Panele operatorskie już nie tylko do automatyki przemysłowej - HMI - SABUR - PANELE OPERATORSKIE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Panele operatorskie już nie tylko do automatyki przemysłowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Panele operatorskie już nie tylko do automatyki przemysłowej

Panele operatorskie to urządzenia, z którymi na co dzień mamy coraz większy kontakt. Pomagają nam kupić bilet komunikacji miejskiej albo zarezerwować kolejkę w urzędzie, są powszechnie wykorzystywane w systemach komunikacji i reklamy audiowizualnej. W przemyśle i automatyce panele HMI są powszechnie stosowane jako elementy maszyn i linii technologicznych. Umożliwiają sterowanie i monitorowanie ich pracy, wizualizują proces technologiczny, pozwalają na wprowadzanie nastaw.

 

Elastyczna komunikacja to priorytet

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki asortyment paneli operatorskich, o różnych przekątnych wyświetlacza, z różnymi typami matrycy dotykowej; wyposażone w interfejsy do najpopularniejszych sieci komunikacyjnych, odporne na pracę w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Popularność wyświetlaczy monochromatycznych jest już z roku na rok coraz mniejsza, ale wciąż są obecne w najprostszych aplikacjach. Coraz częściej natomiast nowoczesne panele operatorskie są integrowane ze sterownikami PLC, a także wyposażane w interfejsy do sieci bezprzewodowych (zazwyczaj wi-fi, Bluetooth lub GSM, umożliwiające zdalny dostęp do kontroli pracy panelu, transmisję danych procesowych i alarmów). Bezprzewodowa komunikacja z panelem jest przydatna zwłaszcza w sytuacji montażu tych urządzeń w pojazdach. 

Jeśli chodzi o sieci przewodowe to standardem jest wyposażenie paneli w interfejsy Ethernet, szeregowe (RS-232/422/485 i MPI) oraz USB.  Służą one do konfiguracji, transmisji danych oraz łączenia paneli w większe systemy automatyki.

Istnieją panele przeznaczone do współpracy z jednym typem sterowników konkretnego wytwórcy, jak również takie, które maja wbudowane setki drajwerów do komunikacji z różnymi urządzeniami wielu różnych producentów. Otwartość komunikacyjna jest jednym z tych kryteriów, których niewątpliwie nie można pominąć, decydując się na zakup panelu. Brak elastycznej komunikacji skutkuje utrudnieniami m.in. koniecznością zakupu dodatkowych przejściówek i konwerterów dla interfejsów. Oznacza także, że panelu nie będzie można komunikować z urządzeniami firm trzecich w rozwijającej się instalacji automatyki w kolejnych latach.

Panel operatorski jest najlepszym rozwiązaniem do  wizualizacji prostych aplikacji, które obsługują niewielką liczbę zmiennych, a także w sytuacjach gdy panel i wizualizacja to komponent montowany w powtarzalnych systemach (np. maszynach lub całych liniach technologicznych). Panele o niewielkich przekątnych, rzędu kilku cali, najczęściej znajdują zastosowanie w logistyce, pojazdach,  maszynach i innych urządzeniach, gdzie wymagana jest nieskomplikowana wizualizacja i komunikacja z operatorem (HMI to z ang. Human-Machine Interface).

Liczy się także design

Zastosowanie paneli operatorskich w aplikacjach konsumenckich, a także w automatyce budynkowej spowodowało, że urządzenia te są projektowane z coraz większą dbałością o elegancję i estetykę. Rynek oferuje panele w różnych wykończeniach frontu, kolorach obudowy i przystosowane do montażu w puszkach instalacyjnych.

www.sabur.com.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
SABUR Sp. z o.o.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, Warszawa
tel.  22 549 43 53
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl