Jednostrefowa, dwustrefowa czy pre-paid? Jaką taryfę prądu wybrać? - TARYFY - PRE-PAID
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Jednostrefowa, dwustrefowa czy pre-paid? Jaką taryfę prądu wybrać?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jednostrefowa, dwustrefowa czy pre-paid? Jaką taryfę prądu wybrać?

Większość z 13 mln gospodarstw domowych w Polsce korzysta z domyślnej, jednostrefowej taryfy prądu – G11. Tymczasem przy rosnącym zużyciu i cenach energii elektrycznej, prosta zmiana taryfy może przynieść realne oszczędności w wysokości nawet 20% dotychczasowych miesięcznych rachunków.

Większość Polaków na swoich rachunkach za prąd znajduje oznaczenie G11 jako symbol taryfy rozliczeniowej. Pozostałe taryfy jak G12, G12w oraz taryfa pre-paid są wciąż mniej popularne. Jednak czy zmiana taryfy zawsze przynosi oszczędności? – Zanim dokonamy wyboru taryfy warto zastanowić się, kiedy najczęściej korzystamy z energii elektrycznej. Oszczędności przyniesie tylko taryfa dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb i codziennych zwyczajów, mówi Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Usług Energetycznych Multimedia Polska.

Jak zmienić taryfę?

Sama zmiana taryfy jest bardzo prosta – wystarczy skontaktować się z biurem obsługi klienta swojego sprzedawcy prądu i wypełnić odpowiedni formularz. Warto przy tym pamiętać, że zmiana taryfy w ramach grupy G nie obciąża klienta żadnymi kosztami, a dystrybutor czy sprzedawca prądu nie pobierają za to dodatkowych opłat.

Decyzja o zmianie powinna być przemyślana, ponieważ następną będzie można zrobić dopiero po 12 miesiącach. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie obecnego poziomu zużycia: liczby domowych urządzeń zasilanych prądem, średniego dobowego czasu ich pracy oraz pory dnia, kiedy najczęściej są włączone. Niektóre urządzenia np. piec grzewczy, zmywarkę czy pralkę można zaprogramować tak, by włączały się tylko o określonych godzinach, gdy stawka za prąd jest niższa. Są również takie, jak lodówka czy zamrażarka, które pracują cały czas.  

Rodzaje taryf

Podstawowy wybór to rozróżnienie między taryfą jednostrefową, w której jednakowa stawka za prąd jest naliczana przez całą dobę a taryfą dwustrefową, w której opłata za prąd jest niższa w nocy czy w weekendy.

Pierwsza z nich to propozycja dla osób, które cenią sobie niezależność i nie chcą planować wykonywania prac domowych w konkretnych godzinach. Taryfa jednostrefowa zapewnia łatwe szacowanie kosztów, ponieważ cena prądu jest stała przez cały dzień i noc. Jeśli więc domownicy są w domu w różnych porach dnia i zużywają prąd głównie w godzinach popołudniowego szczytu (15.00 – 22.00), to taryfa jednostrefowa (popularna G11) będzie najkorzystniejszym wyborem.

Z kolei wśród taryf dwustrefowych, klienci mogą wybierać między G12 a G12w. Opłaty za prąd są w nich niższe w godzinach 22:00-6:00 i 13:00-15:00, a w taryfie G12w dodatkowo również w weekendy. Jest to idealna propozycja dla osób, które pracują w domu i mogą część prac wykonywać przed południem lub też zaprogramować niektóre urządzenia, by włączały się w godzinach tańszych opłat za energię (np. ogrzewanie elektryczne). Z kolei tańsza energia elektryczna w weekendy to ciekawa oferta dla osób wykonujących prace domowe w dni wolne, kiedy zazwyczaj więcej czasu spędzamy w domu.

Jeszcze inna propozycja to taryfa pre-paid (tzw. taryfa przedpłatowa), która działa podobnie, jak telefon na kartę: klient doładowuje swoje konto za określoną kwotę i korzysta z prądu do wyczerpania środków. Potem konto trzeba znowu doładować. Zaletą tej taryfy jest to, że wydatki na prąd można dokładnie zaplanować i nigdy nie można się zadłużyć – po wyczerpaniu limitu prąd przestaje płynąć. Jest to również świetna oferta dla osób wynajmujących swoje mieszkania, gdyż nie ma w niej możliwości zadłużenia właściciela lokalu przez nierzetelnych najemców.

Zmiana taryfy to nie tylko inny symbol na fakturze

Zmiana taryfy, zwłaszcza z jednostrefowej na dwustrefową, może się okazać mocno rewolucyjnym rozwiązaniem. Wymaga bowiem dostosowania domowego grafiku do godzin, kiedy opłata za prąd jest niższa – na przykład uruchamiania pralki czy zmywarki tylko wieczorami. Z pewnością do takiej zmiany trzeba przyzwyczaić wszystkich domowników. Jeśli zmienimy taryfę, ale stare przyzwyczajenia pozostaną, rachunki mogą okazać się znacznie wyższe niż przed zmianą, ponieważ stawka dzienna w taryfie dwustrefowej jest zazwyczaj wyższa niż pojedyncza stawka w taryfie jednostrefowej. – Jeśli po dokładnej analizie domowych zwyczajów okaże się, że zmiany będą trudne do wdrożenia, zamiast innej taryfy warto poszukać oszczędności np. w wymianie oświetlenia w domu na energooszczędne czy też zmienić sprzedawcę energii na takiego, który oferuje tańszy prąd. Zmiana taryfy powinna być świadomą decyzją, dodaje Jakub Jacewicz z Multimedia Polska.

Taryfy prądu w pigułce: 

Taryfy prądu w pigułce

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Wybór rodzaju taryfy to jedno, a drugie to wybór sprzedawcy! Sam miałem niezły problem z ogarnieciem tematu, jak wynajmowałem mieszkanie to postanowiłem poszukać kogoś tanszego niż mój sprzedawca i musiałem poszperać... https://www.mojeplatnosci.pl/poradnik/liczniki-
;pge-energa-enea-tauron-jak-wy
brac-najlepszy bardzo pomocne miejsce:)
No avatar
Gość
Jak masz licznik pripejd to krzysztasz z prondu elektrycznego, a jak zwykly to z energii elektrycznej?
Pełen profesjonalizm:)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Matematyka Matematyka Grupa dla wszystkich miłośników "Matki wszystkich nauk" Dyskusje, cyferki, zdania - jednym ...
Koło naukowe programistów Koło naukowe programistów Koło naukowe poruszające zagadnienia związane z programowaniem w różnych językach: C/C++/C# , ...
Systemy Alarmowe Systemy Alarmowe Systemy alarmowe w instalacjach budynkowych, przemysłowych i innych.
Młodzi elektrycy/elektronicy Młodzi elektrycy/elektronicy Koło osób - absolwentów gimnazjów, liceów, techników, którzy rozpoczynają lub mają zamiar ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl