Zestaw HSC 85-36kV firmy Ergom do bezpiecznego cięcia kabli - ERGOM - NARZĘDZIA HYDRAULICZNE - KABLE I PRZEWODY - CIĘCIE KABLI
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Zestaw HSC 85-36kV firmy Ergom do bezpiecznego cięcia kabli
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zestaw HSC 85-36kV firmy Ergom do bezpiecznego cięcia kabli

fot. Zestaw HSC 85-36kV/ZU

Wychodząc na przeciw potrzebom klientów Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM, wprowadził w tym roku do oferty nowy typ narzędzia do bezpiecznego cięcia kabli. Zestaw HSC 85-36kV przeznaczony jest do odcinania kabli o żyłach aluminiowych i miedzianych jedno- i wielodrutowych o maksymalnej średnicy zewnętrznej 85mm i napięciu znamionowym do 36kV, w których nie jest możliwe jednoznaczne określenie stanu bez napięciowego.

 

Zestaw hydrauliczny typu HSC 85-36kV przeznaczony jest do odcinania kabli o żyłach aluminiowych i miedzianych jedno i wielodrutowych nie opancerzonych lub opancerzonych z miękką lub twarda izolacją gumową, izolacją z tworzywa, izolacją papierową nasączoną syciwem o maksymalnej średnicy zewnętrznej 85mm i napięciu znamionowym do 36kV, w których nie jest możliwe jednoznaczne określenie stanu bez napięciowego. W przypadku kabli opancerzonych maksymalna średnica nie może przekraczać 50mm. Za pomocą zestawu można przecinać również kable telefonicznych i do transmisji danych o maksymalnej średnicy zewnętrznej do 85mm.

Budowa

Zestaw HSC 85-36kV do bezpiecznego cięcia składa się z dwubiegowej pompy hydraulicznej z napędem nożnym typ HSC-85/P połączonej z głowicą odcinającą typ HSC-85/H za pomocą węża elektroizolacyjnego o długości 10mb. Wąż elektroizolacyjny z jednej strony jest na stałe wkręcony do głowicy odcinającej, a z drugiej strony zakończony szybkozłączem ZH-NZ 3/8". Odpowiadające mu szybkozłącze ZH-CZ 3/8" znajduje się w pompie. Cały układ został napełniony olejem elektroizolacyjnym.

Głowica tnąca oraz pompa hydrauliczna zaopatrzone zostały w zaciski uziemiające ze śrubami M10, do których można podłączyć przewody uziemiające zakończone końcówkami kablowymi. Minimalny zalecany przekrój linki uziemiającej, na który został zaprojektowany i przebadany zestaw powinna wynosić 50mm2.

W zestawie znajdują się również pręty uziomowe zakończone ostrzem umożliwiającym łatwe wbicie w grunt w celu wykonania uziomu gruntowego. Linka uziemiająca zakończona jest z jednej strony końcówką kablową umożliwiającą przykręcenie jej do zacisku w pompie lub głowicy z drugiej strony znajduje się zacisk umożliwiający przykręcenie linki do szyny płaskiej lub przewodu okrągłego. Po odkręceniu zacisku możliwe jest bezpośrednie przykręcenie linki do zacisku znajdujące się na pręcie uziomowym. Cały zestaw przechowywany jest w metalowej dwukomorowej skrzyni umożliwiającej bezpieczny transport i przechowywanie. Elementy składowe narzędzia przedstawione zostały na rysunku 2:

Budowa zestawu HSC 85-36kV

Rys. 2. Budowa zestawu HSC 85-36kV

 

Badania i certyfikaty

Zestaw hydrauliczny typu HSC 85-36kV spełnia wszystkie wymagania opisane normą PN-EN 50340:2010 Urządzenia hydrauliczne do przecinania kabli – Urządzenia przeznaczone do stosowania w instalacjach elektrycznych o napięciu nominalnym do 30kV prądu przemiennego, a poszczególne elementy składowe, tj. zestaw uziemiający, wąż hydrauliczny i olej, spełniają dodatkowo wymagania norm dla nich dedykowanych: PN-EN ISO 3949:2014-12, PN-EN 60296:2012, PN-EN 61230:2011.

Właściwości zestawu mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo obsługi podczas przecinania przewodów mogących znajdować się pod napięciem zostały bezpośrednio potwierdzone wykonaniem próby zwarciowej na ostrzu tnącym narzędzia, która ma za zadanie zasymulować omyłkowe przecięcie przewodu znajdującego się pod napięciem. Przy właściwym uziemieniu miejsca pracy, za pomocą dedykowanego do urządzenia zestawu uziemiającego, przy przepływie prądu zwarciowego It o maksymalnej wartości 14kA pomiędzy ostrzem tnącym a prętem uziomowym nie powinno nastąpić „odpalenie” linki uziemiającej lub zacisków, a jedynie jej uszkodzenie (rysunek 3).

Uziom po zwarciach

Rys. 3. Uziom po zwarciach

Dodatkowo zastosowanie właściwego przewody hydraulicznego oraz medium roboczego nie powinno spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia obsługi. Własności te potwierdzone zostały pomiarem prądu upływu, który wynosi jedynie 20µA dla napięcia probierczego wynoszącego 37,5kV.

Pozytywny wynik badań pozwolił na wystawienie przez Instytut Energetyki w Warszawie certyfikatu potwierdzającego zastosowanie właściwych rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych (rysunek 4):

Certyfikat IEn

Rys. 4. Certyfikat IEn

 

Wnioski

Wykonując jakąkolwiek pracę fizyczną, można ulec wypadkom zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Dotyczy to szczególnie pracy przy urządzeniach elektrycznych i instalacjach, w których nie jesteśmy jednoznacznie stwierdzić braku napięcia zasilającego. Taka kontrola jest szczególnie trudna w przypadku kabli zasilających o napięciu znamionowym 15kV w ekranie metalowym. W związku z tym przed przystąpieniem do pracy, np. cięcie kabla, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia, aby zapewnić bezpieczeństwo operatora. Jednym z takich narzędzi jest zestaw do bezpiecznego cięcia typu HSC 85-36kV/ZU, którego walory użytkowe zapewniające właściwy poziom bezpieczeństwa zostały potwierdzone przez Instytut Energetyki w Warszawie. 

Źródło: ERGOM

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Zakład Aparatury Elektrycznej ERGOM Sp. z o.o.
ul. Nowe Sady 10, Łódź
tel.  801 000 275
www.ergom.com
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl