuickSafe (więcej na ich temat na stronie: www.abb.pl/quicksafe).

Technologia QuickSafe

Urządzenia zostały poddane procesowi nowej certyfikacji, która wymagała przeprowadzenia dodatkowych, restrykcyjnych testów. Dotychczas brano pod uwagę przede wszystkim wydajność urządzeń, a obecnie czynnikiem decydującym było także bezpieczeństwo instalacji. Ograniczniki przepięć przeszły więc badania, m.in podczas zwarcia, ale także tymczasowego przepięcia i zerwania przewodu neutralnego. Pozytywne wyniki tych testów zagwarantowała m.in. technologia „QuickSafe”, która wprowadza łącznik termiczny reagujący na wzrost temperatury. Skutkuje to szybszym rozwarciem obwodu wewnętrznego (nim wystąpi zwarcie na warystorze), gdy temperatura osiągnie wartość krytyczną. Takie rozwiązanie chroni warystor przed zjawiskiem niestabilności cieplnej.

Ograniczniki przepięć ABB QuickSafe

Safety Reserve

W ogranicznikach przepięć OVR zastosowano również technologię „safety reserve”, dzięki której zostały one wyposażone nie w jeden, a dwa warystory. W przypadku uszkodzenia jednego z nich, ogranicznik pracuje dalej zaś wskaźnik sygnalizuje stan pośredni, a nie tylko uszkodzenie lub jego brak.

 – Wskaźnik, który sygnalizuje stan urządzenia, to duże ułatwienie dla instalatorów. Kiedy zbliża się koniec okresu eksploatacyjnego, wystarczy wymienić wkładkę i wznowić prace ogranicznika bez zakłóceń – dodaje Oliwier Mysior, referent ds. zarządzania produktami w firmie ABB.

Warto również nadmienić, że styk pomocniczy do sygnalizacji zdalnej także sygnalizuje stan pośredni. Technologia „safety reserve” pozwala także na dobezpieczenie urządzenia bezpiecznikiem o wyższym prądzie znamionowym. Odporność na prąd zwarciowy w miejscu montażu została zwiększona nawet do Isccr = 100 kA z dobezpieczeniem o maksymalnym prądzie 125 A i 160 A.

Dostępne konfiguracje ograniczników z technologią QuickSafe to: 1L, 1N, 3N, 3L oraz 4L. Dzięki szerokiej gamie produktów, można je zastosować w 99% instalacji przemysłowych i domowych oraz zastąpić nimi każdy ogranicznik przepięć. 

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl