Nauka projektowania układów czy schematów elektronicznych nie jest trudna, jeśli wybierze się odpowiednie narzędzie projektowe. Niniejszy artykuł przedstawia listę programów do projektowania układów elektronicznych, uwzględniającą zarówno programy darmowe, komercyjne oraz te na licencji shareware. Przy jej tworzeniu zastosowano wiele kryteriów, takich jak jakość oprogramowania, przyjazność dla użytkownika czy złożoność środowiska projektowego.
EasyEDA – darmowe i dostępne w chmurze narzędzie EDA umożliwiające kreowanie schematów, symulację SPICE i projektowanie płytek drukowanych. W swojej bazie posiada już ponad 70 tys. gotowych schematów oraz ponad 15 tys. bibliotek PSpice, które umożliwiają szybkie rysowanie schematów w przeglądarce internetowej. Przygotowane w EasyEDA projekty można upublicznić lub zapisać w chmurze jako prywatne. Pliki można też wyeksportować do wielu formatów, w tym JSON.
Oprogramowanie EasyEDA jest kompatybilne z narzędziami Altium, Eagle KiCad oraz LTspice, skąd można importować dodatkowe schematy i biblioteki. Opcjonalnie producent oferuje stosunkowo niedrogie wykonanie płytki PCB według stworzonego projektu. Dzięki dostępie do aplikacji w chmurze zyskujemy wygodę, mobilność i kompatybilność pomiędzy urządzeniami.
TinyCAD – to program do rysowania schematów na Windows dostępny do pobrania za darmo z SourceForge. Obsługuje standardowe i niestandardowe biblioteki symboli. Wspiera kilka formatów list połączeń i pozwala tworzyć listy połączeń wraz z parametrami modeli do symulacji w SPICE.
TinyCAD najczęściej jest wykorzystywany do generowania schematów jednokreskowych, tworzenia schematów blokowych i opracowywania rysunków technicznych na potrzeby prezentacji.
Xcircuit – to darmowy program do rysowania schematów od Open Circuit Designs, opracowany dla środowiska Unix/Linux, ale można go używać na Windows pod warunkiem, że posiadasz uruchomiony X-serwer lub Windows API. Dostępnych jest wiele bezpłatnych wersji. Przed rozpoczęciem pracy należy przejść przez samouczek.
Dia – to podstawowe narzędzie do projektowania z możliwością rysowania schematów blokowych. Dia to program dla początkujących, wyłącznie dla osób wchodzących w obszar rysowania schematów układów elektronicznych. Program posiada licencję GPL i jest dostępny w wersji na Mac oraz Linux (brak wersji dla Windows). Najczęściej używany jest do rysowania schematów blokowych.
Pspice - Student Version – Darmowa wersja opogramowania Pspice powstała z myślą o studentach. Zawiera ograniczone wersje takich produktów jak: PSpice A/D 9.1, PSpice Schematics 9.1, Capture 9.1. Umożliwia projektowanie i symulację układów analogowych i cyfrowych.
LTspice – to oprogramowanie symulujące od Linear Technology. Opracowywanie schematów układów elektronicznych, symulacje SPICE, tworzenie wykresów przebiegów i wiele innych funkcji.
SmartDraw – Oprogramowanie do projektowania schematów elektronicznych od SmartDraw LCC, uważane za jedne z najlepszych programów CAD do rysowania schematów układów elektronicznych, schematów blokowych, bramek lologicznych, projektów elektrycznych, HVAC itp. Darmowa wersja SmartDraw to okrojona wersja płatnego oprogramowania, w którym brakuje zaawansowanych funkcji.
CadSoft Eagle – wysokiej jakości program do projektowania PCB niemieckiej firmy CadSoft, która jest częścią Premier Farnell plc.
EAGLE jest skrótem od ang. Easily Applicable Graphical Layout Editor, co oznacza łatwy w zastosowaniu graficzny edytor rozmieszczenia (elementów). Program zawiera edytor schematów i płytek drukowanych i dostępny dla systemów operacyjnych Windows, Linux, OS X.
CadSoft Eagle zyskał dużą popularność wśród hobbystów ze względu na prostotę i możliwość darmowego używania jednej z wersji - Eagle Light. Wersja darmowa programu nie pozwala na tworzenie układów elektronicznych w celach komercyjnych.
OrCAD – najpopularniejszy program firmy Cadence zawierający kompletne środowisko do komercyjnych projektów PCB, zawiera wszystkie komponenty niezbędne do projektowania PCB, takie jak moduł do wprowadzania schematów czy edytor PCB wraz z zintegrowanym zarządzaniem regułami projektowymi. Dla zwiększenia wydajności projektowania program oferuje interaktywną technologię prowadzenia połączeń Push & Shove. W cenie licencji otrzymujemy również roczne wsparcie techniczne.
Tina – to niedrogie rozwiązanie od firmy DesignSoft stworzone z myślą o mikroprzedsiębiorstwach i freelancerach. Umożliwia rysowanie schematów układów, opracowywanie rozmieszczenia elementów, symulację oraz wiele dodatkowych funkcjonalności. Wartą odnotowania funkcją jest też testowanie układów w czasie rzeczywistym.
Altera – firma Altera dostarcza kompletny zestaw narzędzi programistycznych dla każdego etapu projektu, min. oprogramowanie NIOS II do projektowania systemów wbudowanych, DSP Builder do projektowania układów cyfrowego przetwarzania sygnałów czy Quartus II oraz ModelSim do rysowania układów i bramek logicznych.
System Max+Plus II (Multiple Array Matrix Programmable Logic User System) firmy Altera jest zintegrowanym środowiskiem do projektowania układów cyfrowych w strukturach programowalnych. System Max+Plus II zawiera 11 zintegrowanych ze sobą programów użytkowych.
Napiszcie w komentarzach, jakich programów do tworzenia schematów i projektowania układów elektronicznych używacie?
REKLAMA |
REKLAMA |