Protokół BACnet a platformy nadrzędne SCADA - BACNET - SCADA - SABUR
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Protokół BACnet a platformy nadrzędne SCADA
drukuj stronę
poleć znajomemu

Protokół BACnet a platformy nadrzędne SCADA

BACnet jest jednym z najbardziej popularnych protokołów komunikacyjnych stosowanych w sieciach automatyki budynkowej (Building Automation and Control Networks). Jest to otwarty, znany na całym świecie standard, zgodny z ISO 16484-5, który został opracowany przez amerykańską organizację ASHRAE (Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji) i udostępniony na rynku w 2004 roku. Nadrzędna idea, która przyświecała stworzeniu standardu BACnet to opracowanie protokołu, który będzie umożliwiał integrację systemów automatyki budynkowej pochodzących od różnych producentów.

Najpopularniejszy standard komunikacji w automatyce budynkowej

Najważniejszą cechą standardu BACnet stworzonego specjalnie do zarządzania budynkami jest jego otwartość. Dzięki niej każdy producent ma możliwość opracowania urządzeń i oprogramowania komunikujących się z wykorzystaniem tego protokołu. BACnet jest często i z powodzeniem stosowany w systemach wizualizacji i monitoringu różnego typu budynków na całym świecie, pozwalając na zintegrowanie odrębnych instalacji  automatyki takich jak:

  • systemy detekcji i sygnalizacji pożaru,
  • sterowania oświetleniem (i roletami odpowiedzialnymi za wykorzystanie światła dziennego),
  • sterowanie instalacjami HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja),
  • systemy bezpieczeństwa i ochrony (sygnalizacja włamań wraz z kontrolą dostępu),
  • systemy zasilania,
  • telewizja przemysłowa CCTV.

Platforma SCADA zgodna ze specyfikacją BACnet

ControlMaestro to popularna platforma SCADA/BMS (Building Management System) sprawdzona w wielu aplikacjach zarządzania budynkami. Platforma została odznaczona certyfikatem BACnet dla zaawansowanej stacji operatorskiej B-AWS (BACnet Advanced Operator Workstation). Procedurę testową BACnet 09 przeprowadziło akredytowane laboratorium BTL/WSP Cert (BTL to skrót od BACnet® Testing Laboratory).

Certyfikat B-AWS potwierdza zgodność systemu SCADA ControlMaestro ze specyfikacją protokołu BACnet i gwarantuje elastyczne i efektywne zarządzanie budynkami z jego pomocą. Platforma ControlMaestro 2013 jako stacja operatorska BACnet zapewnia wysoką elastyczność, wydajność i łatwą konfigurację wszystkich urządzeń w sieci, a także dostęp do właściwości obiektów BACnet bez konieczności używania dodatkowych narzędzi. Umożliwia wymianę informacji produktom i systemom pochodzącym od różnych dostawców są to dane pomiarowe i procesowe takie jak temperatura, harmonogramy, alarmy, ostrzeżenia itp.) Udostępnianie danych, planowanie, dystrybucja alarmów, obsługa trendów są w pełni zintegrowane z systemem nadrzędnym SCADA. Poza aspektami technicznymi ControlMaestro oferuje także szereg korzyści ekonomicznych, które pozwalają właścicielom i operatorom nieruchomości i budynków na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów. Platforma umożliwia również dodatkowe zintegrowanie systemu do zarządzania zużyciem energii elektrycznej i innych mediów.

Warto dodać, że środowisko ControlMaestro jest zgodne także z restrykcyjnymi wytycznymi amerykańskiej normy FDA 21 CFR część 11, której popularność w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym również w Polsce wciąż rośnie.

Więcej informacji na ten temat: https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/oprogramowanie/controlmaestro/

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
SABUR Sp. z o.o.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, Warszawa
tel.  22 549 43 53
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl