Moduły ewaluacyjne Uno32 i uC32 - OPROGRAMOWANIE - MIKROKONTROLERY - MICROCHIP - ARDUINO - ZESTAW URUCHOMIENIOWY - ARDUINO-UNO - DIGILENT - PMOD - MODUŁY ROZSZERZEŃ - MPLAB X - PICKIT3
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Moduły ewaluacyjne Uno32 i uC32
drukuj stronę
poleć znajomemu

Moduły ewaluacyjne Uno32 i uC32

fot. TME

W ofercie firmy TME pojawiły się dwa nowe moduły produkowane przez firmę Digilent Inc. Oba są wyposażone w mikrokontrolery z rodziny PIC32 firmy Microchip oraz układ wyprowadzeń zgodny ze standardem Arduino. Płytki różnią się modelem procesora - w Uno32 zamontowany jest układ PIC32MX320F128H, natomiast w uC32 PIC32MX340F512H. Różnią się one przede wszystkim wielkością dostępnej pamięci (odpowiednio Flash 128K lub 512K, RAM 16K i 32K) oraz obecnością DMA w droższym układzie. Pozostałe elementy obu modułów są właściwie identyczne.

Do głównych zalet obu konstrukcji należy wykorzystanie, wydajnego 32-bitowego procesora oraz zgodność wyprowadzeń z popularnymi płytkami Arduino Uno. W przypadku oryginalnego Arduino ograniczeniem jest 8-bitowy mikrokontroler, natomiast prezentowane moduły są wyposażone w znacznie wydajniejsze jednostki.

Podstawowe cechy modułów to:

 • Częstotliwość taktowania: 80 MHz
 • Pamięć Flash: 128K (512K dla uC32)
 • Pamięć RAM: 16K (32K)
 • Wyprowadzenia zgodne z Arduino
 • 42 linie I/O
 • Dwie diody LED dostępne dla użytkownika
 • Możliwość komunikacji i programowania przez USB
 • 12 linii analogowych (10-bitowy przetwornik A/C)
 • Szeroki wybór interfejsów: UART, I2C, SPI, PWM, USB
 • Obsługa DMA (uC32)
 • Zegar czasu rzeczywistego (RTC)
 • Możliwość zasilania z USB, zewnętrznego zasilacza 7V-15V, albo bezpośrednio 5V
 • Środowisko programistyczne identyczne z Arduino (MPIDE)
 • Profesjonalne środowisko programistyczne MPLAB X
 • Dostępne kompilatory języka C i C++, zarówno darmowe, jak i płatne
 • Bogate biblioteki (Arduino, biblioteka peryferiów plib oraz Harmony)
 • Zgodność z wieloma płytkami rozszerzeń (Shields) oraz modułami peryferyjnymi
 • Możliwość pracy pod kontrolą systemu operacyjnego czasu rzeczywistego (RTOS)

Pierwsze wrażenie, hardware

Z wyglądu moduły są bardzo podobne do Arduino Uno. Wymiary płytki, rozmieszczenie gniazd, nawet przycisk reset są w tym samym miejscu. Pierwsze, co rzuca się w oczy to nieco inne gniazda rozszerzeń. Arduino używa złącz jednorzędowych, natomiast płytki z PIC32 są wyposażone w gniazda dwurzędowe. Okazuje sie jednak, że są one w pełni zgodne z Arduino Uno, posiadają za to więcej dostępnych wyprowadzeń. Większość modułów rozszerzeń od Arduino może być podłączana bez modyfikacji.

Zgodność z Arduino jest bardzo wysoka, właściwie jedyna istotna różnica to mikrokontroler pracujący z napięciem 3.3V zamiast 5V jak w przypadku AVR. Na szczęście piny PIC32 tolerują napięcia 5V, a większość modułów może pracować poprawnie sterowana z niższego napięcia. Jedynym wyjątkiem są wejścia analogowe (ADC), w ich przypadku, maksymalne napięcie to 3.3V. Na szczęście producent zabezpieczył wejścia modułów odpowiednimi układami, więc podłączenie napięcia 5V nie uszkodzi układu. Pomiar napięć wyższych niż 3.3V nie będzie możliwy bez odpowiednich układów zewnętrznych.

Jednak biorąc pod uwagę znacznie nowocześniejszy procesor, nie sposób nie docenić poziomu zgodności obu rozwiązań.

Oprogramowanie, Arduino

Chyba największą zaletą Arduino jest łatwość nauki oraz samego programowania na tej platformie. Proste środowisko programistyczne oraz łatwe w użyciu biblioteki, w połączeniu z programowaniem obiektowym w C++ zapewniły Arduino ogromny sukces. W przypadku PIC32, ze strony producenta można pobrać doskonale dostosowane środowisko programistyczne, właściwie identyczne z oryginalnym. Różnica to inna kolorystyka oraz nazwa. Środowisko nazywa się MPIDE, jest dostępne za darmo i zawiera wszystko co jest niezbędne do rozpoczęcia nauki programowania. Po instalacji można natychmiast uruchomić dostarczone programy przykładowe. Są one identyczne z oryginalnym Arduino, użytkownik może nawet nie wiedzieć, że ma do czynienia z zupełnie innym mikrokontrolerem.

Oprogramowanie Arduino

MPIDE dostępne jest na wszystkie popularne systemy operacyjne, Windows, Linux oraz Mac OS. Do programowania płytek wykorzystywane jest łącze USB. Moduły są wyposażone w typowy konwerter FTDI FT232R, który zapewnia możliwość komunikacji oraz programowania układu. Programowanie odbywa się w sposób identyczny jak w przypadku Arduino i układów rodziny AVR.

Początkujący użytkownicy oraz osoby zaczynające pracę z nowym mikrokontrolerem mogą rozpocząć naukę nawet nie zaglądając do dokumentacji PIC32, wystarczy znajomość platformy Arduino. Liczba dostarczonych przykładów jest imponująca. Oczywiście do pełnego wykorzystania Arduino niezbędne są elementy zewnętrzne. Mogą to być proste, samodzielnie podłączane układy (np. diody LED, przełączniki itd.), albo czasem bardzo skomplikowane moduły.

Programator

Ogromna ilość dostępnego oprogramowania dla Arduino dobitnie świadczy o tym, że nawet proste narzędzia mają ogromne możliwości. Jednak programowanie jedynie przy wykorzystaniu portu szeregowego jest na dłuższą metę nieco niewygodne. Ograniczona przepustowość łącza oraz brak możliwości debugowania stają się uciążliwe przy pisaniu większych programów. Lepsze efekty można uzyskać za pomocą odpowiednich programatorów. Płytki Uno32 i uC32 posiadają wyprowadzenia pozwalające na podłączenie dedykowanego programatora albo standardowego PicKit3. Oba programatory są dostępne ofercie TME:

Dedykowany programator ChipKit PGM Programmer/Debugger jest nieco uproszczoną (i tańszą) wersją PicKit3. W przypadku płytek Uno32 i uC32 jego funkcjonalność jest identyczna z PicKit3, a nawet rozszerzona o możliwość współpracy z środowiskiem MPIDE (Arduino). Różnica między programatorami to przede wszystkim brak niektórych napięć na wyprowadzeniach programatora dedykowanego, przez co nie ma możliwości zasilania płytki z programatora.

Oprogramowanie, MPLAB X

Programiści zainteresowani profesjonalnym wykorzystaniem modułów, mogą zrezygnować z Arduino i wykorzystywać darmowe środowisko MPLAB X. Jest to najnowsza wersja znanego i od lat rozwijanego środowiska MPLAB firmy Microchip. Środowisko dostarczane jest bez kompilatora C, jednak użytkownicy mogą wybrać z szerokiej gamy dostępnych produktów. Dostępne są zarówno produkty płatne, jak i darmowe. Wersja darmowa kompilatora nie posiada ograniczeń wielkości kodu, jak często ma to miejsce w konkurencyjnych rozwiązaniach, nie posiada za to optymalizatora. Jednak duża ilość pamięci Flash sprawia, że nawet bez optymalizacji można przygotowywać skomplikowane oprogramowanie.

Środowisko oraz kompilator C/C++ są dostępne za darmo na stronach firmy Microchip. Producent dostarcza również biblioteki peryferiów oraz rozbudowany framework o nazwie Harmony. Dostępne są kreatory ułatwiające konfigurację wyprowadzeń mikrokontrolera oraz zegarów. Dodatkowo umożliwiają łatwą integrację z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego (np. FreeRTOS, openRTOS).

Oprogramowanie MPLAB X

Moduły rozszerzeń

Firma Digilent Inc. dostarcza dwa rodzaje modułów rozszerzeń dla płytek Uno32 oraz uC32. Pierwsze to typowe dla Arduino moduły „nakładne” na płytkę prototypową (tzw. Shield). Dodatkowo dostępna jest bardzo szeroka oferta (prostych) modułów peryferyjnych (tzw. Pmod).

Moduły shield dostępne w ofercie to:

 • WiFi Shield – moduł sieci bezprzewodowej. Wyposażona również gniazdo kart micro-SD. 
 • Motor Shield – sterownik silnika. Umożliwia podłączenie 2 silników prądu stałego lub unipolarnego silnika krokowego. Pozwala również na podłączenie 4 serwomechanizmów.
 • Basic I/O Shield – rozszerzenie płytki ewaluacyjnej o pamięć EEPROM, wyświetlacz OLED, czujnik temperatury, 4 przyciski i 4 przełączniki oraz 8 diod. Idealny zestaw do nauki Arduino. 
 • Pmod Shield Uno – płytka pozwala na łatwe podłączanie modułów peryferyjnych Pmod. W ofercie dostępnych jest kilkadziesiąt takich modułów.

 

Podsumowanie

Moduły Uno32 i uC32 są bardzo interesującą alternatywą dla standardowych Arduino Uno. Mogą być wykorzystywane zarówno przez początkujących programistów, osoby chcące poznać mikrokontrolery PIC32, jak i znaleźć zastosowanie w profesjonalnych projektach. Bardzo dobrze przygotowane środowisko programistyczne wraz z dostarczonymi bibliotekami i przykładami ułatwia poznawanie układów oraz przyspiesza prace nad nowymi projektami. Dodatkową zaletą jest zgodność sprzętowa z Arduino oraz szeroki asortyment dedykowanych modułów rozszerzających.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.
ul. Ustronna 41 , Łódź
tel.  0426455555
fax.  0426455500
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl