Zdalny monitoring temperatur w rozdzielniach elektrycznych - ZDALNY ODCZYT - ROZDZIELNIE - AB-MICRO - ROZDZIAŁ MOCY - ROZDZIELNICE NN - INTELLISAW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Zdalny monitoring temperatur w rozdzielniach elektrycznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zdalny monitoring temperatur w rozdzielniach elektrycznych

fot. AB-Micro

Na przełomie roku 2015/2016 inżynierowie firm AB-Micro Sp. z o.o. zaprojektowali i uruchomili pilotażowy system zdalnego monitorowania temperatur rozdzielni elektrycznych NN na zlecenie firmy P.U.H. ELEKTRO-INSTAL ANGOPOL z Łodzi.

Zadanie przewidywało ciągły, w czasie rzeczywistym, zdalny pomiar temperatur w czterech rozproszonych lokalizacjach, z uwzględnieniem bieżącej analizy progów alarmowych w celu natychmiastowego powiadomienia w sytuacji przekroczenia zadanej przez Użytkownika temperatury niebezpiecznej. Do realizacji części pomiarowej wykorzystano bezbateryjne, bezprzewodowe czujniki temperatury w technologii SAW (zjawisko powierzchniowej fali akustycznej) umieszczone bezpośrednio w krytycznych punktach rozdzielnic, na szynach dopływowych oraz odpływowych. W ten sposób w każdej z rozdzielnic uzyskano ciągły pomiar kilkunastu punktów pomiarowych wraz z pomiarem temperatury otoczenia. Dane z czujników drogą radiową w paśmie 425-442 MHz przy pomocy 4 anten rozmieszczonych bezpośrednio w celkach rozdzielnicy są przekazywane do koncentratora sygnałów (IntelliSAW Reader). Zastosowane anteny oprócz odbioru sygnału zwrotnego z pomiarem temperatury dostarczają również energię dla czujników pasywnych. Informacje zbierane przez koncentrator są udostępniane poprzez połączenie szeregowe RS-485 w protokole Modbus RTU do modułu telemetrycznego MT-101.

 IntelliSAW i MT-101 – zapewniają zdalny monitoring temperatur w rozdzielniach elektrycznych

Na każdym etapie połączenia lokalnego w ramach obiektu: czujnik-koncentrator oraz koncentrator-moduł telemetryczny weryfikowany jest status komunikacji, a w przypadku zdiagnozowanych problemów generowane są alarmy. Po wstępnej analizie dokonanej w module telemetrycznym przy pomocy programu wewnętrznego przygotowane tablice pomiarów są następnie przesyłane zdarzeniowo z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych GPRS oraz dedykowanych połączeń VPN na serwer centralny producenta modułów telemetrycznych – Spółki Inventia. W przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej informacja o zdarzeniu jest równolegle przekazywana w postaci krótkiej wiadomości tekstowej do osób, które zarządzają danym obiektem.

 – Przez wiele lat świadczenia usługi zauważyliśmy duże zapotrzebowanie na kontrolę temperatury w rozdzielniach oraz transformatorach. Dotychczas przeprowadzaliśmy okresowe badanie kamerą termowizyjną, jednak brakowało zarówno nam, jak i inwestorowi, bieżącej kontroli nad temperaturą zamontowanych podzespołów. Oferta firmy AB-MICRO z Warszawy na system monitoringu temperatur punktów krytycznych w rozdzielnicach wraz z przesyłem danych przez moduł MT-101 doskonale trafiła w nasze potrzeby, zapewniając kontrolę wybranych parametrów (temperatura, napięcie, prąd) we wskazanych newralgicznych miejscach rozdzielnicy – mówi Piotr Gorzkiewicz z firmy ANGOPOL.

Na potrzeby tego projektu, w porozumieniu z klientem, przygotowano wymagane ekrany synoptyczne, które umożliwiają prezentację graficzną danych pomiarowych na ekranach komputera z poziomu przeglądarki internetowej. Obok aktualnych wartości temperatur zarejestrowanych na obiekcie, część serwerowa umożliwia również przejrzenie historii, która przetrzymywana jest w lokalnej bazie danych serwera. Struktura sieci, w której ulokowano serwer centralny, pozwala na dostęp do danych z dowolnego terminala (komputer, tablet, smartfon) wyposażonego w standardową przeglądarkę internetową i podłączonego do globalnej sieci Internet. Dostęp do danych jest chroniony hasłem. Tylko zalogowany użytkownik zależnie od posiadanego poziomu ochrony ma możliwość zmiany nastaw progów alarmowych jak również wglądu w dane pomiarowe obiektu, w tym przegląd historii.

Rys. 1 Przykładowy ekran wizualizacji obiektu
Rys. 1 Przykładowy ekran wizualizacji obiektu

 IntelliSAW i MT-101 – zapewniają zdalny monitoring temperatur w rozdzielniach elektrycznych
Rys. 2 Ekran diagnostyczny – wszystkie czujniki temperatur zainstalowane na obiekcie

Rys. 3  Wykres temperatur rejestrowanych w trafo
Rys. 3  Wykres temperatur rejestrowanych w trafo

Rys. 4  Wykres temperatur z wszystkich czujników podłączonych dla anteny nr 1
Rys. 4  Wykres temperatur z wszystkich czujników podłączonych dla anteny nr 1

 – Warto wspomnieć o możliwości ustawienia powiadomienia SMS o przekroczeniu temperatury granicznej, które w przyszłości pozwoli nam na szybką reakcję przez całą dobę i zapobiegnięcie awarii, która może wiązać się z przestojem w pracy zakładu. Usługa jest świadczona dzięki zastosowaniu modułu telemetrycznego MT-101 firmy Inventia. Firma AB-MICRO od momentu zamówienia do uruchomienia systemu służyła nam pomocą i wsparciem technicznym. Nie bez znaczenia jest fakt, że pracownicy firmy AB-MICRO są otwarci na sugestie inwestora i starają się sprawnie wdrożyć je do oferowanego przez siebie systemu – mówi Piotr Gorzkiewicz z firmy ANGOPOL.

Firma Angopol, specjalizująca się w sieciach elektroenergetycznych i instalacjach elektrycznych w obiektach przemysłowych, ma zamiar wdrażać system kontroli temperatury firmy IntelliSAW w zestawach z modułami telemetrycznymi w swoich kolejnych inwestycjach.

 – Przejrzysty panel informacyjny z wizualizacją pól rozdzielnicy pozwala na podgląd interesujących nas parametrów z każdego miejsca na świecie (dostęp przez przeglądarkę internetową) oraz śledzenie zmian temperatur, co pozwala na zlokalizowanie przyczyny i zapobiegnięcie często kosztownej awarii. Dla naszej firmy odpowiedzialnej za niezawodność i bezpieczeństwo zasilania zakładu jest to znaczące usprawnienie naszej pracy. Dzięki systemowi dostarczonemu przez firmę AB-MICRO jakość świadczonych przez nas usług została podwyższona zapewniając nam innowacyjność, która pozwoli się wyróżnić na dynamicznie rozwijającym się rynku – dodaje Piotr Gorzkiewicz.

Firma P.U.H Elektro-Instal ANGOPOL zapewnia serwis oraz utrzymanie Rodzielnic NN oraz Stacji transformatorowych w dużym zakładzie przemysłowym w Łodzi.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
AB-MICRO Sp. z o.o.
ul. Kulczyńskiego 14, Warszawa
tel.  32 721 60 00
fax.  32 721 60 01
www.abmicro.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl