Niższe koszty zużycia energii z systemem S-Monitoring - SABUR - SAIA BURGESS CONTROLS - S-MONITORING - MONITORING ZUŻYCIA ENERGII
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Niższe koszty zużycia energii z systemem S-Monitoring
drukuj stronę
poleć znajomemu

Niższe koszty zużycia energii z systemem S-Monitoring

Dążenie do efektywności energetycznej to jeden z priorytetów w działalności wielu przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych. Zużyta energia, obok kosztów surowców, stanowi najwyższy koszt operacyjny w firmach produkcyjnych. W przedsiębiorstwach z innych sektorów gospodarki koszty zużycia energii i innych mediów również stanowią znaczącą pozycję w zestawieniu wydatków.

Działania zmierzające do ich zmniejszenia są traktowane coraz poważniej, ponieważ redukcja tych kosztów zwiększa rentowność firmy.

 Rynek oferuje wiele różnorodnych rozwiązań do opomiarowania i monitoringu zużycia energii elektrycznej. W niniejszym materiale opisujemy jedno z nich ‒ system, przeznaczony do stopniowego wdrażania, jego instalacja nie rujnuje budżetu firmy, a zużycie energii monitorowane jest już w momencie podłączenia liczników.

S-Monitoring to przyjazne dla użytkowników rozwiązanie, opracowane przez szwajcarską firmę Saia Burgess Controls (SBC). Nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych, a jego obsługa ‒ wiedzy programistycznej. S-Monitoring to także nazwa aplikacji wizualizacyjno-sterującej opartej na stronach www, która jest zaimplementowana w urządzenia nadzorujące pracę systemu (panele operatorskie lub sterowniki PLC). A zatem S-Monitoring to rozwiązanie, które integruje środowiska sprzętowe i programowe, a jego podstawowe elementy stanowią:

 • jednostka nadrzędna: sterownik PLC lub panel webowy,
 • liczniki energii elektrycznej Saia PCD z interfejsem S-Bus,
 • koncentratory impulsów licznikowych PCD7.H104SE,
 • aplikacja wizualizacyjna wyświetlana w przeglądarce internetowej.

Unikalną cechą systemu S-Monitoring jest możliwość jego modyfikacji w zależności od potrzeb użytkownika. Zarówno algorytmy programu, jak i kształt wizualizacji mogą być konfigurowane za pomocą pakietu Saia PG5 Controls Suite, narzędzia do programowania i diagnostyki sterowników i paneli firmy SBC.

Kolejną zaletą rozwiązania jest proste i szybkie uruchomienie. S-Monitoring to tzw. system „out-of-the-box”, co oznacza to, że użytkownik nie musi wykonywać żadnej dodatkowej konfiguracji w celu jego uruchomienia. Funkcja automatycznego odczytu danych z liczników energii z interfejsem S-Bus zapewnia natychmiastowe monitorowanie zużycia zaraz po podłączeniu liczników do sterownika lub panelu. S-Monitoring bez problemu radzi sobie także z obsługą liczników dwukierunkowych i impulsowych (za pośrednictwem koncentratorów impulsów licznikowych). Umożliwia to monitorowanie nie tylko zużycia energii elektrycznej, lecz także wody, gazu, ciepła.

S-Monitoring – dlaczego warto?

 • aktualna i wiarygodna informacja o zużyciu energii przez poszczególne urządzenia, maszyny, linie technologiczne lub podnajemców,
 • stały monitoring napięcia i jakości zasilania,
 • szybka reakcja w przypadku wystąpienia niewłaściwych parametrów poboru energii elektrycznej,
 • weryfikacja danych o zasilaniu z zakładu energetycznego,
 • oszczędność czasu na obsługę rozliczania energii oraz eliminacja błędów powstających podczas gromadzenia i księgowania danych,
 • możliwość obniżenia mocy zamówionej,
 • elastyczne i indywidualne dopasowanie systemu do potrzeb
 • możliwość rozbudowy instalacji w dowolnym momencie.

Centrum zarządzania systemu S-Monitoring stanowi sterownik lub panel webowy Saia PCD (do którego podłączane są liczniki energii). Aplikacja realizująca funkcje S-Monitoringu jest dostępna bezpłatnie i wbudowana w sterowniki: E-Controller, PCD1.M2160 i PCD3.Power, a także panele webowe: E-Monitor i panele programowalne. Rozbudowane możliwości komunikacyjne sterowników i paneli obsługujących system S-Monitoring pozwalają na rejestrowanie danych z liczników energii z interfejsami M-Bus, Modbus i S-Bus, a także z wyjściami impulsowymi.

Czytelna wizualizacja

Aplikacja S-Monitoring jest przeznaczona do rejestracji i kontroli zużycia, prezentacji w różnych ujęciach oraz udostępniania danych pomiarowych lokalnie i zdalnie. Aplikacja udostępnia wiele funkcji do szybkiej analizy danych odczytywanych z liczników np. porównywanie odczytów pomiędzy różnymi licznikami, w różnych przedziałach czasowych. Dane dotyczące zużycia i kosztów prezentowane są na czytelnych wykresach słupkowych. Funkcja grupowania liczników pozwala na wygodną prezentację danych dotyczących np. danej instalacji, budynku albo obiektu.

S-Monitoring rejestruje w pamięci sterownika dane z liczników w postaci plików CSV, dzięki czemu mogą być one pobrane na dysk twardy komputera i poddane zaawansowanej analizie np. w arkuszu kalkulacyjnym. Za pomocą darmowego programu S-Energy Report, na podstawie danych ze sterownika, można automatycznie generować raporty.

Dostęp do aplikacji wizualizacyjnej systemu jest kontrolowany. S-Monitoring ma zdefiniowane dwa poziomy użytkowników (o prawach administratora i gościa), dzięki czemu istnieje możliwość limitowania praw dostępu do niektórych danych aplikacji osobom niepowołanym.
Aplikacja udostępnia także funkcje automatycznego wysyłania SMS-ów lub e-maili z raportami do zdefiniowanej grupy odbiorców.

 

 Funkcje aplikacji S-Monitoring

Funkcje aplikacji S-Monitoring:

 • automatyczne wykrywanie liczników wpiętych do systemu,
 • porównywanie zużycia z poszczególnych liczników i cykli rozliczeniowych (zestawienia tygodniowe, dzienne, miesięczne, roczne),
 • łatwe tworzenie zestawień i raportów,
 • wykrywanie szczytów mocy,
 • rejestracja danych w plikach CSV,
 • automatyczne wysyłanie e-maili z danymi i alarmami,
 • zdalny dostęp z poziomu strony www (za pomocą aplikacji Saia Microbrowser dla urządzeń mobilnych z systemem Android i iOs).

Rozwój systemu

Elastyczność i otwartość pozwalają na łączenie systemu monitoringu zużycia energii w większe systemy oraz integrację z systemami MES, ERP albo BI. System S-Monitoring umożliwia również stopniowe wdrożenie i dopasowanie rozwiązania do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Prace instalacyjne mogą być realizowane krok po kroku, bez konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i system informatyczny. Takie stopniowe działania dają wymierne efekty już od samego początku, po uruchomieniu systemu, którego rozbudowa jest możliwa w indywidualnym tempie.

www.sabur.com.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
SABUR Sp. z o.o.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, Warszawa
tel.  22 549 43 53
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl