Komputery jednopłytkowe SolidRun - TME - RASPBERRY PI - KOMPUTER JEDNOPŁYTKOWY - SOLIDRUN
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Komputery jednopłytkowe SolidRun
drukuj stronę
poleć znajomemu

Komputery jednopłytkowe SolidRun

Komputery jednopłytkowe są dostępne na rynku od dość długiego czasu. Jednak dopiero pojawienie się Raspberry Pi spowodowało prawdziwą rewolucję. Tani komputerek stał się niezwykle popularny, niejako inicjując modę na komputery jednopłytkowe oraz wykorzystywanie systemu Linux w układach wbudowanych.

W niniejszym artykule przedstawimy komputery jednopłytkowe produkowane przez firmę SolidRun.

W ofercie firmy SolidRun znajdziemy bardzo interesujące rozwiązania, pozwalające na łatwe zbudowanie własnego komputera jednopłytkowego. Są to produkty HummingBoard oraz CuBox.

Płytka HummingBoard jest z wyglądu bardzo podobna do Raspberry Pi – ma wymiary karty kredytowej, gniazda są rozmieszczone w podobnych miejscach, nawet niektóre obudowy mogą być wykorzystywane zamiennie.

CuBox to właściwie gotowy produkt, wystarczy podłączyć zasilanie, umieścić w gnieździe kartę micro-SD i można rozpocząć pracę. Cały komputer ma wymiary 55 x 55 x 42 mm – jest więc jednym z mniejszych dostępnych na rynku.

Obie płytki bazują na tych samych mikroprocesorach z rodziny i.MX6, produkowanych przez firmę Freescale. Do wyboru są cztery modele: Solo, Dual Lite, Dual oraz Quad. Wszystkie posiadają rdzeń Cortex-A9 i są taktowane zegarem 1 GHz (z możliwością przyspieszenia do 1,2 GHz).

Układ Solo jest najtańszym z oferowanych rozwiązań i posiada jeden rdzeń. Modele Dual Lite oraz Dual są dwurdzeniowe, a najmocniejsza wersja Quad posiada na pokładzie cztery rdzenie.

Układy są wyposażone w pamięć RAM DDR3 o pojemności od 512MB w przypadku Solo, aż do 4GB pamięci DDR3 dla układu Quad.

Komputer CuBox wyposażony jest w następujące interfejsy:

 • RJ-45 złącze sieci Ethernet, w modelach Dual i Quad w wersji gigabitowej,
 • wyjście HDMI 1,4 z obsługą CEC,
 • 2 złącza USB 2.0,
 • gniazdo karty micro-SD,
 • wyjście optyczne S/PDIF,
 • odbiornik podczerwieni,
 • modele Dual i Quad posiadają wyjście eSATA do podłączenia zewnętrznego dysku,
 • opcjonalnie: sieć bezprzewodowa WiFi oraz Bluetooth 4.0.

Do sterowania pracą komputerka można wykorzystać klawiaturę i myszkę, podłączane do portu USB lub pilot pracujący w podczerwieni. Istnieje też możliwość wykorzystania smartfona do sterowania komputerem. Ofertę firmy uzupełniają dedykowane piloty, zasilacze oraz karty SD z gotowym systemem Android oraz Linux (z odtwarzaczem Kodi).

Płytka HummingBoard ma wymiary karty kredytowej podobnie jak Raspberry Pi. Można ją nabyć w dwóch konfiguracjach: podstawowej oraz rozszerzonej (professional). Wersja podstawowa jest dedykowana dla tańszych mikroprocesorów Solo oraz Dual Lite, natomiast wersja rozszerzona pozwala na wykorzystanie układów peryferyjnych dostępnych w droższych modelach Dual oraz Quad.

Obie płytki oferują następujące interfejsy:

 • RJ-45 złącze sieci Ethernet, w modelach Dual i Quad w wersji gigabitowej,
 • wyjście HDMI 1.4 z obsługą CEC,
 • 2 złącza USB 2.0,
 • gniazdo karty micro-SD,
 • wyjście cyfrowe dźwięku S/PDIF coaxial,
 • wyjście analogowe audio,
 • gniazdo do podłączenia kamery CSI-2,
 • 28-pinowe gniazdo rozszerzeń (GPIO, UART, SPI, I2C),
 • opcjonalnie sieć bezprzewodowa WiFi oraz Bluetooth 4.0,
 • gniazdo micro-USB do zasilania płytki.

Podobnie jak w przypadku CuBox, również HummingBoard może być wyposażony w funkcję obsługi sieci bezprzewodowej WiFi oraz Bluetooth 4.0.

W wyposażeniu wersji rozszerzonej znajdziemy dodatkowo:

 • gniazdo LVDS do podłączenia wyświetlacza,
 • możliwość podłączenia dwóch dodatkowych gniazd USB 2.0,
 • zegar czasu rzeczywistego,
 • odbiornik podczerwieni,
 • interfejs eSATA do podłączenia dysku (najlepiej SSD),
 • gniazdo PCIe.

 
Komputery wyposażone są w wydajne mikroprocesory z jądrem Cortex-A9 oraz bardzo bogaty zestaw interfejsów. Dzięki temu pozwalają na wykorzystanie ich do budowy wielu ciekawych urządzeń.

Oczywistym przykładem może być wykorzystanie ich do utworzenia własnego odtwarzacza multimediów. Po podłączeniu zewnętrznego dysku SSD można odtwarzać filmy w rozdzielczości HD, jak również przygotować własny sieciowy serwer plików (NAS).

Gniazdo PCIe nie jest często spotykanym rozszerzeniem, ale możliwości jakie daje są ogromne. Producent podpowiada jedną z możliwości jego wykorzystania – podłączenie modemu LTE. Na płytce znajdziemy przygotowane miejsce na zamocowanie gniazda karty SIM.
Komputery oparte o HummingBoard i CuBox mogą pracować pod kontrolą wielu różnych wersji Linux-a oraz Androida. Na stronie producenta znajdziemy gotowe do pobrania i instalacji obrazy takich dystrybucji, jak: Debian, Android 4.4.2 KitKat, OpenElec with Kodi, Fedora, OpenSUSE, Arch Linux i wielu innych.

Aby dodatkowo ułatwić pracę z różnymi dystrybucjami Linuxa dostępne jest narzędzie Ignition, które pozwala na wybranie obrazu systemu i automatyczne przygotowanie karty SD.

Tym co odróżnia rozwiązania firmy SolidRun od większości dostępnych na rynku jest modułowa konstrukcja. Zarówno HummingBoard, jak i CuBox są zbudowane w oparciu o moduły SOM, czyli System-On-Module.


Są one również dostępne w sprzedaży, więc inżynierowie zainteresowani konstrukcją własnego komputera jednopłytkowego mogą wykorzystać je do zaprojektowania własnego rozwiązania.

W ofercie znajdziemy moduły z wymienionymi wcześniej mikroprocesorami: i.MX6 Solo, Dual Lite, Dual oraz Quad. Każdy z nich, poza mikroprocesorem, wyposażony jest w pamięć RAM DDR3 (do 4GB), moduł PHY sieci Ethernet oraz opcjonalnie sieć bezprzewodową WiFi oraz Bluetooth. Do połączenia z płytką bazową wykorzystywane są złącza Hirose DF40.

Warto również wspomnieć o zgodności urządzeń z wymaganiami dyrektywy CE oraz RoHS.
Produkty firmy SolidRun nie są jedynie rozwiązaniami ewaluacyjnymi. Mogą być zastosowane jako gotowe wyroby.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową dystrybutora SolidRun – firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu ).

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl