Lista darmowych programów do symulacji obwodów elektronicznych online. Wspólną cechą wszystkich poniższych programów do symulacji jest to, że nie wymagają pobierania na Twój komputer i mogą pracować bezpośrednio w przeglądarce ze strony internetowej.
1. EasyEDA - projektowanie obwodów elektronicznych, symulacji i konstrukcji PCB:
EasyEDA to darmowy symulator obwodów online dla każdego kto kocha elektronikę. Przez ponad pięć lat zespół EasyEDA dążył do utworzenia kompleksowego programu bazującego na stronie internetowej i teraz jest wspaniałym narzędziem dla użytkowników. Środowisko oprogramowania pozwala na tworzenie schematów, następnie sprawdzenie ich pracy w symulatorze. Jeżeli masz już pewność że obwód działa prawidłowo, możesz wykonać płytkę drukowaną za pomocą tego samego oprogramowania. Na stronie internetowej możesz znaleźć wiele projektów i układów elektronicznych wykonanych przez innych ponieważ są udostępnione publicznie jako open hardware. Jest dostępny przydatny samouczek tłumaczący główne funkcje narzędzi, co ułatwia obsługę. Ma też całkiem imponujące funkcje importu i eksportu. Przykładowo możesz importować pliki z Eagle, Kicad, LTspice i Altium Designer i eksportować do PNG czy SVG.
2. Circuit Sims: To jeden z pierwszych symulatorów obwodów bazujących na przeglądarce. To naprawdę wyśmienite narzędzie dla zarówno studentów jak i entuzjastów elektroniki. Niestety developerom nie udało się poprawić jakości graficznego interfejsu użytkownika.
3. DcAcLab posiada atrakcyjną grafikę ale ograniczone funkcje symulacji obwodów. To definitywnie dobry program do nauki, bardzo łatwy w obsłudze. Pozwala zobaczyć jak wykonane są elementy. Nie pozwala na tworzenie układów, jedynie do ćwiczeń.
4. EveryCircuit to symulator układów elektronicznych z dobrze wykonaną grafiką. Po wejściu w program online zostaniesz poproszony o założenie darmowego konta, które pozwoli Ci na zapisanie swoich projektów, oraz posiada ograniczony obszar do rysowania schematu. Do pracy bez ograniczeń wymagana jest roczna opłata $10. Program może być pobrany i używany na platformach Android oraz iTunes. Komponenty posiadają ograniczoną możliwość symulacji z minimalnymi parametrami spice. Jest bardzo prosty w obsłudze, posiada świetny system do projektowania elektroniki. Umożliwia użytkownikowi dołączenie (osadzenie) symulacji na jego stronie internetowej.
5. DoCircuits: Pomimo że po pierwszym wejsciu zostawia wrażenie zamieszania na stronie, daje wiele przykładów jak program działa, zobacz wideo ”start w pięć minut”. Pomiary parametrów układu elektronicznego są wyświetlane na realistycznych instrumentach wirtualnych.
6. PartSim to symulator układów elektronicznych online. Posiada dobrą symulację spice. Możesz narysować układ elektryczny i przetestować go. To ciągle nowy symulator i do wykonania symulacji posiada wybór kilku komponentów.
7. 123D Circuits - Program opracowany przez AutoDesk, umożliwiający na tworzenie układów, zobaczeniu ich na makiecie, użyciu platformy Arduino, symulację obwodów elektronicznych i ewentualnie na utworzenie PCB. Komponenty są wyświetlane w 3D w ich realistycznej formie. Możesz zaprogramować Arduino bezpośrednio z symulatora, co jest naprawdę imponujące.
8. TinaCloud - Program posiada naprawdę zaawansowane funkcje symulacji. Dodatkowo do układów z normalnym mieszanym sygnałem, umożliwia również symulowanie mikroprocesorów, VHDL, zasilaczy SMPS i układów częstotliwości radiowej. Obliczenia są wykonywane bezpośrednio na serwerze firmy zapewniając wyśmienitą prędkość symulacji.
9. Spicy schematics to wieloplatformowe orpogramowanie, wspierające wszystkie platformy, łącznie z iPadem.
10. Gecko simulations to oprogramowanie do symulacji specjalizujące się w projektach układów open source oraz zasilaczy. Za pomocą tego programu możesz również sprawdzić termiczne parametry układu. To oprogramowanie jest częścią ETH (ETH Zurich).
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Przedsiębiorcy Grupa zrzeszająca przedsiębiorców oraz ludzi pragnących założyć własną firmę |
Oświetlenie samochodowe Grupę dedykuję problemom i pomysłom związanym z realizacją oświetlenia samochodowego, światła do ... |
TRANSFORMATORY TOROIDALNE I ... Producenci i konstruktorzy transformatorów i zasilaczy |
Politechnika Lubelska Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Lubelskiej |
REKLAMA |
DcAcLab – Dosyć łatwa obsługa zatem przy użyciu powyżej dwóch elementów tego samego typu wymaga członkostwa.
- Circuit Sims
- DcAcLab
- EveryCircuit
Nie jest łatwy w obsłudze:
- TinaCloud
Ma co najmniej nie sprawny link:
- PartSim
- Gecko simulations
Według Firefox niebezpieczna strona:
- Spicy schematics
Podsumowanie:
EveryCircuit - Ma zautomatyzowane dobranie drogi łączącej poszczególne ogniwa. Zatem przy próbie użycia np. przycisku, potencjometru... wymaga opłaty.
Circuit Sims – Pozwala dobrać cały układ ręcznie chociaż pochłania to nie mało czasu. Zatem brakuje diody prostowniczej w tym nie uwzględnia układu zaporowego diody świecącej przepuszczając prąd nawet od katody do anody.
DcAcLab – Dosyć łatwa obsługa zatem przy użyciu dwóch elementów tego samego typu wymaga członkostwa.
To nie o programy chodzi tylko o ciebie
Programy pomagają a nie "pomagajom"
Very interesting