Zabezpieczenie sieci w domu - INTERNET - ROUTER - SZYFROWANIE - WPA2 - SIEĆ DOMOWA - AES - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Zabezpieczenie sieci w domu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zabezpieczenie sieci w domu

Prawidłowe zabezpieczenie sieci komputerowej w dzisiejszych czasach jest lekceważone przez wielu użytkowników. Niestety skutki takiej lekkomyślności mogą sprawić nam wiele kłopotu. Gdy nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo obca osoba może bez problemu podłączyć się do naszej sieci i korzystać chociażby z Internetu. Oczywiście to najmniejszy problem. Gorzej jeśli będzie chciała przejrzeć nasze zasoby na komputerze, albo je pobrać. Może to przypominać nieco atak hakerski z tym, że ten jest tak naprawdę na nasze życzenie. Dlatego też ważne jest, aby wykonać klika prostych czynności, żeby temu zapobiec.

Jeszcze kilka lat temu sieci domowe składały się przeważnie z punktu dostępowego oraz jednego czy dwóch komputerów, na których przeglądaliśmy Internet czy też graliśmy po sieci. Obecnie sytuacja ma się zupełnie inaczej. Telewizory, laptopy, drukarki, komputery stacjonarne, konsole, telefony, a nawet pralki czy piekarniki, wszystko to możemy połączyć w naszych domach z siecią. Widać zatem, że możliwości są ogromne. Większość z tych urządzeń posiada wiele danych, których z pewnością nie chcielibyśmy stracić. Niestety spora ilość użytkowników nie ma pojęcia na jakiej zasadzie działa połączenie z wyżej wymienionymi urządzeniami i nieświadomie zgadza się na ustawienia domyślne. To pozwala w prosty sposób zalogować się do naszej sieci.

Zazwyczaj w domu posiadamy jeden punkt dostępowy zwany routerem. W dzisiejszych czasach właściwie wszyscy łączą się za jego pomocą w sposób bezprzewodowy. Nie wymaga to dodatkowych kabli i pozwala połączyć także mobilne urządzenia takie jak chociażby smartfon. Za pomocą wi-fi każdy sprzęt uzyskuje automatycznie dostęp do Internetu. Zatem jeśli nasza sieć ma być bezpieczna musimy zwrócić uwagę na ustawienia routera, gdyż to on rozdziela sygnał na cały dom. Pamiętajmy zatem o kilku zasadach przy jego konfiguracji.

Zmień domyślne hasło routera

Przede wszystkim router posiada fabryczne ustawione hasło oraz login administratora. Jest ono ogólnodostępne i bez problemu można je znaleźć chociażby w sieci. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać i zmienić je na takie, które będzie znane tylko nam. W ten sposób nikt nie powołany nie będzie w stanie mieszać w jego ustawieniach.

Dobrym rozwiązaniem jest również zmiana nazwy naszej sieci. Nie ma to co prawda wpływu na bezpieczeństwo, ale ułatwia nam jej identyfikację, zwłaszcza w miejscach gdzie jest ich duża ilość jak na przykład bloki.

Wybierz szyfrowanie WPA2 i unikalne hasło

Ważne jest również zabezpieczenie sieci za pomocą unikalnego hasła zabezpieczającego przed połączeniem. Dzięki WPA2 ktokolwiek będzie chciał się połączyć z naszą siecią będzie zmuszony wcześniej do podania hasła. Pamiętajmy, aby podawać je jedynie zaufanym osobom. WPA2 pełni także dodatkową funkcję, gdyż po uwierzytelnieniu szyfruje nasz przepływ danych.

Ostatnią istotną rzeczą jest sam wybór hasła. Postarajmy się, aby było ono jak najbardziej unikalne. Do jego stworzenia korzystajmy z małych i dużych liter oraz cyfr. W ten sposób będziemy mieli pewność, ze nikt przypadkiem go nie złamie. Używanie prostych haseł typu "start" oraz "dom321" to tak jakby w ogóle nie zabezpieczyć sieci. Jeśli zastosujemy się to tych prostych zasad to na pewno możemy spać spokojnie.

Autorem artykułu jest firma JMI specjalizująca się w telekomunikacji, informatyce i bezpieczeństwie.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl