STUDIUM PRZYPADKU: Robot przemysłowy i paletyzacja w firmie z branży spożywczej - ASTOR - KAWASAKI - ROBOT PALETYZUJĄCY - PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY - PALETYZACJA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka STUDIUM PRZYPADKU: Robot przemysłowy i paletyzacja w firmie z branży spożywczej
drukuj stronę
poleć znajomemu

STUDIUM PRZYPADKU: Robot przemysłowy i paletyzacja w firmie z branży spożywczej

fot. ASTOR

Wyzwania związane ze zbyt dużą rotacją pracowników obciążanych wymagającymi zadaniami, wydajnością produkcji i rosnącymi potrzebami rynku – to kwestie, które w branży spożywczej jest w stanie rozwiązać technologia z zakresu automatyki i robotyki. Jak odpowiednio dopasować taką instalację do potrzeb? Na jakie elementy warto położyć nacisk? Obserwacja dobrych praktyk i studiów przypadku z tego zakresu, pozwala odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

KLIENT

Firma FROST zajmuje się produkcją mrożonych warzyw i owoców. Większość produkcji, bo aż 90% opiera się na cebuli, ale zakład zajmuje się także przetwórstwem dyń oraz cukinii. Produkty pakowane są w całą gamę zróżnicowanych opakowań, zależnie od potrzeb klientów. Historia firmy sięga początku lat 80-tych XX wieku, kiedy podjęto decyzję o budowie Przetwórni Owoców i Warzyw w Jarogniewicach. Celem działalności zakładu było przetwarzanie płodów rolnych wyprodukowanych na ponad 2 tys. hektarów okolicznych terenów. W późniejszych latach przetwórnię dostosowano do realiów rynkowych, inwestując w budowę nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych linii technologicznych dla poszczególnych działów produkcyjnych.

WYZWANIE

W jednym z firmowych zakładów produkcyjnych firmy, w Jarogniewicach, część zadań wykonywanych przez pracowników zaliczało się do ciężkich i wymagających. Operatorzy byli odpowiedzialni m.in. za układanie wielokilogramowych kartonów lub worków na paletach. Kolejnym etapem ich pracy było przewożenie wózkiem widłowym pełnych palet, a następnie ręczne foliowanie produktu, który w taki sposób był przygotowywany do transportu.

Jednym z powodów planowanej zmiany były trudności w znalezieniu pracowników na stanowisko do paletyzacji, co skutkowało znaczną rotacją kadry. Dodatkowo zaistniała potrzeba zwiększenia wydajności produkcji i zaspokojenia rosnących potrzeb rynku. Firmie zależało także na rozwoju i wprowadzeniu nowoczesnych technologii. Z tych powodów zdecydowano się na zakup nowej linii produkcyjnej, której istotnym elementem było wykonanie stanowiska do paletyzacji z udziałem robota Kawasaki.

ROZWIĄZANIE

Działająca jako integrator firma DREWMAX zaproponowała i wdrożyła rozwiązanie bazujące na robocie Kawasaki, dostarczonym przez ASTOR. Prace wdrożeniowe trwały około 2 miesiące.

 – Paletyzacja produktów była wymagającym projektem, ze względu na dużą różnorodność opakowań (różnego wymiaru kartony oraz oszronione worki), a także palety o różnych wymiarach. Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy chwytak wykorzystujący pneumatyczne generatory próżni oraz urządzenia peryferyjne do transportu opakowań i palet. W tym projekcie wykorzystano robota Kawasaki ZX130L. Dzięki funkcjonalności języka programowania AS, zastosowanego w tego typu robotach, możliwe było zbudowanie elastycznej i bardzo przejrzystej aplikacji, pozwalającej na ułożenie dowolnych opakowań w dowolnej konfiguracji na dowolnej palecie. W aplikacji tej wykorzystano również możliwość tworzenia interfejsu użytkownika na panelu operatorskim robota, dzięki czemu aplikacja została wyposażona w prosty interfejs do modyfikacji schematów układania, co znacznie uprościło obsługę gniazda paletyzacji – opowiada Tomasz Maciejewski, Automatyk w firmie DREWMAX.

Zainstalowano transporter palet, który dostarcza palety z dwóch stron robota. Robot Kawasaki ZX130LFD42 układa na paletach 15-20-kilogramowe worki foliowe lub 10-kilogramowe kartony z zamrożoną cebulą, pokrojoną w kostki lub w plastry. Tak załadowana paleta jest następnie transportowana do owijarki palet, gdzie następuje zawinięcie produktów folią. Z tego miejsca gotowa paleta trafia do transportu.

Stanowisko do paletyzacji z robotem Kawasaki stanowi istotny element projektu linii produkcyjnej, w której głównym elementem jest tunel zamrażalniczy. Technologia produkcji nie uległa zmianie, zmieniono jedynie narzędzia, którymi wykonywane są działania związane z produkcją mrożonych warzyw.

REZULTATY

Dzięki przeprowadzonym inwestycjom modernizacyjnym, rozbudowie i unowocześnieniu instalacji chłodniczej w zakładzie w Jarogniewicach, osiągnięto wysoki potencjał produkcyjny. Wydajność zakładu wynosi obecnie 5 ton na godzinę

 – Unowocześnienie linii transportu wraz z zainstalowaniem robota do paletyzacji pozwoliły na zwiększenie wydajności o 30% oraz na rozwój pracowników i ich kontakt z nowoczesną technologią. Przyczyniły się także do wzrostu wartości firmy i wpłynęły na unowocześnienie jej wizerunku – podsumowuje Henryk Tomczyk, Kierownik Działu Utrzymania Ruchu we FROST.

Efektem robotyzacji jest m.in. zwiększona wydajność i oszczędność czasu. Czynności paletyzacji są wykonywane teraz dużo szybciej. Dodatkowo dokładna paletyzacja oraz owijanie folią palet pozwalają na utrzymanie stałej, wysokiej jakości zapakowanych produktów i odpowiednie zabezpieczenie ich na czas transportu.

 – Pracownikom została teraz powierzona mniej obciążająca praca, jaką jest sortowanie cebuli oraz utrzymanie czystości w zakładzie. Przekonali się, że robot nie pozbawił ich pracy - wręcz przeciwnie - wyręczył w najcięższych obowiązkach. Modernizacja linii produkcyjnej spowodowała również 2-krotny wzrost produktywności: z 1200 ton zamrożonej cebuli paletyzowanej miesięcznie do 2500 ton – podsumowuje Barbara Wegenke, Prezes FROST.

Wsparcie ASTOR dla projektu, poza dystrybucją systemów automatyki i robotyki obejmuje pakiet usług dodatkowych. Są to m.in. konsultacje techniczne i biznesowe, doradztwo przedwdrożeniowe oraz profesjonalne wsparcie techniczne (w tym m.in. przeglądy okresowe).

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl