Boroskopy do zastosowania w trudnych warunkach - TME - BOROSKOP - AXIOMET - VIDEOBOROSKOP - KAMERY INSPEKCYJNE - ENDOSKOPY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Boroskopy do zastosowania w trudnych warunkach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Boroskopy do zastosowania w trudnych warunkach

fot. AX-B180

Boroskopy, nazywane inaczej kamerami inspekcyjnymi, są przyrządami służącymi do dokonywania przeglądów w miejscach trudno dostępnych lub z ograniczonym dostępem światła, bez konieczności ich demontażu, np. we wnętrzach profili, komorach silników, instalacjach klimatyzacyjnych czy zawieszeniu pojazdów.

 

Ogólna charakterystyka boroskopów

Kamery inspekcyjne AXIOMET są wyposażone w elastyczny przewód o długości 1 metra zakończony głowicą z wbudowaną na jej końcu kamerą oraz diodami LED oświetlającymi pole widzenia. Zarówno sondy, jak i kamery posiadają stopień ochrony IP67, który zapewnia im pyłoszczelność oraz krótkotrwałą wodoszczelność na głębokości do 1 m. Obudowa urządzenia o stopniu ochrony IP54 zapewnia ochronę przed kurzem oraz bryzgami wody z dowolnego kierunku. Ponadto, dzięki dużemu zakresowi pracy od 0 do 45°C boroskop znajdzie zastosowanie w rozmaitych warunkach. 

Możliwość zamontowania na głowicy endoskopu dodatkowych akcesoriów (haczyk, magnes i lusterko) rozszerza zakres zastosowań urządzenia.

Przegląd boroskopów

Boroskop AX-B100 posiada interfejs USB, który jednocześnie służy do zasilania urządzenia. Kamera nie posiada wyświetlacza, a obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli przesyłany jest za pomocą kabla USB bezpośrednio do komputera. Takie rozwiązanie jest przydatne dla przemysłu i utrzymania ruchu, gdzie obraz może zostać wyświetlony na monitorze i zapisany, by udokumentować ewentualną usterkę.

 

AX-B100

 

Boroskop AX-B150 to kamera inspekcyjna wyposażona w wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4” i rozdzielczości 320×240 pikseli. Obraz można również wyświetlić na monitorze przy użyciu złącza TV-OUT (NTSC). Do zasilenia tego modelu wystarczą cztery baterie 1,5 V typu AA, co zagwarantuje nieprzerwaną pracę przez co najmniej 3 godziny, a poziom wyczerpania baterii jest wyświetlany na wbudowanym ekranie LCD.

AX-B150

 

Boroskop AX-B350 posiada duży wyświetlacz LCD o przekątnej 3,5” i rozdzielczości 320×240, na którym możemy dostrzec więcej szczegółów z przeprowadzanej inspekcji. W tym urządzeniu obraz także może być wyświetlany na monitorze zewnętrznym przy użyciu złącza TV-OUT (PAL/NTSC). Do zasilenia modelu AX-B350 również potrzebować będziemy cztery baterie alkaliczne lub akumulatory 1,5 V typu AA, ale dodatkową zaletą jest funkcja automatycznego wyłączenia, zabezpieczająca przed ich całkowitym rozładowaniem. Warto wspomnieć, że to urządzenie daje nam możliwość nastawy daty i czasu pracy oraz zapisu obrazu w formacie JPEG lub wideo w formacie AVI. Te dane pomieści wbudowana pamięć o pojemności 64MB, którą można rozszerzyć do 16GB za pomocą karty mikro SD. Do dyspozycji mamy także czterokrotny, cyfrowy zoom, umożliwiający bardzo dokładną inspekcję.

AX-B350

 

Równie ciekawym urządzeniem jest mobilny i poręczny boroskop AX-B180, który mimo niewielkich rozmiarów z powodzeniem sprawdzi się przy dokonywaniu inspekcji trudno dostępnych miejsc lub wykrywaniu usterek konstrukcyjnych.

W celu zapewnienia niezakłóconego, wysokiej jakości obrazu w modelu AX-B180 posiada kamerę o stopniu ochrony IP67 (wodoodporną i pyłoszczelną) o średnicy 9 mm. Dzięki kątowi widzenia 60° i 4-krotnemu, cyfrowemu powiększeniu możemy uzyskać jasny, dobrej jakości obraz dla głębi pola widzenia w zakresie od 2,5 do 30 cm. Wbudowane cztery, ultra jasne diody doskonale podświetlają badany obszar. Obraz z kamery możemy obserwować na funkcjonalnym wyświetlaczu TFT LCD o przekątnej 2,7” i rozdzielczości 320×240 pikseli.

boroskop AX-B180

Obsługa wyświetlacza jest bardzo intuicyjna za pomocą wbudowanych przycisków, obsługujących także funkcję zoom, obrót obrazu o 180° i regulujących poziom jasności doświetlenia. Urządzenie można z powodzeniem obsługiwać jedną ręką, a drugą prowadzić sondę. Podobnie jak w poprzednich modelach, AX-B180 zasilany jest z 4 baterii alkalicznych lub akumulatorków 1,5V typu AAA umożliwiających pracę do 3 godzin, a zakres temperatur pracy wynosi od 0 do 45°C.

Elastyczny przewód sondy o długości 60 cm zwijany jest wewnątrz obudowy, dzięki czemu urządzenie jest bardziej poręczne.

 

Podsumowanie

Częstotliwość dokonywania inspekcji zmienia się w zależności od badanego urządzenia czy branży, choć niewątpliwie w pojazdach lotniczych, maszynach produkcyjnych czy silnikach jest ona zdecydowanie większa. Dzięki tym niewielkim urządzeniom można szybko sprawdzić jakiego narzędzia użyć m.in. do odkręcenia trudnodostępnej śruby czy znaleźć przyczynę wycieku. Dlatego opisane urządzenia są niezastąpionym narzędziem w pracy każdego zespołu diagnostycznego, konserwatora maszyn czy mechanika oraz w wielu innych profesjach.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl