BACnet jest jednym z najbardziej popularnych protokołów komunikacyjnych stosowanych w sieciach automatyki budynkowej (Building Automation and Control Networks). Jest to otwarty, znany na całym świecie standard, zgodny z ISO 16484-5, który został opracowany przez amerykańską organizację ASHRAE (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji) i udostępniony na rynku w 2004 roku. Nadrzędna idea, która przyświecała stworzeniu standardu BACnet to opracowanie protokołu, który będzie umożliwiał integrację systemów automatyki budynkowej pochodzących od różnych producentów.
Najważniejszą cechą standardu BACnet stworzonego specjalnie do zarządzania budynkami jest jego otwartość. Dzięki niej każdy producent ma możliwość opracowania urządzeń i oprogramowania komunikujących się z wykorzystaniem tego protokołu. BACnet jest często i z powodzeniem stosowany w systemach wizualizacji i monitoringu różnego typu budynków na całym świecie, pozwalając na zintegrowanie odrębnych instalacji automatyki takich jak:
ControlMaestro to popularna platforma SCADA/BMS (Building Management System) sprawdzona w wielu aplikacjach zarządzania budynkami. Platforma została odznaczona certyfikatem BACnet dla zaawansowanej stacji operatorskiej B-AWS (BACnet Advanced Operator Workstation). Procedurę testową BACnet 09 przeprowadziło akredytowane laboratorium BTL/WSP Cert (BTL to skrót od BACnet® Testing Laboratory).
Certyfikat B-AWS potwierdza zgodność systemu SCADA ControlMaestro ze specyfikacją protokołu BACnet i gwarantuje elastyczne i efektywne zarządzanie budynkami z jego pomocą. Platforma ControlMaestro 2013 jako stacja operatorska BACnet zapewnia wysoką elastyczność, wydajność i łatwą konfigurację wszystkich urządzeń w sieci, a także dostęp do właściwości obiektów BACnet bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Umożliwia wymianę informacji produktom i systemom pochodzącym od różnych dostawców są to dane pomiarowe i procesowe takie jak temperatura, harmonogramy, alarmy, ostrzeżenia itp.) Udostępnianie danych, planowanie, dystrybucja alarmów, obsługa trendów są w pełni zintegrowane z systemem nadrzędnym SCADA. Poza aspektami technicznymi ControlMaestro oferuje także szereg korzyści ekonomicznych, które pozwalają właścicielom i operatorom nieruchomości i budynków na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów. Platforma umożliwia również dodatkowe zintegrowanie systemu do zarządzania zużyciem energii elektrycznej i innych mediów.
Warto dodać, że środowisko ControlMaestro jest zgodne także z restrykcyjnymi wytycznymi amerykańskiej normy FDA 21 CFR część 11, której popularność w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym również w Polsce wciąż rośnie.
Więcej informacji na ten temat: https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/oprogramowanie/controlmaestro/
REKLAMA |
REKLAMA |