Oprogramowanie Wonderware Historian w systemach przemysłowych - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA - AUTOMATYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH - OPROGRAMOWANIE PRZEMYSŁOWE - WONDERWARE - HISTORIAN - ANALIZA PROCESU PRODUKCYJNEGO - DANE PRODUKCYJNE - WONDERWARE HISTORIAN
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Oprogramowanie Wonderware Historian w systemach przemysłowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oprogramowanie Wonderware Historian w systemach przemysłowych

fot. Wonderware Historian - okno aplikacji Trend.

Wonderware Historian jest skalowalnym rozwiązaniem przeznaczonym do zbierania i analizy danych procesowych ze sterowników PLC, wizualizacji HMI/SCADA oraz urządzeń wspierających takie interfejsy komunikacyjne jak OPC, SuiteLink czy DDE.

W zakładach produkcyjnych Historian integruje warstwę produkcyjną z biurową (biznesową). Tym samym zapewnia ciągłą i stabilną rejestrację wszystkich wymaganych parametrów produkcyjnych oraz pozwala na udostępnianie zgromadzonych danych do analiz i raportów.

Dane produkcyjne są bardzo ważnym źródłem informacji zarówno dla pracowników produkcji jak i zarządu. Śledzenie w czasie archiwalnych parametrów, pozwala wprowadzić zmiany w sposobie produkcji, a tym samym zwiększyć jej efektywność i poprawić jakość wyrobów. Obecnie przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić na utratę informacji np. w skutek problemów z działaniem sieci informatycznych. Wonderware Remote IDAS pozwala uniknąć takich problemów.

Komponent Wonderware Remote IDAS (Industrial Data Aquisition Service) jest to rozwiązaniem dla systemów bez ciągłej komunikacji pomiędzy serwerem Wonderware Historian, a urządzeniami dostarczającymi dane. Funkcja Store & Forward w momencie utraty komunikacji z głównym serwerem Wonderware Historian buforuje wartości zmiennych produkcyjnych i zarządza ich przesyłem w momencie ponownego ustanowienia połączenia.

W momencie utraty połączenia IDAS buforuje dane i przesyła je dalej w momencie ponownego nawiązania komunikacji.

Historian Local ma zastosowanie w przypadku geograficznie rozproszonych systemów. Jego funkcjonalność umożliwia stosowanie w niestabilnych sieciach informatycznych (funkcja Store and Forward) z dodatkową opcją lokalnej analizy zmiennych za pomocą Wonderware Historian Client.

Zbierane i lokalnie składowane dane, są cyklicznie replikowane do Historiana nadrzędnego w połączeniu kaskadowym tzw. „Tiering” – dane są składowane lokalnie bez ograniczeń czasowych, ale udostępniane lokalnie oraz dla systemu nadrzędnego tylko przez okres do 7 dni wstecz. Rozwiązanie zabezpiecza przed problemami związanymi z komunikacją jednocześnie gromadząc informacje w dwóch niezależnych lokalizacjach oraz tam, gdzie lokalna analiza nie wymaga dostępu do historii starszej niż 7 dni, umożliwiając analizę w systemie Historiana nadrzędnego bez ograniczeń czasowych.

W momencie utraty połączenia IDAS buforuje dane i przesyła je dalej w momencie ponownego nawiązania komunikacji.Historian Local pozwala na lokalną historyzację zmiennych z możliwością analizy za pomocą Wonderware Historian Client
W momencie utraty połączenia IDAS buforuje dane i przesyła je dalej w momencie ponownego nawiązania komunikacji.Historian Local pozwala na lokalną historyzację zmiennych z możliwością analizy za pomocą Wonderware Historian Client.

 

Wonderware Historian Redundant nieprzerwanie udostępnia dane dla komponentów Wonderware Historian Client.

Wonderware Historian Redundant nieprzerwanie udostępnia dane dla komponentów Wonderware Historian Client.


Aby zabezpieczyć się przed ryzykiem utraty danych produkcyjnych np. w skutek awarii sprzętu lub działania osób trzecich, stosuje się rozwiązania polegające na centralnej agregacji danych z lokalnych serwerów Wonderware Historian. Korzyści jakie niesie ze sobą Tiering to m.in. :

  • Backup danych na oddzielnym serwerze,
  • Centralny dostęp do wszystkich danych produkcyjnych,
  • Oddzielenie sieci przemysłowej od korporacyjnej,
  • Wysoka dostępność i odporność na awarie.

 

Wonderware Historian Local pozwala na lokalną historyzację zmiennych z możliwością analizy za pomocą Wonderware Historian Client.

Informacje pochodzące z produkcji stanowią podstawę podejmowania decyzji. W wielu przypadkach archiwizacja wartości zmiennych oraz śledzenie ich przebiegu jest niezbędne do efektywnego zarządzania procesem produkcji, bądź jest to wymuszone przez regulacje prawne.

Wonderware Historian Redundant pozwala na skuteczne zabezpieczenie się przed nieoczekiwaną awarią serwera historyzacji bądź części infrastruktury sieciowej, a tym samym zapewnienie ciągłego dostępu do danych produkcyjnych. Zmienne z urządzeń zewnętrznych przesyłane są do obu Historian Serwerów, stanowiąc w pełni niezależne od siebie bazy danych. W przypadku zerwania połączenia Historian Clienta z aktywnym serwerem, automatycznie uaktywnia się komunikacja z serwerem dodatkowym, który przejmuje funkcje związane z udostępnianiem informacji. System zabezpiecza zarówno gromadzenie danych, jak i dostęp do zmiennych z poziomu aplikacji klienckich np. Trend.

Pakiet Wonderware Historian Client został stworzony z myślą o maksymalizacji efektywności wykorzystania informacji z produkcji oraz prezentacji wniosków szerokiemu gronu odbiorców. Pozwala on na łatwiejsze wychwytywanie niewydolności procesów produkcyjnych, a tym samym znacząco przyczynia się do oszczędności czasu pracowników oraz zwiększenia wydajności. W skład Wonderware Client wchodzą takie komponenty jak:

  • Trend – analiza wartości na wykresach,
  • Query – generowanie zapytań do baz danych SQL,
  • Workbook – dodatek do programu Microsoft Excel,
  • Report – dodatek do programu Microsoft Word.

Źródło: ASTOR

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl