Kompleksowe rozwiązania ABB dla spalarni śmieci - ABB - FALOWNIKI - TRANSFORMATORY - ECODRY - SPALARNIA ODPADÓW - SPALANIE ODPADÓW - NAPĘDY - SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ - EMERGENCY SHUTDOWN SYSTEMS
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Kompleksowe rozwiązania ABB dla spalarni śmieci
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kompleksowe rozwiązania ABB dla spalarni śmieci

fot. David Castor/Wikipedia

Przemysłowe spalarnie odpadów to jeden z segmentów przemysłu, do którego od kilkudziesięciu lat ABB dostarcza rozwiązania „pod klucz” z zakresu automatyki, energetyki, analityki i systemów sterowania. W Europie pracuje wiele instalacji, w których sprawdzają się aparatura i urządzenia ABB. Wkrótce takie instalacje zostaną również uruchomione w Polsce. Polityka „jednego dostawcy”, coraz częściej doceniana przez inwestorów, pozwala na obniżenie kosztów i zwiększenie niezawodności kluczowych instalacji.

Pomijając specjalistyczną technologię spalania odpadów, budowę pieca oraz część mechaniczną zakładu, firma ABB jest w stanie dostarczyć wszystkie urządzenia i systemy niezbędne do prawidłowego działania instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Kompleksowa oferta spółki obejmuje doradztwo, projektowanie, zarządzanie projektem, a także dostawy urządzeń i uruchomienia w zakresie części energetycznej, automatyki oraz systemów optymalizacji pracy, sterowania i monitorowania emisji spalin.

Tysiące systemów automatyki

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla tej branży rozwiązań są opracowane wspólnie z wieloma producentami kotłów i turbin standardy przemysłowe, których celem jest zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa i niezawodności tych kluczowych dla spalarni elementów infrastruktury. Systemy zabezpieczeń (ESD) oraz systemy sterowania palnikami (BMS) produkcji ABB należą do najczęściej stosowanych na całym świecie. Dotychczasowe doświadczenia w wielu różnych instalacjach, zasilanych różnorodnym paliwem, wykazały ich wysoką dyspozycyjność i niezawodność. Dotychczas ABB dostarczyła ponad 1200 takich systemów automatyki dla turbin większości światowych producentów. Rozwiązania te obejmują monitoring, sterowanie i zabezpieczenia turbiny. Są ściśle zintegrowane z systemem automatyki zakładu, gwarantując bezproblemową integrację na poziomie technicznym, operacyjnym oraz diagnostycznym.

Również w zakresie monitoringu emisji spalin, rozwiązania ABB są zweryfikowane przez rynek i od wielu dziesięcioleci wykorzystywane na całym świecie w spalarniach odpadów. Niewątpliwym atutem firmy jest jej obecność na rynku lokalnym, co pozwala na dostosowanie rozwiązań do specyficznych potrzeb i zaprojektowanie systemu tak, by spełniał wymagania regionalne i krajowe.

Czytaj więcej o systemach ESD od ABB.

spalarnie-ABB-infografika

(kliknij aby powiększyć)

Mniej ciepła, mniej hałasu

Niebagatelne znacznie, w przypadku technologii oferowanych przez ABB, ma poprawa efektywności energetycznej zakładu. Szacuje się, że w przypadku spalarni odpadów nawet do 15 proc. wygenerowanej energii pochłaniają potrzeby własne. Największymi źródłami strat są starej generacji transformatory, układy napędowe pomp i wentylatorów (silniki o niskich sprawnościach oraz układy regulacji pozbawione falowników), a także przewymiarowane instalacje oraz urządzenia. Dostępne dzisiaj systemy i urządzenia zwiększają efektywność procesu oraz zmniejszają zużycie energii przy jednoczesnym zwiększeniu dyspozycyjności i niezawodności infrastruktury technicznej. Właściwa konfiguracja oraz integracja systemów może zmniejszyć te straty nawet o 30 proc.

ABB jest wiodącym na świecie dostawcą transformatorów, wśród których można znaleźć wyjątkowo wydajne i innowacyjne urządzenia EcoDry, które zmniejszają straty o 65 proc. w przypadku pracy jałowej oraz o 33 proc. pod pełnym obciążeniem. Podobna sytuacja jest z silnikami elektrycznymi. Te o wysokiej efektywności zużywają i tracą mniej energii. Generują mniej ciepła i mniej hałasu, a także nie wymagają częstego serwisowania. Najnowszy i wielokrotnie nagradzany silnik ABB klasy premium (IE4) jest o 5 proc. bardziej wydajny niż porównywalne silniki standardowe. Biorąc pod uwagę, iż 90 proc. kosztów silnika w całym cyklu jego użytkowania pochłania zużycie energii elektrycznej, są to znaczące oszczędności.

Czytaj więcej o transformatorach EcoDry od ABB.
 

Problematyczne przewymiarowanie

Jednym z często spotykanych problemów, szczególnie w zakładach oddanych do użytku wiele lat temu, jest przewymiarowanie urządzeń, takich jak silniki, pompy czy wentylatory. Taki sprzęt jest w stanie generować ogromne straty, nie dając w zamian żadnych korzyści. Dlatego coraz popularniejsze staje się sterowanie silnikami pomp i wentylatorów napędami o zmiennej prędkości. Ich zastosowanie prowadzi do zmniejszenia zużycia energii nawet o 50 proc. Oferowane przez ABB napędy AC i DC znajdują zastosowanie we wszystkich branżach przemysłowych.

Czytaj więcej o napędach ABB.
  

Bez względu na skalę

ABB dostarczyła swoje rozwiązania do kilkuset przemysłowych spalarni odpadów na całym świecie. Wszystkie sprawdziły się pod względem niezawodności i efektywności w każdym wykorzystywanym obecnie systemie spalania odpadów oraz przy różnej technologii budowy pieca. Rozwiązania te obsługują zarówno największe na świecie instalacje, jak i małe, lokalne zakłady o niewielkim rocznym przerobie. Wszystko to dzięki temu, że bez względu na skalę inwestycji spółka oferuje rozwiązania gwarantujące maksymalną dostępność, niezawodność, wydajność i bezpieczeństwo przy możliwie najniższych kosztach. ABB udziela klientom wsparcia na każdym z etapów budowy i eksploatacji instalacji. Poczynając od wsparcia technicznego na etapie projektowania całej instalacji i doboru poszczególnych urządzeń, poprzez ich dostawę, montaż, uruchomienie, szkolenia obsługi, aż po eksploatację, przeglądy, naprawy bieżące, świadczenie umów serwisowych i dostawy części zamiennych. Ponadto zapewnia stałe podnoszenie wersji oprogramowania systemów klasy DCS, by zagwarantować klientom wysokie standardy w zakresie pewności ruchowej i bezpieczeństwa eksploatacji w całym cyklu życia instalacji.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl