Panele operatorskie to urządzenia, z którymi na co dzień mamy coraz większy kontakt. Pomagają nam kupić bilet komunikacji miejskiej albo zarezerwować kolejkę w urzędzie, są powszechnie wykorzystywane w systemach komunikacji i reklamy audiowizualnej. W przemyśle i automatyce panele HMI są powszechnie stosowane jako elementy maszyn i linii technologicznych. Umożliwiają sterowanie i monitorowanie ich pracy, wizualizują proces technologiczny, pozwalają na wprowadzanie nastaw.
Elastyczna komunikacja to priorytet
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment paneli operatorskich, o różnych przekątnych wyświetlacza, z różnymi typami matrycy dotykowej; wyposażone w interfejsy do najpopularniejszych sieci komunikacyjnych, odporne na pracę w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Popularność wyświetlaczy monochromatycznych jest już z roku na rok coraz mniejsza, ale wciąż są obecne w najprostszych aplikacjach. Coraz częściej natomiast nowoczesne panele operatorskie są integrowane ze sterownikami PLC, a także wyposażane w interfejsy do sieci bezprzewodowych (zazwyczaj wi-fi, Bluetooth lub GSM, umożliwiające zdalny dostęp do kontroli pracy panelu, transmisję danych procesowych i alarmów). Bezprzewodowa komunikacja z panelem jest przydatna zwłaszcza w sytuacji montażu tych urządzeń w pojazdach.
Jeśli chodzi o sieci przewodowe to standardem jest wyposażenie paneli w interfejsy Ethernet, szeregowe (RS-232/422/485 i MPI) oraz USB. Służą one do konfiguracji, transmisji danych oraz łączenia paneli w większe systemy automatyki.
Istnieją panele przeznaczone do współpracy z jednym typem sterowników konkretnego wytwórcy, jak również takie, które maja wbudowane setki drajwerów do komunikacji z różnymi urządzeniami wielu różnych producentów. Otwartość komunikacyjna jest jednym z tych kryteriów, których niewątpliwie nie można pominąć, decydując się na zakup panelu. Brak elastycznej komunikacji skutkuje utrudnieniami m.in. koniecznością zakupu dodatkowych przejściówek i konwerterów dla interfejsów. Oznacza także, że panelu nie będzie można komunikować z urządzeniami firm trzecich w rozwijającej się instalacji automatyki w kolejnych latach.
Panel operatorski jest najlepszym rozwiązaniem do wizualizacji prostych aplikacji, które obsługują niewielką liczbę zmiennych, a także w sytuacjach gdy panel i wizualizacja to komponent montowany w powtarzalnych systemach (np. maszynach lub całych liniach technologicznych). Panele o niewielkich przekątnych, rzędu kilku cali, najczęściej znajdują zastosowanie w logistyce, pojazdach, maszynach i innych urządzeniach, gdzie wymagana jest nieskomplikowana wizualizacja i komunikacja z operatorem (HMI to z ang. Human-Machine Interface).
Liczy się także design
Zastosowanie paneli operatorskich w aplikacjach konsumenckich, a także w automatyce budynkowej spowodowało, że urządzenia te są projektowane z coraz większą dbałością o elegancję i estetykę. Rynek oferuje panele w różnych wykończeniach frontu, kolorach obudowy i przystosowane do montażu w puszkach instalacyjnych.
REKLAMA |
REKLAMA |