Laboratoryjne zasilacze programowalne - TME - AXIOMET - ZASILACZE LABORATORYJNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Laboratoryjne zasilacze programowalne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Laboratoryjne zasilacze programowalne

Regulowanie napięcia i prądu wyjściowego z dużą rozdzielczością, stabilizacja i minimalizowanie tętnień i szumów dla napięcia regulowanego – to cechy zasilaczy laboratoryjnych AX-3003P i AX-6003P marki AXIOMET.

PARAMETRY I CHARAKTERYSTYKA ZASILACZY

Jednoczesny odczyt wartości napięcia i prądu z płynną regulacją to istotna cecha zasilaczy AX-3003P i AX-6003P przydatna w warunkach laboratoryjnych. Można dzięki temu dokonywać ciągłej analizy zmieniających się wartości, a płynna regulacja zapewni bardzo dokładne nastawienie napięcia i prądu wyjściowego z uwzględnieniem bardzo małych przyrostów lub spadków.

Zasilacze posiadają 4 kluczowe zabezpieczenia:

 • przeciwprzeciążeniowe,
 • przeciwprzepięciowe,
 • temperaturowe,
 • przed przyłączeniem do wyjścia zasilacza napięcia o przeciwnej polaryzacji.


Napięcie wyjściowe w modelu AX-3003P wynosi 30 V DC, natomiast w AX-6003P, 60 V DC (przy prądzie wyjściowym w zakresie 0-3 A). W efekcie zasilacz AX-6003P pozwala na zasilanie urządzeń i układów o większej mocy.

Pozostałe właściwości obu zasilaczy są takie same:

 • rozdzielczość napięcia wyjściowego 1 mV
 • rozdzielczość prądu wyjściowego 0,1 mA.

Parametry zasilania można więc regulować bardzo dokładnie, co jest szczególnie istotne w przypadku urządzeń o bardzo małej mocy.

W praktyce zastosowanie znajdują dwa sposoby ustawiania prądu wyjściowego:

 • wprowadzenie wartości wyjściowej prądu przyciskiem numerycznym a następnie potwierdzenie przyciskiem [Enter];
 • zmiana wartości prądu wyjściowego od razu wraz z naciśnięciem gałki. Używając tego sposobu przy włączonym wyjściu prąd wyjściowy zmieni się o wartość obrotu gałki.

Nie mniej ważna jest stabilizacja napięcia (≤0,01% + 3mV) oraz prądu (≤0,2% + 3mA). Tętnienia i szumy dla napięcia regulowanego wynoszą ≤1mVrms, dzięki czemu zyskujemy dokładną stabilizację napięcia wyjściowego. Jest to istotny czynnik przy pracach laboratoryjnych, zwłaszcza z urządzeniami czułymi na zmiany wartości napięcia i natężenia prądu.

Nie mniej ważny jest współczynnik temperaturowy ≤300ppm/°C. Dokładność ustawień osiąga ± 0,03% odczytu + 10mV (25±5°C) a czas przywrócenia wynosi 100us (zmiana obciążenia o 50%, minimalne obciążenie 0,5A).

Zasilacze wyposażono w 1 kanał wyjściowy.

Urządzenia są zasilane napięciem 115/230 V AC (±10%, 50/60Hz), natomiast wymiary zasilaczy to 126 x 143 x 296 mm przy masie 5,5 kg.
 

PROGRAMOWANIE

Dodatkową zaletą zasilaczy programowalnych jest możliwość programowania i odczytywania wielu właściwości. Jest to szczególnie przydatne podczas prac projektowych i uruchomieniowych urządzeń elektronicznych, zwłaszcza przy prowadzeniu obliczeń. Z kolei programowanie wielkości elektrycznych umożliwia szybką zmianę wartości napięcia i prądu, dzięki czemu pracę z różnymi zasilanymi urządzeniami i układami są łatwiejsze.

Opisywane zasilacze AXIOMET pozwalają na programowanie parametrów za pomocą klawiatury numerycznej oraz użycie przycisku krokowego (zwiększenie lub zmniejszenie wartości napięcia albo prądu po każdorazowym naciśnięciu przypisanego przycisku funkcyjnego). Podczas prac wymagających ciągłej i precyzyjnej regulacji wielkości na wyjściu zastosowanie znajduje obrotowa gałka. Naciskając przycisk [<] lub [>] przesuwamy kursor w lewo lub w prawo, a obracając gałkę w prawą stronę zwiększamy o 1 wartość, na której znajduje się kursor.

MOŻLIWOŚCI USTAWIEŃ

Zasilacze AX-3003P i AX-6003P dają możliwość idealnego dopasowania właściwości zasilacza do parametrów zasilanego urządzenia, zwłaszcza w warunkach laboratoryjnych. Przykłady ustawień obejmują:

 • wartość zabezpieczenia przeciwprzepięciowego: maksymalną wartość napięcia wyjściowego ustawia się przyciskiem [OVP]. Jeżeli ustawiona wartość lub bieżąca wartość wyjściowa jest wyższa od maksymalnej, wyjście zostanie wyłączone a użytkownik poinformowany o tym sygnalizacją świetlną i akustyczną,
 • stan zabezpieczenia przeciążeniowego,
 • czas opóźnienia napięcia/prądu,
 • zabezpieczenie przeciążeniowe,
 • krok napięcia,
 • krok prądu,
 • autotest napięcia: zyskuje się dzięki niemu poprawę dokładności napięcia wyjściowego.

Kluczowe miejsce zajmuje również możliwość ustawiania:

 • przycisków szybkiego dostępu,
 • sygnału dźwiękowego,
 • ilości cykli pracy: wybór odbywa się za pomocą przycisków numerycznych, ilości cykli ustalana jest od 0 do 99999.


Zasilacze AXIOMET dają możliwość wykorzystać zdalnego sterowania poprzez komunikowanie zasilacza z komputerem za pomocą interfejsu USB. Oprogramowanie pozwala na zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami dostępnymi przy użyciu płyty czołowej urządzenia.

Zasilacz może zapamiętać do 100 ustawień wprowadzonych przez użytkownika.

PODSUMOWANIE

Laboratoryjne zasilacze programowalne AX-3003P i AX-6003P marki AXIOMET dają użytkownikom szerokie możliwości w zakresie ustawień poszczególnych parametrów zasilacza łącznie z zabezpieczeniami, przy wysokim poziomie dokładności regulacji napięcia i prądu wyjściowego.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl